COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Dobšinská ľadová jaskyňa
Dátum konania:
01.06.2024
Cieľ:
Dobšinská ľadová jaskyňa - Slovenský raj
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Na podporu organizácie podujatia boli použité prostriedky z 2 % dane z príjmov.

Trasa:

Sedlo Besník - Pred Čuntavou - Stará Čuntava - Chata Rita - Čuntava - Stará Čuntava - Pod Ondrejiskom - Ondrejisko - Pod Ondrejiskom - Pod Strmou prťou - Strmá prť - Pod Strmou prťou - Nižná záhrada - Dobšinská ľadová jaskyňa.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 15 km, prevýšenie: 549 m, čas pochodu: 4:30 hod.

Na konci trasy: prehliadka Dobšinskej Ľadovej Jaskyne, ktorá trvá cca 30 minút.

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor pešej turistiky II. kvalifikačného stupňa.

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0903 575 211.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Dobšinská ľadová jaskyňa

Popis

Sedlo Besník (994 m n. m.) sa nachádza neďaleko Kráľovej hole, na pomedzí Nízkych Tatier, Horehronského podolia a Spišsko-gemerského krasu. Tvorí hranicu medzi Slovenským rajom a Muránskou planinou. Okolie sedla tvoria prevažne lúky. Priamo pod sedlom pramení druhá najdlhšia rieka na Slovensku - rieka Hron. Sedlom prechádza cesta 1.triedy nazývaná aj ako Gotická cesta. Popod sedlom vedie Besnický tunel, ktorý je najvyššie položeným železničným tunelom na Slovensku.

Čuntava (1 005 m n.m.) je poľana nachádzajúca sa v pohorí Stolické vrchy, neďaleko hranice so Slovenským rajom, priamo pod najvyšším bodom Slovenského raja - Ondrejisko. Ide o najvyhľadávanejšie miesto turistov z tejto oblasti. Na poľane bola postavená Chata Rita, ktorá je vo vlastníctve KST Dobšiná. Ide o typickú horskú chatu s príjemnou atmosférou uprostred tichej prírody. Vybudovaná bola nad záverom doliny Dobšinského potoka. Poľana Čuntava je obkolesená vrchmi Buchwald, Tresník, Kramisko, Ondrejisko a Strmá prť. Na rozsiahlej lúčine Čuntavy stojí okrem chaty Rita aj starý lovecký Burgerov zrub zo začiatku minulého storočia (cca 1918), horáreň Čuntava, nová súkromná chata, rumovisko bývalej turistickej chaty, rozvaliny družstevného objektu a súkromná chatka na Starej Čuntave. Na neďalekej Starej Čuntave bol postavený bivak. Neďaleko Chaty Rita sa nachádza výhliadka Mária Skala poskytujúca výhľad do priľahlej doliny a okolitú prírodu. Postavený tu bol prístrešok s lavičkou.

Ondrejisko (1 268 m n.m.) prezývaný aj ako Borovniak, je výborný výhľadový vrchol a zároveň najvyšší vrch v pohorí Slovenský raj. Nachádza sa v jeho juhozápadnej časti, východne od obce Telgárt. Na vrchole okrem smerovníka sa nachádza lavička, z ktorej je možné si vychutnávať výhľady na okolitú prírody a vrcholy východnej časti Nízkych Tatier v oblasti Kráľovej holi, na západné predhorie Slovenského raja, krajnú časť Muránskej planiny a do doliny Horehronského podolia. Z blízkych odlesnených lokalít je možné ďalej pozorovať okolité vrchy Spišsko-gemerského krasu, Volovské vrchy, Revúcku vrchovinu, Stolické vrchy, Vysoké Tatry a Branisko.

Strmá prť (1 198 m n.m.) je druhý najvyšší vrchol Slovenského raja. Strmá prť je akýmsi dvojčaťom, nižším susedom Ondrejiska, ktorý je najvyšším vrcholom Slovenského raja. Na vrchol vedie krátka odbočka z plochého sedla pod vrcholom, kde bol vybudovaný turistický prístrešok, ktorý je ideálnym miestom pre bivakovanie. Z vrcholu sa otvárajú výhľady smerom na západ a východ s krásnym výhľadom na Kráľovu hoľu, ale aj na Stolicu.

Zelená jaskyňa (952 m n.m.) sa ukrýva v menej známej časti Národného parku Slovenský raj. Nachádza sa na juhovýchodnom svahu hrebeňa Duče, v katastrálnom území obce Dobšiná v okrese Rožňava. Táto verejne voľne prístupná jaskyňa má dva vchody a jej celková dĺžka je 31 metrov. Bola vytvorená starým ponorným systémom potoka Tiesniva. V jaskyni sa nenachádza krasová výzdoba. Územie bolo vyhlásené v roku 1994 a naposledy novelizované v roku 2012. Ochranné pásmo nebolo určené. Predmetom ochrany je jaskyňa prístupná návštevníkom za účelom zotavenia a poznávania jej prírodných a historických hodnôt.

Prepadlisko Duča (1 001 m n.m.) sa nachádza na ploche vyše 0,5 ha pod vrcholom Duča, ktorého severné svahy strmo spadajú do údolia Hnilca. V úbočí vrchu je vstupný otvor do Dobšinskej ľadovej jaskyne. Prepadnutie jaskynných priestorov v týchto miestach vytvorilo ideálne podmienky pre tvorbu ľadu v Dobšinskej ľadovej jaskyni. Po ceste je možné obdivovať výhľady na Kráľovu hoľu a do doliny Hnilca.

Dobšinská Ľadová Jaskyňa (855 m. n. m. ) leží v Slovenskom raji. Svojou dĺžkou a hĺbkou patrí k najväčším ľadovým jaskyniam v Európe. Nikde mimo alpskej oblasti sa v Európe nenachádza toľko ľadu s hrúbkou miestami väčšou ako 25 m. Dĺžka prehliadkovej trasy s prevýšením 43 m je 515 m a jej absolvovanie trvá približne 30 minút. Jaskyňa má niekoľko úchvatných častí, medzi ktoré patria zaľadnená Veľká a Malá sieň, Ruffínyho koridor a Zrútený dóm. Nezaľadnené časti sa nazývajú Kvapľová a Biela sieň, Suchý dom, Kvapľová pivnica, a Peklo. Zaujímavosťou jaskyne je skutočnosť, že do roku 1946 v nej bolo povolené korčuľovanie pre verejnosť počas celého roku.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Jún 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
       2
  3  4  5  6  7  8  9
101112131416
171819202123
242526