COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Vysoká - Vysoké Tatry
Dátum konania:
05.08.2022 - 06.08.2022
Cieľ:
Vysoká - Zlomisková dolina - Vysoké Tatry
Kategória:
Vysokohorská turistika

Popis

Typ podujatia:

VhT podujatie, podujatia sa môže zúčastniť len ten, kto má preukaz o absolvovaní kurzu základov vysokohorskej turistiky.

Trasa:

Štrbské Pleso - Popradské Pleso - Zlomisková dolina - Vysoká - Kohútik - sedlo Váhy - Chata pod Rysmi - Popradské Pleso - Štrbské Pleso.

Náročnosť:

náročné.

Vedúci podujatia:

Mária Šulková, inštruktor VhT turistiky II. kvalifikačného stupňa.

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 056 249.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Vysoká - Zlomisková dolina

Popis

Štrbské pleso (1 355 m n. m.) je najvýznamnejšou osadou Vysokých Tatier. Osada sa rozprestiera popri brehu rovnomenného morénového jazera, ktoré je druhých najväčším plesom v slovenskej časti Vysokých Tatier s plochou 19,76 hektárov. Osada je najvyššie položenou tatranskou osadou. Do osady vedie z Popradu úzkorozchodná tatranská elektrifikovaná železnica a zo Štrby ozubnicová železnica. Osada je významným športovým strediskom, hlavne pre lyžiarske disciplíny, pričom boli tu vybudované aj dva skokanské mostíky. Z osady je krásny výhľad na okolité končiare Vysokých Tatier, v diaľke možno obdivovať aj vrcholky Nízkych Tatier a iných pohorí.

Popradské pleso (1 494 m n.m.) s plochou 6,88 hektára sa kedysi nazývalo aj Rybným plesom, keďže bolo jedným z mála prirodzene zarybnených plies. Neďaleko plesa sa v limbovom háji nachádza Symbolický cintorín, ktorý bol vybudovaný „mŕtvym na pamiatku a živým na výstrahu“. S v ňom umiestnené viaceré kríže a tabule na pamiatku obetiam Vysokých Tatier. Pri plese bola postavená turistická Chata pri Popradskom plese s celoročnou prevádzkou.

Zlomisková dolina je severovýchodnou vetvou Mengusovskej doliny; v jej ústí leží známe Popradské pleso. Zlomisková dolina má dve bočné prahové dolinky, Dračiu a Rumanovu, ústiace do nej od severu. Rumanova dolinka, plesá, sedlo aj štít sú pomenované podľa slovenského horského vodcu zo Štôly Jána Rumana-Driečneho (1879), ktorý v druhej polovici 19. storočia vodil turistov po západnej časti Vysokých Tatier. V doline sú horolezecky zaujímavé ciele ako Vysoká, Ošarpance, Dračí štít, Ganek, Východný Železný štít a ďalšie. Turistické značky v Zlomiskovej doline nie sú, po vychodenej prti je možné vystúpiť k Ľadovému plesu, ležiacemu v hornej časti doliny; od plesa možno vystúpiť ďalej do Rumanovej dolinky k Rumanovým plesám, pod Ošarpance a cez Dračie sedlo (skalní mužíci) do Dračej dolinky, do ktorej strmými východnými stenami spadá hrebeň Kopiek a hlavný žľab Vysokej. Zo Zlomiskovej doliny, je možný prechod do Kačacej doliny cez Východnú Železnú bránu.

Vysoká (2 650 m n.m.) patrí medzi najkrajšie a často navštevované štíty Vysokých Tatier. Je to jeden z najmohutnejších vrchov Slovenska, ležiaci vo Vysokých Tatrách. Symetrický dvojvrchol Vysokej je z každej strany impozantný a patrí k najkrajším a najfotografovanejším štítom Vysokých Tatier. Je to v poradí šiesty najvyšší tatranský štít. Týči sa v hlavnom hrebeni medzi Mengusovskou a Bielovodskou dolinou, presnejšie nad ich odvetviami Rumanovou, Dračou a Českou dolinou. Pôvodne liptovský názov „Visoka“ sa spomína v roku 1717 v texte k Panoráme Tatier. Pre rozlíšenie, či skôr pripodobenie Východnej Vysokej sa ju snažili pomenovať aj Veľkú Vysokú. Výstup na Vysokú je náročný a vyžaduje si vyčleniť celý deň. Nevyhnutná je dobrá kondícia, skúsenosti s technickým terénom a istota chôdze počas prechodu cez vysokohorský terén.

Sedlo Váha (2 337 m n. m.) je tiež nazývané Sedlo pod Rysmi. Nachádza sa na hlavnom hrebeni Vysokých Tatier medzi vrcholmi Rysy a Ťažký štít. Cez sedlo prechádza chodník na vrchol Rysy. Zo sedla je nádherný výhľad na severnú stenu známej Galérie Gánku, ktorá je obľúbená hlavne medzi horolezcami. Pod sedlom sa nachádza najvyššie položená turistická chata na Slovensku - Chata pod Rysmi.

Chata pod Rysmi (2 250 m.n.m.) je najvyššie položená chata vo Vysokých Tatrách. O potrebe chaty pod populárnymi Rysmi sa hovorilo už koncom 19. storočia, ale pre technické a najmä finančné ťažkosti ju postavili až v roku 1932, čím sa zaraďuje medzi najmladšie chaty v Tatrách. Chata je charakteristická neopakovateľnou atmosférou s príjemným prostredím. Je jednou zo štyroch vysokohorských chát, ktoré zásobujú nosiči. Vďaka polohe bola niekoľkokrát zničená kamennými i snehovými lavínami.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Júl 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
151617181921
222324252627