COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Zimný výstup na Baranec
Dátum konania:
14.12.2019
Cieľ:
Baranec - Západné Tatry
Kategória:
Vysokohorská turistika

Popis

Trasa:

Žiarska dolina, ústie - Holý vrch - Baranec - a späť.

Náročnosť:

náročné, dĺžka trasy: 12,8 km, prevýšenie: 1 359 m, čas pochodu: 6:35 h.

Zodpovedný vedúci:

Mária Šulková, inštruktor II. stupňa pešej turistiky

e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 056 249.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Baranec

Popis

Baranec (2 184 m.n.m.) sa nachádza v pohorí Západné Tatry. Svojou výškou sa zaraďuje na tretie miesto v rebríčku najvyšších vrchov Západných Tatier. Je to jeden z vrcholov, ktorý je jednoducho a celoročne dostupný. Ide o mohutný vrchol, ktorý vyčnieva z hlavného hrebeňa Západných Tatier. Tvorí významnú dominantu Liptovskej kotliny a preto sa tiež nazýva ako Štít Liptova. Na vrchole sa nachádza veľký betónový pilier s vrcholovou schránkou. Keďže ide o hôľnatý vrchol, poskytuje krásne kruhové výhľady na všetky svetové strany, napr. na Smrek, Plačlivé, Hrubý vrch, Tri kopy, ale aj na iné vrcholy okolitých horstiev. Z vrcholu spadá na rôzne strany viacero žľabov. Najväčší zo všetkých je južný žľab do Trnovskej doliny.

Holý vrch (1 723 m.n.m.) je vrch pyramídového tvaru nachádzajúci sa v juhozápadnej rázsoche Baranca. Vrchol je porastený kosodrevinou, na severe prechádza do hôľnatého pásma. V jeho blízkosti sa nachádza menšia skupina skál. Z vrcholu sú kvôli kosodrevine obmedzené výhľady. Obdivovať možno hlavne juhovýchodnú rázsochu Baranca. Z vrchu spadajú do oblasti Žiarskej doliny dva významnejšie žľaby.

Žiarska dolina (900 m.n.m.) je východiskovým bodom pre viaceré turistické trasy vedúce na končiare Západných Tatier. Nachádza sa na južnej strane Západných Tatier. Preteká ňou potok Smrečianka. V hornej časti doliny stojí zrenovovaná Žiarska chata, ktorá je vyhľadávaná najmä nenáročnými turistami a rodinami s deťmi - ktorí tento výstup zvládnu bez problémov.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza
  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Júl 2020  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
    1  2  3  4
  6  7
20212223242526
2728293031