COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Babia hora
Dátum konania:
07.10.2023
Cieľ:
Babia hora - Sokolica - Oravské Beskydy
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Przelecz Krowiarki - Góra Sokolica - Babia hora - Hájovňa na Rovniach - Slaná voda.

Náročnosť:

náročné, dĺžka trasy: 13,3 km, prevýšenie: 735 m, čas pochodu: 4:35 hod.

Zodpovedný vedúci:

Ján Mikula, inštruktor pešej turistiky I. kvalifikačného stupňa.

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 598 785.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Babia hora - Sokolica

Popis

Przelez Krowiarki (1 010 m n.m.) je sedlo nachádzajúce sa v poľskom pohorí Beskid Żywiecki. Sedlo Krowiarki oddeľuje Babiu horu od vrcholu Polica. Názov je odvodený od ľudového označenia pasteriek kráv, ktoré tu vo veľkom počte pásli kravy. Ide o najvyššie položené miesto v Západných Beskydách, ktoré je prístupné autom. V sedle bol vybudovaný symbolický hrob prof. Zenóna Klemensiewicza, ktorý zahynul v roku 1969 počas leteckej havárie na vrchole Polica.

Sokolica (1 367 m n. m.) je najvýchodnejší vrchol na severovýchodnom hrebeni masívu Babia Hora Żywieckých Beskydách. Je to predovšetkým vyhliadková plošina nad útesom s výhľadom na Babiu horu a Zawoju z vtáčej perspektívy. Sokolica je jedinečné miesto, ktoré inšpiruje umelcov. Jedným z tých, ktorí boli očarení krásou zjazdoviek Babia Hora, bol Stanisław Bourdelle-Zawojski. Napísal báseň Pod Sokolica.

Babia hora (1 723 m.n.m.) je dominantou Hornej Oravy. Nachádza sa v CHKO Horná Orava. Babia hora patrí do sústavy Vonkajších Západných Karpát. Je najvyšším vrchom nielen Oravských Beskýd, ale všetkých Beskýd nachádzajúcich sa v Západných Karpatoch. Jej masív pozostáva z vrcholov Malej Babej hory a Babej hory, ktorými prechádza poľsko-slovenská hranica a považuje sa za najsevernejší bod Slovenska. Tvorí hranicu medzi dvoma rozvodiami. Vodné toky zo severnej strany odvodňuje rieka Wisla, ktorá patrí do úmoria Baltského mora. Z južnej strany ju odvodňuje rieka Orava, ktorá je súčasťou povodia Váhu a patrí do úmoria Čierneho mora. Je výborným výhľadovým bodom Karpát. Obdivovať možno hrebeň Oravských Beskýd, Pilsko, Malú Babiu horu, Oravskú priehradu, vrchy Oravskej Magury, takmer celú Oravu. V diaľke možno obdivovať hrebeň Západných Tatier, Chočských vrchov a Malej Fatry, ako aj končiare poľských Beskýdy. Vďaka svojej osamelosti je známa prudkými výkyvmi počasia. V období komunizmu bola na vrchole Babej hory umiestnená pamätná tabuľa, ktorá mala pripomínať údajný výstup Vladimíra Lenina z roku 1912. V 90. rokoch bola tabuľa demontovaná a roku 1996 nahradená pamätnou tabuľou na viaceré výstupy pápeža Jána Pavla II., ktorý na vrch viackrát vyšiel ešte ako krakovský arcibiskup.

Hájovňa na Rovniach (890 m.n.m.) sa nachádza expozícia Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy. Pavol Országh Hviezdoslav pravidelne chodieval na výlety do okolia a navštevoval aj neďaleké podhorské kúpele. Tu našiel inšpiračný zdroj pre klenot slovenskej literatúry - lyrickoepickú skladbu Hájnikova žena. Na základoch pôvodnej hájovne, ktorú navštevoval Hviezdoslav a ktorá v roku 1912 vyhorela, bola postavená súčasná budova. Tu sa narodil prozaik Milo Urban. Jemu je venovaná výstava v susednom objekte hájovne.

Slaná voda (750 m.n.m.) je známe turistické miesto, ktoré sa nachádza pod úpätím Babej Hory pri obci Oravská Polhora.  V okolí Slanej vody sa nachádzajú minerálne pramene. Prameň Soľanka patrí k našim najhodnotnejším známym jódovým liečivým vodám. V okolí vyviera viacero podobných prameňov, ktoré boli známe už v 16. storočí. Slané pramene slúžili v rokoch 1863 - 1918 na liečbu kožných a ženských ochorení v miestnych kúpeľoch. V súčasnosti je prameň upravený a voľne prístupný. Okolie Slanej vody odborníci nazývajú "panenskou prírodou".

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Jún 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
       2
  3  4  5  6  7  8  9
101112131416
171819202123
242526