COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Zimné táborenie vo V.Fatre
Dátum konania:
01.02.2020 - 02.02.2020
Cieľ:
Rakytov - Útulňa Limba - Veľká Fatra
Kategória:
Vysokohorská turistika

Popis

Trasa:

Teplô, horáreň - Teplá dolina - Limba - Rakytovské sedlo, severné - Rakytov - a späť.

Náročnosť:

veľmi náročné - VtT podujatie, dĺžka trasy: 13,6 km, prevýšenie: 952 m.

Zodpovedný vedúci:

Mária Šulková, inštruktor II. stupňa VhT

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 056 249.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Rakytov - Útulňa Limba

Popis

Teplá dolina je pomerne krátka, ale turisticky veľmi významná dolina v Národnom parku Veľká Fatra. Je ľavo-strannou odbočkou z Revúckej doliny. Začína sa strmými žľabmi vo východnom úbočí Rakytova. Do Revúckej doliny ústi zhruba 2 km na juhovýchod od Liptovskej Osady.

V dolnej časti Teplej doliny je vytvorená pekná bralnatá tiesňava a potok vytvára aj viacero kaskád a vodopádov. Práve preto bola táto časť vyhlásená v roku 1984 za chránený prírodný výtvor. Ten sa rozkladá na ploche 20 ha. Ochranu si zaslúži aj jedľa biela, ktorej vek sa odhaduje zhruba na 210 rokov. Výška stromu je až 40 metrov a prsný priemer je okolo 128 cm. A napokon je ešte v doline jedna chránená prírodná pamiatka, ktorou je štvorcový háj o rozlohe 0,20 ha.

 

Útulňa Limba (1 210 m n.m.) je malá, ale príjemná útulňa, kde je stále prítomný chatár. Nachádza sa na juhovýchodnom svahu Rakytova vo Veľkej Fatre. Poskytuje možnosť ubytovania pre 15 osôb na matracoch a na poschodí je možnosť ubytovania v spacákoch. Limba je drevená chata stavebnicového typu s murovaným základom a pristavenou krytou verandou, slúžiacou ako vstupná hala, „prezuváreň“ do pripravených papúč, v zime „odkladisko“ lyží, snežníc atď. Z nej sa krátkou chodbičkou vchádza do hlavnej miestnosti, ktorá cez deň slúži ako jedáleň a spoločenská miestnosť, v noci ako núdzová nocľaháreň (spí sa na laviciach i na zemi). Stojí tu nová liatinová piecka, ktorá bez problémov vykúri celú chatu.

 

Rakytov (1 567 m n. m.) je pôvabný z blízka i z diaľky. Patrí medzi najvyššie vrchy Veľkej Fatry, z ktorých sa naskytnú nádherné výhľady. Samotný masív Rakytova je charakteristický svojím pravidelným pyramídovým tvarom.

Túra na Rakytov plná prekrásnych prírodných scenérií vedie rôznymi vegetačnými pásmami, v nižších polohách sa nachádzajú husté, najmä bukové lesy, ktoré vo výške okolo 1300 m n. m. striedajú šíre trávnaté hole. Samotný vrchol Rakytova je obrastený kosodrevinou, ktorá sa tu však nevyskytuje prirodzene, ale bola umelo vysadená. Výstup na vrch Rakytov nie je obzvlášť náročný a pokojne ho môžu absolvovať aj deti. Na vrchole je osadený drevený kríž. Inak trávnaté okolie spestruje aj umelo vysadená kosodrevina. Vrch Rakytov poskytuje prekrásne výhľady na Malú a Veľkú Fatru, a čiastočne aj na Nízke a Západné Tatry. Na južnom úpätí sa nachádza zaujímavý útvar - Skalná brána.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Apríl 2021  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
     1  3  4
  5  6  7  8  911
121314151618
192021222325
2627282930