COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Zim.výstup na Pilsko
Dátum konania:
25.02.2023
Cieľ:
Pilsko - Oravské Beskydy
CATEGORIES:
Turistika na lyžiach, snežniciach , Pešia turistika

Popis

Na podporu organizácie tohto podujatia boli použité prostriedky z 2% dane z príjmov.

Trasa:

Sedlo Hliny - Pilsko, štátna hranica - Pilsko - Pilsko, štátna hranica - Hala Miziowa - sedlo Hliny.

Náročnosť:

náročné, prevýšenie: 772 m, dĺžka trasy: 11,9 km, čas pochodu: 4:20 hod.

Vedúci podujatia:

Ing. Ján Gašparovič, inštruktor pešej turistiky I. kvalifikačného stupňa

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 777 400.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Pilsko

Popis

Sedlo Hliny (804 m n. m.) sa nachádza na slovensko-poľskej štátnej hranici. Cez sedlo prechádza hlavná cesta z Námestova do poľského mesta Żywiec. Sedlo je súčasťou pohoria Oravské Beskydy a je východiskovým miestom pre výstup na vrchol Pilsko.

Pilsko (1 557 m n.m.) je druhý  najvyšší vrch Oravských Beskýd. Nachádza sa na poľsko-slovenskej hranici, ktorá prechádza 400 m pod vrcholom hory (vrchol sa nachádza na slovenskej strane). Napriek tomu, že vrchol leží na území Slovenska, časť masívu sa nachádza na poľskom území, kde nadväzuje pohorie Beskid Żywiecki. Je tvorený tzv. flyšom, striedaním pieskovcov a ílovcov. Činnosť ľadovca bola aktívnejšia na severnej strane o čom svedčia strmšie svahy na severnej strane oproti oblejším svahom na južnej strane.
Skalnatý vrchol s nízkym, nesúvislým porastom kosodreviny ponúka kruhový rozhľad, nižšie polohy pokrýva zmiešaný les. Vrchol vďaka svojej výške a krásnemu výhľadu patrí medzi obľúbené ciele turistov na obidvoch stranách štátnej hranice. Z vrcholu si vychutnáte kruhový výhľad na Babiu horu, Tatry, Chočské vrchy, Malú Fatru a najmä Poľsko. Pri vhodných podmienkach je možné zhliadnuť Martinské hole, hrebeň Nízkych Tatier, severnú časť Veľkej Fatry a tisícovky Moravsko-sliezskych Beskýd.

Hala Miziowa (1 279 m n.m.) resp. Chata Pilsko na Mižiovej holi je najvyššie položenou horskou chatou v Oravských Beskydoch (Beskid Żywiecki). Moderná chata na severných svahoch vrchu Pilsko (Piľsko) leží približne 550 metrov od štátnej hranice so Slovenskom. Majiteľom celoročne prevádzkovaného objektu je poľský turistický spolok. Prístup hostí na chatu je možný len pešo. V susedstve stojí záchranná stanica poľskej horskej služby. Na chate celoročne konajú sväté omše vždy na nedeľné poludnie.
Chata je v prevádzke od roku 1930 a v tej dobe to bola najmodernejšia chata v pohorí. V roku 0953 však hlavná budova vyhorela. Až v roku 1994 sa začala stavať nová veľká chata, ktorá bola sprevádzkovaná v roku 2003 a dodnes slúži ako horský hotel.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Jún 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
       2
  3  4  5  6  7  8  9
101112131416
171819202123
242526