COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Sivý vrch
Dátum konania:
05.09.2020
Cieľ:
Sivý vrch - Západné Tatry
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Biela skala, horáreň - Sivý vrch - Ostrá - Sedlo Predovratie - Chata pod Náružím - Pod Babkami - Nad Kameňolom - Bobrovecká Vápenica.

Náročnosť:

náročné; dĺžka trasy: 13,6 km; prevýšenie: 990 m; čas pochodu: 5:55 h.

Zodpovedný vedúci:

Ján Mikula, inštruktor I. triedy pešej turistiky

e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 598 785.

 

Cieľová oblasť

Cieľ:
Sivý vrch

Popis

Sivý vrch (1 805 m n. m.) je prvým vrchom v hrebeni Západných Tatier zo západu. Je charakteristický nespočetným množstvom skalných útvarov (tzv. Radove skaly), ktoré sú na jednom mieste zoskupené do podoby, ktorá pripomína mesto z vtáčej perspektívy. Ľudia toto miesto nazvali „Mestečko“.

Výstup na vrchol patrí medzi najkrajšie výstupy v Západných Tatrách. Počas výstupu je možnosť zoznámiť sa s miestnym vysokohorským krasom, fantastickými skalnými útvarmi vápencových veží, skál a v letným mesiacoch aj s veľmi bohatou vápennomilnou flórou a faunou. Počas výstupu sú na dvoch miestach osadené fixné istiace reťaze, ktoré však nie sú príliš náročné.

Z vrcholu sú krásne výhľady do širokého okolia. Obdivovať možno vrcholy Ostrá, Babky, Brestová, Salatín, ale i Baníkov a nad Jaloveckým sedlom vystupuje strmá trávnatá homoľa Baranec. Na severozápade sa vypína vápencová hoľa Osobitá a na západe hrebeň Malej Fatry a vrcholky Chočských vrchov.

Veľká kopa (1 648 m n. m.) je vrchol v Západných Tatrách. Nachádza sa v južnej rázsoche vrcholu Sivý vrch, medzi vrcholmi Ostrá na severe a Malá kopa na juhu. Od Malej kopy je oddelený sedlom Predúvratie (1585 m n. m.). Západné svahy vrcholu klesajú do Huňovej doliny, východné zasa do Bobroveckej doliny. Ide o nevýrazný vrchol tvorený usadenými horninami chočského príkrovu, hlavne vápencom a dolomitmi. Vrcholové partie sú prerastené hustou kosodrevinou.

Chata pod Náružím (1 420 m n.m.) sa nachádza v lone prírodnej scenérie Západných Tatier, na vápencovej časti oblasti Červenca. Obkolesená je vrcholmi Babky, Malá a Veľká kopa, Ostrý a Sivý vrch. Chata má kapacitu 30 lôžok, v chate funguje turistický bufet, ktorý má okienko vedľa vchodu do chaty. Stravovanie chata neponúka, stravu si turisti zabezpečujú z vlastných prinesených zdrojov.

Chata pod Náružím je vnúčaťom prvej chaty postavenej v rokoch 1933 - 1935 v Medvedzom. Stavala ju Bobrovecká inteligencia - učitelia, na čele s obvodným notárom Rudolfom Tholtom. V marci 1945 počas II. sv. vojny ju Nemci vypálili. Druhá chata sa začala stavať na tom istom mieste v rokoch 1953 - 1955, z veľkej iniciatívy turistov z Bobrovca.Táto nebola celkom dokončená, nakoľko financie nedovolili postaviť ju do plánovaného konečného stavu. 18. decembra 1968 túto epochu chaty ukončil požiar. Do tretice bola chata postavená v roku 1969. Konečnú podobu dostala terajšia chata v Červenci po jej rekonštrukcii v rokoch 1999-2000.

Národná prírodná rezervácia Mních je v správe štátnej ochrany prírody TANAP. Nachádza sa v katastrálnom území obce Bobrovec. Územie rezervácie bolo vyhlásené za chránené v roku 1981 na rozlohe 74,75 ha s 5. stupňom ochrany. Po západnom okraji chráneného územia prechádza modrá turistická značka vedúca z Bobroveckej Vápenice na sedlo Predúvratie. Predmetom ochrany je komplex prírodných hodnôt s množstvom ojedinelých a chránených rastlín a živočíchov v esteticky pôsobivom členitom prostredí Západných Tatier na vedecko-výskumné, náučné a kultúrno-výchovné ciele. Pod ochranou sú prírodné hodnoty bralnej časti Sokola (1 316 m n.m.) a Mnícha (1 460 m n.m.) s povrchovými a podzemnými krasovými formami.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  August 2022  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  7
  8  91011121314
151617181921
222324252628
293031