COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Mutňanský prechod
Dátum konania:
02.03.2024
Cieľ:
Mútne - Oravské Beskydy
CATEGORIES:
Pešia turistika , Turistika na lyžiach, snežniciach

Popis

Doprava:

zájazdový autobus, smer Nitrianske Pravno a Martin.

Odchod:

o 06:30 hod., z nástupišťa č. 5, Autobusová stanica Prievidza.

Prihlasovanie:

v TIK-u, Námestie slobody Prievidza, najneskôr do 26.02.2024.

Účastnícky poplatok:

člen KST Horná Nitra: 9,85 €

nečlen: 15,35 €.

Člen KST Horná Nitra má na podujatie zľavu 30 % z ceny zájazdu. Na podporu organizácie podujatia budú použité prostriedky z 2 % dane z príjmov.

Trasa:

Trasa na bežky: Mútne - Pod Pilskom - Mútňanská píla - Mútne.

Trasa na pešo: okolo obce Mútne.

Náročnosť:

Trasa na bežky: stredne náročné, dĺžka trasy: 25 km, prevýšenie: 650 m.

Trasa na pešo: stredne náročné, dĺžka trasy: 12 km, prevýšenie: 350 m.

Zodpovedný vedúci:

Mária Šulková, inštruktor pešej turistiky II. kvalifikačného stupňa.

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 056 249.

UPOZORNENIE! Každý účastník sa podujatia zúčastňuje na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite si so sebou vziať preukaz poistenca.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Mútne

Popis

Oravské Beskydy sú flyšové pohorie na Orave pri hraniciach s Poľskom. Je geomorfologickým celkom Stredných Beskýd. Sú tretím najvyšším pohorím Slovenska a druhým najvyšším pohorím Poľska. Pohorie sa rozprestiera v severnej časti Oravy a vo východnom okraji Kysúc. Z Poľského pohľadu sú Oravské Beskydy iba pokračovaním pohoria Beskid Źywiecki. Najvyšším vrcholom pohoria je Babia hora, ktorá je považovaná za kráľovnú oravských vrchov a symbol Oravy. Druhým najvyšším vrcholom je Pilsko. Ich prevažnú časť pokrývajú ihličnaté lesy, najvyššie položené miesta pokrýva kosodrevina. Pohorie má mimoriadne rozmanitý reliéf (hornatinový, vysočinový až veľhorský) so stopami po zaľadnení.

Mútne (836 m n.m.) je obec nachádzajúca sa na severe Oravy, prekrásnej prírode Oravských Beskýd, pod vrcholom Pilsko. Gróf Gašpar Illésházy v roku 1647 prikázal Matejovi Benčíkovi z Jasenice, aby pri potoku Mútnik založil dedinu. Sledoval tým zabezpečenie severozápadnej hranice svojho panstva i využitie bohatstva lesov v ľavej časti Pilska, západne od Veselého. Novú dedinu pomenovali Mútne podľa potoka Mútnika. Mútne patrilo medzi valaské obce. Prvý obecný kostol bol drevený, zasvätený k úcte Márii Magdalény a stál na mieste terajšieho kostola. V roku 1875 drevený kostol asanovali a postavili murovaný kostol.
Jeho územie predstavuje jedno z najcennejších a najzachovalejších chránených území Slovenska. V jeho chotári bola vyhlásená národná prírodná rezervácia Pilsko, ktorá predstavuje vrcholovú časť pieskovcového masívu Oravských Beskýd. Predmetom ochrany sú prírodné smrekovo-jedľové pralesy a alpínske lúky na flyši, čo je rarita v celých Vonkajších Karpatoch. Národná prírodná rezervácia Spálený Grúnik sa vyznačuje zachovalými rašelinnými spoločenstvami podmáčaných smrečín. Zaradený je do územia európskeho významu.

Mútňanská píla
(774 m n.m.) je osada patriaca do obce Mútne. Nachádza sa na úpätí vrcholu Pilsko, v Oravských Beskydách. Pri osade sa nachádza Prírodná rezervácia Mútňanská píla so zachovalými močiarnymi a rašelinnými spoločenstvami slatinného typu, ktorá má predovšetkým vedecko-výskumné využitie.

Najbližšie podujatia

Kalendár podujatí

<<  Apríl 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
222324252628
2930