COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Vizovice-Luhačovice-Bojkovice
Dátum konania:
02.06.2022 - 05.06.2022
Cieľ:
Vizovice - Luhačovice - Vsetínska a Vizovická vrchovina
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasy:

Štvrtok 02.06.2022: Vsetín, žel. st. - Žamboška - U Malučkých - Na Lánici - Kořené - Pamätník sv. Huberta - Kopřivná - Hranice, sedlo - Na Strážích - Sirákov, rozc. - Hotel Sirákov.

Piatok, 03.06.2022: Hotel Sirákov - U Sirákova - Oškerova paseka - Charastěšovský podjezd - Vizovice - Zřicenina Janův hrad - Janova hora - Spletený vrch - Homole - Horní Lhota - Na Nivce - Pozlovice - Luhačovická přehrada - Autocamping Luhačovice.

Sobota, 04.06.2022: Okruh Dušana Jurkoviča.

Nedeľa, 05.06.2022: Autocamping Luhačovice - Luhačovice - Cyrilometodějská stezka - Bílý kříž - Přečkovice - Bojkovice, nám. - Zámek Nový Světlov Bojkovice - Bojkovice, žel. st.

Náročnosť:

Štvrtok 02.06.2022: náročné; dĺžka trasy: 15,4 km; prevýšenie: 513 m; čas pochodu: 5:10 hod.

Piatok, 03.06.2022: náročné; dĺžka trasy: 25 km; prevýšenie: 582 m; čas pochodu: 7:45 h.

Sobota, 04.06.2022: náročné; dĺžka trasy: 15,9 km; prevýšenie: 460 m; čas pochodu: 5:20 h.

Nedeľa, 05.06.2022: náročné; dĺžka trasy: 15 km; prevýšenie: 379 m; čas cyklotrasy: 4:40 h.

Celkové údaje o trase:

celková dĺžka trasy: 71,3 km; celkové prevýšenie: 1 934 m!

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor pešej turistiky II. kvalifikačného stupňa.

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. Mobil: 0903 575 211.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Vizovice - Luhačovice

Popis

Hostýnske vrchy je vysočina na východnej Morave a predstavuje geomorfologický podcelok Hostýnsko-vsetínskej hornatiny. Značná časť Hostýnských vrchov je zalesnená a najvyšším vrcholom je Kelčský Javorník (864 m n. m.). Ďalším významným vrcholom je Hostýn (735 m n. m.), ktorý je najvýznamnejším pútnickým miestom mariánskeho kultu v Česku a ktorý dal pohoriu meno. Vodné toky prameniace v pohorí odvádzajú vodu do Moravy. Hostýnske vrchy sú jednou z turisticky atraktívnych oblastí na Morave. Nie pre nadmorskú výšku, keďže nepresahujú 900 metrov, ale pre veľké turistické možnosti.

Chléviska (641 m n.m.) je zalesnený vrchol nachádzajúci sa juhozápadne od Vsetína, v Hostýnsko-vsetínskej hornatine. Červená turistická značka obchádza uvedený vrchol. V okolí vrcholu sa nachádzajú lúky ponúkajúce výhľady do okolia. Neďaleko sa nachádza rázcestie Baťková, kde je možnosť občerstvenia v reštaurácii.

Prírodný park Vizovické vrchy sa rozkladá na južnom okraji Vizovíc v okrese Zlín. Jeho západný okraj susedí s prírodným parkom Želechovické paseky. Rozloha prírodného parku je 13 300 ha.Prírodný park je oblasť so súvislým zalesnením (väčšinu porastu tvoria smrekové monokultúry), časť krajiny je osídlená a hospodársky využívaná. Lokálne sú zachované nepríliš rozsiahle lesy s listnatými stromami, ako sú brezy, hraby a osiky. Na území prírodného parku rastie napr. čiernohlávok zastrihovaný (Prunella laciniata) a pahorec brvitý (Gentianopsis ciliata). V nižších polohách v krajine prevažujú ekonomicky využívané miesta ako sady, polia, lúky a neoddeliteľnou súčasťou sú aj kamenné hrádze, ktoré tvoria prírodné prostredie pre mnoho druhov rastlín i živočíchov.

Hotel Sirákov (529 m n.m.) je zrekonštruovaný pokojný hotel nachádzajúci sa pri hlavnej ceste zo Vsetína do Vizovíc. Postavený bol v roku 1967 v lone krásnej valašskej prírody Vizovickej vrchoviny. Hotel je ideálnym východiskovým miestom pre turistiku. Poskytuje pre hostí ubytovanie v 11-tich útulne zariadených izbách s vlastným sociálnym zariadením. K dispozícii je relaxačné centrum, v ktorom nechýba whirlpool, sauna, zábaly a niekoľko druhov masáží. Príjemné posedenie s možnosťou grilovania poskytuje záhrada s letnou terasou.

Vizovice (296 m n.m) je mesto nachádzajúce sa na Morave v okrese Zlín, v pohorí Vizovických vrchov. Historické jadro je mestskou pamiatkovou zónou. Dominantou mesta je barokový zámok, kláštor Milosrdných bratov s nemocnicou z 2. polovice 18. storočia a barokový kostol sv. Vavrinca z roku 1792. V mestečku sa nachádzajú dve trojuholníkové námestia s mariánskym stĺpom z roku 1690 so sochami viacerých svätcov. Význam miestneho mena bol "Vizov ľud". Osada bola založená už v dobe pohanstva pred rokom 864. Prvá písomná zmienka je z roku 1261, pričom už v tej dobe šlo o trhovú osadu. V roku 1466 získala štatút mesta. Mesto je známe pálením slivovice, celosvetovo preslávenou pálenicou Rudolf Jelínek. Mesto je rodiskom známeho komika Boleka Polívku.

