COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Štef.výstup na Kľak
Dátum konania:
26.12.2023
Cieľ:
Kľak na Štefana - Malá Fatra
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Na podporu organizácie podujatia boli použité prostriedky z 2 % dane z príjmov.

Trasa:

Fačkovské sedlo - Staré cesty - Reváň - Kľak - Ostrá skala - Vríčanské sedlo - Široká dolina, ústie - Rajecká Lesná.

Náročnosť:

náročné, dĺžka trasy: 16,3 km, prevýšenie: 715 m, čas pochodu: 5:25 hod.

V prípade zlých podmienok má vedúci podujatia právo na zmenu trasy.

Zodpovedný vedúci:

Mária Šulková, inštruktor pešej turistiky II. kvalifikačného stupňa.

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 056 249.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Kľak na Štefana

Popis

Lúčanská Malá Fatra je geomorfologický podcelok Malej Fatry, ktorý zaberá južnú časť pohoria. Od severnej, Krivánskej Fatry je oddelená prielomom rieky Váh. Lúčanská Malá Fatra je na rozdiel od Krivánskej nižšia a má odlišný tvar. V centrálnej časti má široký plochý chrbát s lúčnatými porastami, vertikálne málo členitý. Južnejšia časť je zalesnená, nižšia a vertikálne členitejšia. Údolia vyúsťujúce do Turčianskej kotliny sú kratšie ako na opačnú stranu - do Rajeckej doliny. Potoky, ktoré z Lúčanskej Malej Fatry stekajú, sa vlievajú do riek Turiec, Rajčianka a Váh. Na južnom úpätí Reváňa vyviera rieka Nitra.

Fačkovské sedlo
(802 m.n.m.) tvorí prirodzenú hranicu medzi Malou Fatrou a Strážovskými vrchmi. Nachádza sa tu známe turistické a lyžiarske stredisko. Sedlo je východiskovým bodom pre výstup na okolité horstvá, okrem iného aj na Kľak. Cez sedlo prechádza červená turistická značka označovaná aj ako „Cesta hrdinov SNP“.

Reváň (1 205 m n. m.) je hôľnatý vrch v južnej časti hlavného hrebeňa Lúčanskej Fatry. V hornej časti je čiastočne odlesnený, čiže je z neho za priaznivého počasia pekný výhľad. Leží v katastrálnom území obce Kľačno, cca 1 km východne od Fačkovského sedla, z ktorého vedie na vrchol chodník. Reváň je tak najjužnejším vrcholom hlavného hrebeňa a vedie ním trasa na Kľak. Na južnom úpätí Reváňa vyviera rieka Nitra.

Kľak (1351 m. n. m.) je obľúbený a hlavne veľmi pekný výhľadový kopec, ktorý sa majestátne týči nad Fačkovským sedlom. Vrchol je súčasťou Lúčanskej Fatry, ktorá tvorí južnú časť pohoria Malá Fatra. Kľak je poznať už z diaľky, keďže má veľmi špecifický tvar v porovnaní s okolitými kopcami. Ide o výrazný skalný masív, ktorý vyčnieva z ponad lesa a na pohľad zaujme už z väčšej vzdialenosti. Tento nádherný kopec je známy najmä svojimi 360 stupňovými výhľadmi a je skvelou voľbou na príjemný poldňový výlet.

Hoci nie je Kľak celoslovensky známym vrcholom ako sú iné komerčnejšie vrcholy, napríklad vo Vysokých Tatrách, určite má čo ponúknuť. Svedčí o tom vcelku slušný počet turistov, ktorých tu počas výstupu stretnete. Miesto preto môžeme považovať za významnú regionálnu atraktivitu. Vrchol Kľaku je totiž jedným z tých, ktoré symbolizujú celé pohorie, alebo lokalitu. Úsmevne by sme mohli prirovnať, že tak ako Matterhorn je symbolom Švajčiarska, Kľak je symbolom Lúčanskej Malej Fatry a sčasti aj Strážovských vrchov.

Rajecká Lesná (508 m.n.m.) je obec v okrese Žilina, ktorá je známa ako pútnické miesto. Ročne ju navštívia tisícky ľudí, aby navštívili farský kostol Narodenia Panny Márie postavený v rokoch 1864 - 1866 a tamojšiu sochu Frivaldskej Panny Márie zo 16. storočia. Socha sa pôvodne nachádzala v stredovekom kostolíku z konca 13. storočia, z ktorého sa zachovala už len svätyňa.

Obec sa vyznačuje svetovou raritou, unikátnym Slovenským betlehemom. Je to monumentálne rezbárske dielo rezbára Jozefa Pekaru, umiestnené v Dome Božieho milosrdenstva, ktoré bolo sprístupnené v roku 1995. Celé dielo je 8,5 m dlhé, 2,5 m široké a 3 m vysoké. Spolu je tu rozmiestnených asi 300 postáv, z ktorých sa polovica pohybuje.

Expozícia nezobrazuje iba Kristovo narodenie, ale aj dejiny slovenského národa. Betlehem je zapracovaný do scenérie najvýznamnejších slovenských pamiatok; je tu stvárnený bežný život, aj pracovné činnosti slovenského ľudu v minulosti.

Ide o tradičné podujatie nášho klubu.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Júl 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
151617181921
222324252627