COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Mar. výstup na Obšívanku
Dátum konania:
14.09.2019
Cieľ:
Obšívanka - Malá Fatra
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Na podporu podujatia boli použité prostriedky z 2% dane z príjmu. Účastníci podujatia získali zľavu 50 % z ceny zájazdu.

Trasa:

Terchová - Tiesňavy - Malé Nocľahy - dolina Obšívanka - Oravcové, rázcestie - vrch Oravcové - Terchová.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 6,6 km, prevýšenie: 588 m, čas pochodu: 4:00 h.

Zodpovedný vedúci:

Mária Šulková, inštruktor II. triedy pešej turistiky

e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 056 249.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Obšívanka

Popis

Terchová (518 m n.m.) je obec na severe Slovenska v okrese Žilina. Je typickou kopaničiarskou obcou s veľkým počtom osád. Nachádza sa tu až 68 osád. Nachádza sa medzi Krivánskou Fatrou a Kysuckou vrchovinou. Tvorí vstup do Vrátnej doliny. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1580, kedy patrila panstvu Strečno-Gbeľany. Obyvatelia pracovali v kameňolomoch, lesoch a živili sa chovom oviec. V 19. storočí sa veľká časť obyvateľstva vysťahovala najmä do Kanady, USA, Francúzska a Argentíny. Počas druhej svetovej vojny bola obec pri ústupe fašistických vojsk dňa 8. – 9. apríla 1945 vypálená. Po oslobodení sa niektorí odsťahovali na južné Slovensko.

Zaujímavosťou obce je Kostol sv. Cyrila a Metoda, ktorý bol postavený v r. 1942 – 49. V interiéri sú drevené plastiky solúnskych vierozvestov, kamenný obetný oltár z r. 1976, ktorý vytesali terchovskí kamenári. Na oknách sú vyleptané motívy z cyrilometodského obdobia. Jeho súčasťou je aj Terchovský drevený betlehem vyhotovený domácimi majstrami. Je rozdelený na dve časti. Prvá je venovaná Terchovej a starým ľudovým remeslám a druhá biblickým príbehom Nového zákona. Prvýkrát bol vystavený na Vianoce r. 1976.

Na návrší sa vypína monumentálny pamätník so 7,5 metrovou sochou najslávnejšieho slovenského zbojníka, terchovského rodáka Juraja Jánošíka. Muž, ktorý podľa povestí bohatým bral a chudobným dával – celkom v rozpore so súdobými panskými mravmi – bol za svoju činnosť ukrutne mučený, a napokon obesený na hák za ľavé rebro. Z pamäti ľudu však nevymizol ani stáročia po svojej smrti. Vďaka pamätníku odhalenému v roku 1988 pri príležitosti 300. výročia Jánošíkovho narodenia, bdie legendárny zbojník nad svojím rodiskom dodnes. Z obce pochádza aj spisovateľ, právny historik, knihovník Adam František Kollár.

Tiesňavy sú národná prírodná rezervácia a údolie v pohorí Malá Fatra. NPR Tiesňavy je vyhlásená na ochranu zachovalých biocenóz s bohatým výskytom chránených a ohrozených druhov rastlín a živočíchov, ako aj výrazných tvarov reliéfu Krivánskej Malej Fatry, dôležitých z vedeckovýskumného, náučného a kultúrno-výchovného hľadiska. Tvoria impozantný vstup do Vrátnej doliny. Ide o úzky kaňon vytvorený riečkou Varínka, ktorý ponúka na obdiv niekoľko vodopádov, a tiež zaujímavé skalné útvary. Základ geologického podložia tvorí vápenec, dolomit a v podloží slienitý vápenec. Nachádza sa tu niekoľko zaujímavých skalných útvarov, z ktorých najznámejší je kamenný Mních. Okrem neho tu môžeme vidieť útvary pripomínajúce Ťavu, Päť furmanov, Krokodíla, Jánošíkovu kolkáreň, Jánošíkovu posteľ a Organy.

Dolina Obšívanka je podmanivá skalnatá dolina Obšívanka považovaná mnohými za najatraktívnejšiu v celej Malej Fatre leží v katastri obce Terchová, medzi miestnou časťou Poddolina a známym kaňonovitým údolím Tiesňavy. Dolina vznikla činnosťou malého rovnomenného potoka má tvar lievikovitého žľabu a je plná originálnych skalných útvarov. Ako jedno z mála miest na Slovensku je hniezdiskom orla skalného, kvôli čomu bol do nej dlhé roky turistom vstup zakázaný. Ďalšou zaujímavosťou Obšívanky je zvláštny prírodný jav klimatická inverzia – v doline, hoc je pomerne nízko položená (cca 660 m n. m.), je chladná horská klíma, čo má za následok, že sa tu vyskytujú rastlinné a živočíšne druhy, ktoré inak obývajú neporovnateľne vyššie polohy. Dolina je napríklad najnižšie položeným miestom prirodzeného výskytu kosodreviny. Obšívankou vedie turisticky obľúbený Zbojnícky chodník spájajúci parkovisko Tiesňavy a osadu Poddolina. Túra dolinou je stredne náročná, miestami exponovaná – nachádzajú sa tu stúpačky, reťaze, oceľové laná a iné pomôcky.

Vrch Oravcové sa nachádza nad Terchovou. Na vrchole bola vybudovaná krížová cesta podľa návrhu akad. sochára Milana Opalka, terchovského rodáka. Krížová cesta je postavená zo skla a kameňa, vyťaženého pred vyše sto rokmi v Terchovej. Kameň pôvodne slúžil ako pilier na moste medzi Žilinou a Budatínom a po sto rokoch sa vrátil naspäť do Terchovej. Zámer postaviť krížovú cestu v rodisku Juraja Jánošíka bol dlhodobý. V Terchovej sa totiž nachádza rímskokatolícky kostol, ktorý je najväčším chrámom na Slovensku, zasväteným solúnskym bratom, spolu-patrónom Európy – svätým Cyrilovi a Metodovi a Krížová cesta obohacuje toto pútnické miesto.

Najbližšie podujatia

  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Júl 2020  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
    1  2  3  4
  6  7
20212223242526
2728293031