Zřicenina Janův hrad (496 m n.m.) sa týči v kopcoch nad Vizovicami. Ide o bývalé hospodárske osídlenie resp. hospodársky dvor zo začiatku 18. storočia. Miestni ho často prezývajú ako Janův hrad. Postavený bol ako hospodársky objekt panstva, kniežaťa Prokopa Gervasa Gollena. Neskôr zmenil viacero vlastníkov. Posledným stálym obyvateľom bol hájnik. Od jeho smrti v roku 1990 nebol viac osídlený. Po požiari v roku 1995 začal objekt chátrať no od roku 2013 bol z časti obnovený. Objekt ponúka aj vyhliadkovú plochu.

Autocamping Luhačovice
(303 m n.m.) sa nachádza neďaleko, asi 2 km od malebného kúpeľného mestečka Luhačovice, priamo na brehu Luhačovickej priehrady. V kempe sa nachádza spoločné kuchynky, sprchy, sociálne zariadenia, reštaurácia. Ubytovanie je možné v 4 a 5-lôžkových chatkách. Okolie ponúka mnoho aktivít. Okrem kúpania v priehrade je možné navštíviť Luhačovice, či absolvovať niektorý z turistických okruhov.

Okruh Dušana Jurkoviča je trasa, ktorá prechádza okolím kúpeľného mestečka Luhačovice. Poskytuje nádherné výhľady do okolia. Dĺžka činí 19 km s celkovým prevýšením 420 metrov. Okruh je značený bielo-červeným štvorčekom. Trasa začína a končí v Luhačoviciach. Prechádza okolo prameňa Dr. Šťastného cez lavičku k prameňu Ottovka. Ďalej prechádza aj okolo Prameňa Viola a Mária k Jazierku lásky, ďalej okolitými lesmi do obce Pozlovice, okolo Luhačovickej priehrady do okolitých lesov a pokračuje až do Luhačovíc. Okruh je pomenovaný podľa Dušana Jurkoviča, architekta a národného umelca, ktorý vytvoril na motívy ľudovej tvorby architektúru kúpeľov Luhačovice, ktorá je jeho základným dielom (Janův dům, Slovácká búda, plaváreň, Jestřebí alebo hudobný pavilón). Okruh zároveň spája najznámejšie kúpeľné pramene: Ottovku, Vincentku, prameň sv. Josefa či prameň Dr.Šťastného.

Luhačovice (253 m n.m.) sú štvrtým najväčším kúpeľným mestom v Česku a najväčšie na Morave. Liečia sa tu ľudia s poruchou dýchacieho ústrojenstva, trávenia a s obezitou. Známosť kúpeľov vytvárajú hlavne minerálne pramene. Vyviera tu celkom 6 prírodných prameňov a desiatky navŕtaných prameňov. Najznámejším a najvýznamnejším prameňom je prameň Vincentka nachádzajúci sa v kolonáde. Prvé stopy slovanského osídlenia v tomto kraji sú doložené zo 7. a 8. storočia, čo dosvedčujú archeologické nálezy v Oboře u Luhačovic. Najstaršia písomná zmienka pochádza z roku 1412. Krásnu prírodu Bielych Karpát dopĺňa kolonáda, rozhľahlé parky s fontánami a upravenými vychádzkovými cestami, pavilóny, liečebné pramene a stavby známeho architekta Dušana Jurkoviča.
Symbolom luhačovickej kúpeľnej architektúry, inšpirovanej valašskými a slovenskými ľudovými stavbami so secesným dekorom a výraznou farebnosťou je predovšetkým Jurkovičův dům.

Bojkovice (270 m n.m.) je mestečko nachádzajúce sa v kľukatom hlbokom údolí riečky Olšava na úpätí Bielych Karpát. V obci dominuje novogotický zámok Nový Světlov, týčiaci sa na kopci nad obcou. V meste sa nachádza Múzeum Bojkovska s niekoľkými expozíciami. Pekné výhľady na Chřiby, Pálavu či Biele Karpaty ponúka rozhľadňa Na Skalce. Ľudia žili v tejto oblasti už v dobe bronzovej a železnej. Samotná obec vznikla niekedy do 10. storočia.

Zámok Nový Světlov Bojkovice (330 m n.m.) sa nachádza nad mestečkom Bojkovice, neďaleko Uherského Brodu, v Bielych Karpatoch. Označuje sa aj ako slovácke Miramare, ale jeho história siaha hlboko do stredoveku. Neskoršie gotické sídlo bolo v druhej polovici 15. storočia vybudované ako náhrada za zničený hrad Starý Světlov. Postavený bol zrejme dobre, keďže ho nedokázali dobyť Švédi počas tridsaťročnej vojny, Turci ani Tatári. Dnešnú podobu získal Nový Světlov v druhej polovici 19. storočia, kedy bol prestavaný v štýle tudorskej gotiky. V súčasnosti je na zámku hotel, reštaurácia, kaviareň, divadelná a koncertná sála. V okolí sa nachádza park.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Júl 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  6  7
  8  91011121314
151617181921
222324252627