Zobraziť archív

Popis

Sedlo Hliny (804 m n. m.) sa nachádza na slovensko-poľskej štátnej hranici. Cez sedlo prechádza hlavná cesta z Námestova do poľského mesta Żywiec. Sedlo je súčasťou pohoria Oravské Beskydy a je východiskovým miestom pre výstup na vrchol Pilsko.

Pilsko (1 557 m n.m.) je druhý  najvyšší vrch Oravských Beskýd. Nachádza sa na poľsko-slovenskej hranici, ktorá prechádza 400 m pod vrcholom hory (vrchol sa nachádza na slovenskej strane). Napriek tomu, že vrchol leží na území Slovenska, časť masívu sa nachádza na poľskom území, kde nadväzuje pohorie Beskid Żywiecki. Je tvorený tzv. flyšom, striedaním pieskovcov a ílovcov. Činnosť ľadovca bola aktívnejšia na severnej strane o čom svedčia strmšie svahy na severnej strane oproti oblejším svahom na južnej strane.
Skalnatý vrchol s nízkym, nesúvislým porastom kosodreviny ponúka kruhový rozhľad, nižšie polohy pokrýva zmiešaný les. Vrchol vďaka svojej výške a krásnemu výhľadu patrí medzi obľúbené ciele turistov na obidvoch stranách štátnej hranice. Z vrcholu si vychutnáte kruhový výhľad na Babiu horu, Tatry, Chočské vrchy, Malú Fatru a najmä Poľsko. Pri vhodných podmienkach je možné zhliadnuť Martinské hole, hrebeň Nízkych Tatier, severnú časť Veľkej Fatry a tisícovky Moravsko-sliezskych Beskýd.

Hala Miziowa (1 279 m n.m.) resp. Chata Pilsko na Mižiovej holi je najvyššie položenou horskou chatou v Oravských Beskydoch (Beskid Żywiecki). Moderná chata na severných svahoch vrchu Pilsko (Piľsko) leží približne 550 metrov od štátnej hranice so Slovenskom. Majiteľom celoročne prevádzkovaného objektu je poľský turistický spolok. Prístup hostí na chatu je možný len pešo. V susedstve stojí záchranná stanica poľskej horskej služby. Na chate celoročne konajú sväté omše vždy na nedeľné poludnie.
Chata je v prevádzke od roku 1930 a v tej dobe to bola najmodernejšia chata v pohorí. V roku 0953 však hlavná budova vyhorela. Až v roku 1994 sa začala stavať nová veľká chata, ktorá bola sprevádzkovaná v roku 2003 a dodnes slúži ako horský hotel.

  
 
Dátum Názov podujatia Horstvo Kategória
Žiadne podujatie k dispozícií

Najbližšie podujatia

  • ZAJO CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Jún 2023  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
     1  2  4
  5  6  7  8  911
121314151618
192021222325
2627282930