COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Kremnický trek
Dátum konania:
06.06.2020
Cieľ:
Žiar a Kremnické vrchy - Žiar, Kremnické vrchy
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Remäta, vlak. zást. - Bralová skala - Sedlo pod Vysokou - Kunešov - Kremnické Bane - Krahule - Skalka, chata Limba - Skalka, ústredná orientácia - Skalka, vyhliadka - Bystrické sedlo - Králiky, rekr. str. - Králiky, U Ruskov.

Náročnosť:

veľmi náročné; prevýšenie: 1 036 m; dĺžka trasy: 26,8 km; čas pochodu: 8:45 h.

Vedúci podujatia:

Ing. Ján Gašparovič, inštruktor I. stupňa pešej turistiky

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 777 400.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Žiar a Kremnické vrchy

Popis

Bralová skala (826 m n. m.) je mohutný, nápadný, čiastočne odlesnený skalnatý vrchol nachádzajúci sa na hlavnom hrebeni pohoria Žiar. Na vrchole je osadený vysielač. Z vrcholu sú pekné výhľady do okolia, hlavné na Handlovskú dolinu, Turčiansku kotlinu, na Prievidzu a na okolité vrcholy Žiaru, Malej Fatry, Kremnických vrchov a Vtáčnika. Popod vrchol vedie 3 km dlhý jednokoľajný železničný tunel na trati Prievidza – Horná Štubňa.

Kunešov (779 m n.m.) je obec pri Kremnici, pričom patrí medzi obce, kde dodnes žije nemecká menšina. Počas druhej svetovej vojny sa v obci utvorila skupina nemeckých antifašistov, neskôr počas SNP i partizánsky oddiel. Nacistické vojská obec 2. apríla 1945 za pomoc partizánom vypálili, zhorelo 198 domov a hospodárskych stavieb. Celkovo počas vojny zahynulo 72 obyvateľov obce.

Kremnické Bane (754 m n. m.) boli pôvodne nemeckou baníckou osadou. Založili ju nemeckí kolonizátori, ktorí ťažili v neďalekých Kremnických vrchoch zlato a iné drahé kovy. Kremnické Bane ležia neďaleko mesta Kremnica, v Kunešovskej hornatine, na rozhraní oblasti Pohronia a Turca a na rozhraní Kremnických vrchov a pohoria Žiar. V blízkosti obce sa nachádza Kostol svätého Jána Krstiteľa, pri ktorom sa nachádza symbolických stred Európy. Za zmienku stoja aj staré zrubové domčeky z 18. storočia, zvyšky baníckeho vodovodu z 15. storočia a viacero pozostatkov po banskej činnosti, ako je napr. dedičná štôlňa.

Krahule (889 m.n.m.) sú horskou obcou ležiacou v centrálnej časti Kremnických vrchov. Obec vznikla počas nemeckej kolonizácie ako nemecká drevorubačská obec. Prvá nepriama zmienka o nej je z roku 1331. Časť obyvateľov ešte aj dnes obýva typické drevenice a obrába vysoko ležiace polia a lúky. V súčasnosti ide o významné stredisko cestovného ruchu vďaka vlekom a viacerým cyklistickým a turistickým trasám.

Skalka (1.232 m.n.m.) leží na západnom úpätí rovnomenného vrchu, na hlavnom hrebeni Kremnických vrchov, medzi obcami Krahule a Králiky. Je jedným z najvyšších vrcholov Kremnických vrchov a predstavuje významnú križovatku turistických trás. Jeho identifikáciu uľahčuje televízny a rozhlasový vysielač Suchá hora, ktorý je vysoký 312 m. Ide o druhú najvyššiu stavbu na Slovensku a jednu z najvyššie položených výškových stavieb v Európe. Tento vysielač bol v minulosti viackrát poškodený, v jednom prípade sa jeho 7-tonové anténové zariadenie dôsledkom vyčíňania víchrice nadobro zrútilo. Vysielač má za sebou i niekoľko úderov bleskom.Vrchol je čiastočne zalesnený, poskytuje výhľady do okolitých dolín a na okolité vrcholy. Možno odtiaľto obdivovať pohorie Veľká Fatra, Nízke Tatry, Poľana či Štiavnické vrchy.

Bystrické sedlo (1 190 m n. m.) je sedlo v hlavnom hrebeni Kremnických vrchov, oddeľujúce vrcholy Skalka a Mýtny vrch (1 221,4 m n. m.). Je pomenované podľa Banskej Bystrice, nad ktorou sedlo leží.

Králiky (715 m n.m.) je obec nachádzajúca sa na východnej strane Kremnických vrchov, pod vrcholom Skalka, v prekrásnom prostredí hustých lesov, horských lúk, krištáľovo-čistých bystrín a vzduchu presýteného vôňou živice. Založená bola buď pastiermi – valachmi, alebo drevorubačmi – uhliarmi a jej počiatky možno položiť už do 16. storočia. Bola pomenovaná podľa osoby menom Králik, ktorý bol považovaný za vedúceho pracovnej skupiny drevorubačov. V obci sa nachádza zaujímavá dedinská zvonica. Ide o murovanú stavbu na pôdoryse štvorca s hladkou fasádou a ihlanovou helmicou z roku 1838.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Apríl 2021  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
     1  3  4
  5  6  7  8  911
121314151618
192021222325
2627282930