COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Zádielská dolina
Dátum konania:
22.06.2024
Cieľ:
Zádielská dolina - Slovenský kras
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Doprava:

zájazdový autobus cez Handlovú.

Odchod:

o 5:00 hod., z nástupišťa č. 5, Autobusová stanica Prievidza.

Prihlasovanie:

v TIK-u, Námestie slobody Prievidza, najneskôr do 17.06.2024.

Účastnícky poplatok:

člen KST Horná Nitra: 16,35 €

nečlen : 25,35 €.

Člen O KST Horná Nitra má zľavu 30% na dopravu. Na podporu organizácie podujatia budú použité prostriedky z 2% dane z príjmov.

Trasa:

Turňa nad Bodvou, Reštaurácia pod Hradom - Hradná stráň, sedlo - Turniansky hrad - Hradná stráň, sedlo - Okrúhly laz - Na skale - Bezvody - Zádielska dolina, horáreň - Zádiel.

Náročnosť:

náročné, prevýšenie: 895 m, dĺžka trasy: 20,8 km, čas pochodu: 6:10 hod.

Vedúci podujatia:

Ing. Ján Gašparovič, inštruktor pešej turistiky

Mobil: 0918 777 400 alebo e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

UPOZORNENIE! Každý účastník sa podujatia zúčastňuje na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite si so sebou vziať preukaz poistenca.

Cieľová oblasť

Zádielská dolina
Cieľ:
Zádielská dolina

Popis

Turňa nad Bodvou (190 m n.m.) je obec nachádzajúca sa na pomedzí Turnianskaej kotliny (podcelok Slovenského krasu) a Košickej roviny, geomorfologického podcelku Košickej kotliny. Prvé náznaky osídlenia sú tu doložené nálezmi z bronzovej a neskôr železnej doby. Na konci železnej doby sa zaoberajú prví obyvatelia Turne aj baníctvom. Dodnes si obec zachovala svoj pôvodný charakter s kostolom, kaštieľom, hradom a domami niekdajších hradných remeselníkov na námestí. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie z prelomu 13. a 14. storočia. Nachádza sa v opevnenom areáli na okraji obce. Ďalšou pamiatkou je kaštieľ Keglevičovcov na pôdoryse písmena L s dvoma kruhovými nárožnými vežami zo 17. storočia nachádzajúci sa v blízkosti kostola a župný dom na pôdoryse písmena U z 18. storočia. Klasicisticky bol upravený v roku 1820.

Turniansky hrad
(375 m n.m.) alebo hrad Turňa je zrúcanina hradu zo 13. storočia, týčiaca sa nad obcou Turňa nad Bodvou len 5 km od maďarských hraníc. Stojí na krasovom vrchu, ktorý tvorí juhovýchodný výbežok Zádielskej planiny. Kedysi bol správnym centrom Turnianskeho komitátu a stolice. Bol súčasťou veľkej protitureckej pevnostnej sústavy, patriacej k pohraničným hradom. Napriek týmto stavebným prácam Turci hrad v roku 1652 obsadili. Za stavovského povstania v 17. storočí, vedeného Thökölym, dal generál Schultz v roku 1685 hrad zbúrať. Odvtedy je v ruinách. Najstaršou časťou areálu je v jeho jadre stojaca hranolová veža, pôvodne prístupná len z výšky prvého poschodia. Mala vlastné opevnenie. V roku 1357 hrad rozšírili o nový gotický palác, situovaný severne od veže, s ktorým bola pravdepodobne spojená. Mladší palác stál na východnej strane nádvoria. Pri veľkej renesančnej prestavbe postavili na juhozápadnej strane delovú baštu a dve bašty na juhu a východe. Zo stredovekého hradu dodnes stoja múry jednotlivých objektov (bašty, múry opevnenia, paláce, veža) a v teréne je viditeľná skladba jednotlivých priestorov. Klenby a architektonické detaily sa nezachovali, ale je tu pekná nohavicová strieľňa a poznateľná je aj šírka cesty, ktorou bol hrad sprístupnený - v skalnom podloží sú vyjazdené stopy po kolesách vozov.

Zádielska dolina
sa nachádza vo juhovýchodnej časti Slovenského krasu hneď za malebnou a turistickou obcou Zádiel. Vytvoril ju Chotárny potok nazývaný aj ako Blatnica alebo Blatný potok v mohutných vápencových vrstvách. Tento potok tu vytvára malé vodopády a kaskády. Celková dĺžka Zádielskej doliny je približne 10.3 km a jej začiatok  sa nachádza vo výške 1005 m n. m., pod vrchom Osadník. Súčasťou doliny je približne 3.8 km dlhá monumentálne krasová tiesňava nazývaná ako  NPR Zádielska tiesňava. Zádielska tiesňava bola vyhlásená pre svoju jedinečnosť v roku 1954 za národnú prírodnú rezerváciu. Tiesňava je mestami len 10 m široká a jej vápencové steny dosahujú relatívnu výšku cez 310 m. Najväčším a najdlhším stupňovitým vodopádom v tiesňave a zároveň aj v doline je Veľká Zádielska kaskáda. Najužšia časť v doline a tiesňave je miesto široké len 10 m, ktoré sa volá Zádielska brána. V členitej tiesňave sú pozoruhodné bralá, kolmé steny a skalné útesy, ktoré sú pestré svojími tvarmi, bizarnosťou a mohutnosťou. V jej horných častiach vidíme silne zvetrané a utvárajúce početné vežičky, medzi ktorými sa nachádzajú úžľabiny. Z kamenných útvarov vás tu svojim tvarom zaujme 105 metrov vysoká Cukrová homoľa, ktorá bola vymodelovaná erozívnou činnosťou vody. Cukrová homoľa je najvyšší vežovitý skalný útvar na Slovensku. V súčasnosti poznáme v Zádielskej tiesňave asi 120 jaskýň. Nachádza sa tu chránená a vzácna fauna a flóra. Nad tiesňavou je vyvinutý planinový kras. Tiesňava je známa najdlhším traverzom v Európe, ktorej celková dĺžka presahuje 850 metrov.

Zádiel (260 .m.) je obec na Slovensku v okrese Košice-okolie, nachádzajúca sa na úpätí Slovenského krasu. Názov obce je doložený z roku 1317 ako Zadelly. Obec bola administratívne začlenená pod Abovsko-turniansku župu. V 17. storočí bola spustošená a koncom 17. storočia ju dosídlili protestanti vykázaní z Turne. Obec bola v rokoch 1938-45 pripojená k Maďarsku. V rokoch 1964 až 1990 bola súčasťou obce Zádielske Dvorníky. Severne od obce sa nachádza krasový kaňon Zádielska tiesňava. Vďaka tejto národnej prírodnej rezervácii je v obci a okolí rozšírená cykloturistika a pešia turistika. Medzi najvýznamnejšie obecné pamiatky patrí reformovaný kostols predstavanou vežou z konca 18. storočia. Stojí na mieste staršej modlitbne. Úpravami prešiel v roku 1906.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Jún 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
       2
  3  4  5  6  7  8  9
101112131416
171819202123
242526