Zobraziť archív

Popis

Vyšehradské sedlo (579,0 m n. m.) spája Hornonitriansku a Turčiansku kotlinu. Leží pod vrcholom Vyšehradu a je východiskovým miestom pre viaceré turistické trasy. Cez sedlo vedie červená turistická značka označovaná aj ako „Cesta hrdinov SNP“.


Vyšehrad (829 m n. m.) je lesnatý, na vrchole čiastočne odlesnený strmý skalnatý vrchol ležiaci na hrebeni pohoria Žiar. Nachádza sa na hranici okresov Turčianske Teplice a Prievidza, v geomorfologickom podcelku Vyšehrad. Na východnom úpätí sa nachádza obec Jasenovo, na západnom obec Vyšehradné.

Vďaka svojej výhodnej polohe - neďaleko Vyšehradského sedla spájajúceho Hornonitriansku a Turčiansku kotlinu - sa stal miestom záujmu viacerých kultúr, vrátane Keltov a Slovanov. Sedlo pod Vyšehradom bolo strategickým prechodom z Ponitria do Turca, ktorý sa využíval už v počiatkoch osídľovania Slovenska. Na vrcholovej plošine sa zachovali pozostatky slovanských predkov, pričom možno tu badať stopy osídlenia od mladšej doby kamennej, kedy sa tu nachádzalo veľké hradisko. Výrazné stopy sa spájajú s bronzovou dobou a ľudom Lužickej kultúry, ako aj s neskoršou Železnou dobou, z ktorých sa tu našlo množstvo nálezov. V rannom stredoveku bolo mohutné hradisko prebudované na drevený hrad s mohutným opevnením. Najvýznamnejšiu úlohu zohralo hradisko v období Veľkej Moravy, kedy bolo centrom slovenského regiónu Hornej Nitry a Turca. Obrannú a obchodnú funkciu hradiska postupne preberali okolité osady a po zániku Veľkej Moravy upadol i jeho význam.

Územie na vrchole Vyšehrad je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Vyšehrad. Z vrcholu sú pekné výhľady do okolia, hlavne do Turčianskej doliny, Hornonitrianskej doliny, Žiar, Veľkú Fatru a Malú Fatru. Na vrchol vedie viacero značkovaných turistických chodníkov z obce Jasenovo, Nitrianske Pravno a Nedožery- Brezany, ako aj náučný turistický chodník. Najjednoduchší prístup je po červenom turistickom chodníku označovanom aj ako „Cesta hrdinov SNP“ z Vyšehradského sedla (579,0 m n. m.).

Ide o tradičné turistické podujatie.

  
 
Dátum Názov podujatia Horstvo Kategória
Žiadne podujatie k dispozícií

Najbližšie podujatia

  • ZAJO CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  December 2023  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  810
11121314151617
18192021222324
25262728293031