COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Jozefovský výstup na Kútny vrch
Dátum konania:
16.03.2024
Cieľ:
Kútny vrch - Veľká Fatra
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Švošov - sedlo pod Kútnym vrchom - Kútny vrch - sedlo Poľana - Nad Hlbokou - Kútnikov kopec - Ľubochňa.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 14 km, prevýšenie: 749 m, čas pochodu: 4:20 hod.

Zodpovedný vedúci:

Mária Šulková, inštruktor pešej turistiky II. kvalifikačného stupňa.

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 056 249.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Kútny vrch

Popis

Švošov (460 m n.m.) je obec rozprestierajúca sa v údolí Váhu, neďaleko Ružomberka. Údolie Váhu v okolí dnešnej Hubovej, Švošova, ale aj oblasť okolo Stankovian a Komjatnej bolo aj pred stredovekom osídlené. Dokazujú to viaceré archeologické lokality v týchto miestach. Územie týchto obcí bolo už od praveku dosť frekventované. Cez dnešnú Komjatnú od včasného stredoveku prechádzala veľmi dôležitá obchodná cesta do Poľska. Obec vznikla v 15. storočí v rámci osídľovania panstva Likava. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1551. Na začiatku 16. storočia obec osídľovali valaskí obyvatelia , ktorí sa tu usídlili. Pôvodní obyvatelia sa zaoberali najmä valašským chovom oviec, ale aj poľnohospodárstvom, pltníctvom a drevorubačstvom.

Kútny vrch (733 m n.m.) sa nachádza v pohorí Veľká Fatra, v podcelku Šípska Fatra, nad dolinou Váhu pri obci Švošov. Vrchol má trávnatý ráz. Na vrchole bola osadená lavička, smerovník a ďalšia tabuľa náučného chodníka. Kúsok od vrcholu je malá chatka. Z kopca sú pekné kruhové výhľady do okolia, hlavne na dolinu Váhu smerom k Hrboltovej a na opačnú stranu na hrebeň Veľkej Fatry a Nízkych Tatier.

Kútnikov kopec (1 064 m n.m.) je pekne formovaný vrchol z časti pokrytý trávou a z časti stromami, ktorý sa nachádza vo Veľkej Fatre, v podcelku Šípska Fatra, nad obcou Ľubochňa a Hubová. Je súčasťou Hubovského náučného chodníka.  Z vrcholu síce nie sú veľké možnosti na výhľady. Tie sa naskytujú kúsok poniže, v neďalekom sedle na sídla na brehu Váhu. Na jeho temene sa rozkladajú malebné horské lúky s očarujúcim výhľadom na hrebene okolitých horstiev od Veľkej Fatry a Malej Fatry, cez Chočské vrchy až k Západným Tatrám

Ľubochňa (460 m n.m.) je známym liečebným miestom endokrinologických ochorení, nachádza sa tu Národný endokrinologický a diabetologický ústav. Je to obec nachádzajúca sa na severných svahoch Veľkej Fatry, v údolí rieky Váh, na sútoku s Ľubochniankou. Na východe susedí s obcou Hubová, oproti nej leží Švošov a severozápadne ležia Stankovany. Ľubochnianska dolina je najdlhšia dolina na Slovensku. Tiahne sa pohorím Veľká Fatra. Súčasťou obce je najväčšia Ľubochnianska dolina Veľkej Fatry s dĺžkou 25 km. Medzi pamätihodnosti patrí Kollárov dom - historický kúpeľný dom, dvojpodlažná historizujúca stavba s prvkami secesie z polovice 19. storočia. V súčasnosti je kúpeľný dom obnovený a slúži svojmu účelu. V obci sa nachádza súbor secesných kúpeľných víl z prelomu 19. a 20. storočia. Pamiatkovo chránené sú Vila Jaiser z roku 1896, Vila Vécsey z roku 1893 a Vila Jahn-Bazovský z roku 1897. V obci sa nachádza aj historická hydroelektráreň - trojpriestorový obdĺžnikový neoklasicistický objekt z roku 1904.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Júl 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
151617181921
222324252627