Zobraziť archív

Popis

Štrbské pleso (1 355 m n. m.) je najvýznamnejšou osadou Vysokých Tatier. Osada sa rozprestiera popri brehu rovnomenného morénového jazera, ktoré je druhých najväčším plesom v slovenskej časti Vysokých Tatier s plochou 19,76 hektárov. Osada je najvyššie položenou tatranskou osadou. Do osady vedie z Popradu úzkorozchodná tatranská elektrifikovaná železnica a zo Štrby ozubnicová železnica. Osada je významným športovým strediskom, hlavne pre lyžiarske disciplíny, pričom boli tu vybudované aj dva skokanské mostíky. Z osady je krásny výhľad na okolité končiare Vysokých Tatier, v diaľke možno obdivovať aj vrcholky Nízkych Tatier a iných pohorí.

Popradské pleso (1 494 m n.m.) s plochou 6,88 hektára sa kedysi nazývalo aj Rybným plesom, keďže bolo jedným z mála prirodzene zarybnených plies. Neďaleko plesa sa v limbovom háji nachádza Symbolický cintorín, ktorý bol vybudovaný „mŕtvym na pamiatku a živým na výstrahu“. S v ňom umiestnené viaceré kríže a tabule na pamiatku obetiam Vysokých Tatier. Pri plese bola postavená turistická Chata pri Popradskom plese s celoročnou prevádzkou.

Zlomisková dolina je severovýchodnou vetvou Mengusovskej doliny; v jej ústí leží známe Popradské pleso. Zlomisková dolina má dve bočné prahové dolinky, Dračiu a Rumanovu, ústiace do nej od severu. Rumanova dolinka, plesá, sedlo aj štít sú pomenované podľa slovenského horského vodcu zo Štôly Jána Rumana-Driečneho (1879), ktorý v druhej polovici 19. storočia vodil turistov po západnej časti Vysokých Tatier. V doline sú horolezecky zaujímavé ciele ako Vysoká, Ošarpance, Dračí štít, Ganek, Východný Železný štít a ďalšie. Turistické značky v Zlomiskovej doline nie sú, po vychodenej prti je možné vystúpiť k Ľadovému plesu, ležiacemu v hornej časti doliny; od plesa možno vystúpiť ďalej do Rumanovej dolinky k Rumanovým plesám, pod Ošarpance a cez Dračie sedlo (skalní mužíci) do Dračej dolinky, do ktorej strmými východnými stenami spadá hrebeň Kopiek a hlavný žľab Vysokej. Zo Zlomiskovej doliny, je možný prechod do Kačacej doliny cez Východnú Železnú bránu.

Vysoká (2 650 m n.m.) patrí medzi najkrajšie a často navštevované štíty Vysokých Tatier. Je to jeden z najmohutnejších vrchov Slovenska, ležiaci vo Vysokých Tatrách. Symetrický dvojvrchol Vysokej je z každej strany impozantný a patrí k najkrajším a najfotografovanejším štítom Vysokých Tatier. Je to v poradí šiesty najvyšší tatranský štít. Týči sa v hlavnom hrebeni medzi Mengusovskou a Bielovodskou dolinou, presnejšie nad ich odvetviami Rumanovou, Dračou a Českou dolinou. Pôvodne liptovský názov „Visoka“ sa spomína v roku 1717 v texte k Panoráme Tatier. Pre rozlíšenie, či skôr pripodobenie Východnej Vysokej sa ju snažili pomenovať aj Veľkú Vysokú. Výstup na Vysokú je náročný a vyžaduje si vyčleniť celý deň. Nevyhnutná je dobrá kondícia, skúsenosti s technickým terénom a istota chôdze počas prechodu cez vysokohorský terén.

Sedlo Váha (2 337 m n. m.) je tiež nazývané Sedlo pod Rysmi. Nachádza sa na hlavnom hrebeni Vysokých Tatier medzi vrcholmi Rysy a Ťažký štít. Cez sedlo prechádza chodník na vrchol Rysy. Zo sedla je nádherný výhľad na severnú stenu známej Galérie Gánku, ktorá je obľúbená hlavne medzi horolezcami. Pod sedlom sa nachádza najvyššie položená turistická chata na Slovensku - Chata pod Rysmi.

Chata pod Rysmi (2 250 m.n.m.) je najvyššie položená chata vo Vysokých Tatrách. O potrebe chaty pod populárnymi Rysmi sa hovorilo už koncom 19. storočia, ale pre technické a najmä finančné ťažkosti ju postavili až v roku 1932, čím sa zaraďuje medzi najmladšie chaty v Tatrách. Chata je charakteristická neopakovateľnou atmosférou s príjemným prostredím. Je jednou zo štyroch vysokohorských chát, ktoré zásobujú nosiči. Vďaka polohe bola niekoľkokrát zničená kamennými i snehovými lavínami.

  
 
Dátum Názov podujatia Horstvo Kategória
Žiadne podujatie k dispozícií

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Máj 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  91012
13141516
202122232426
2728293031