COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Veľký Rozsutec
Dátum konania:
03.08.2019
Cieľ:
Veľký Rozsutec I - Malá Fatra
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Biely Potok - Dolné diery - Podžiar - Horné diery - Pod Pálenicou - Sedlo Medzirozsutce - Veľký Rozsutec - Sedlo Medziholie - Štefanová.

Náročnosť:

náročné, dĺžka trasy: 13 km, prevýšenie: 1 095 m, čas pochodu: 6:30 h.

Zodpovedný vedúci:

Ján Mikula, inštruktor I. triedy pešej turistiky

e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 598 785.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Veľký Rozsutec I

Popis

Jánošíkové diery sú sústava tiesňav a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre. Nachádzajú sa v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec a skladajú sa z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Preteká nimi Dierový potok, ktorý ich vyformoval.

Dolné diery sú značené náučným chodníkom. Nachádzajú sa v nich dva vodopády s výškou 1 m a 3,5 m, ktoré sú súčasťou vodopádov Dierového potoka. Rovnako ako aj v ostatných dvoch častiach, aj v časti Dolné diery možno obdivovať bizarné skalné útvary, previsy a úžľabiny, ktoré majú charakteristickú klímu. Vďaka nej sa tieto skalné útvary stali domovom rôznorodých druhov rastlín a živočíchov. Prechody sú nenáročné a ponad Dierový potok vedú lávkami so zábradlím. Dolné diery končia Podžiarom, kde sa v malej dreveničke nachádza bufet.

Horné diery je tiesňava potoka Diery medzi vrchmi Veľký Rozsutec a Malý Rozsutec v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Cesta cez Horné diery, ktorá je považovaná za najkrajšiu a najzaujímavejšiu časť tejto kaňonovitej sústavy vedie cez bralá po kovových mostíkoch a rebríkoch ponad rieku.

Potok prekonáva prudké klesanie sústavou deviatich vodopádov s výškou 2 m až 4 m, ktoré tvoria prírodnú pamiatku Vodopády Dierového potoka. Horné diery sú pri veľkých dažďoch nepriechodné, pretože sa dajú zdolať iba pomocou rebríkov, reťazí a lávok. Uzavreté sú aj v zimnom období. Vynikajú bohatstvom živočíšnych a rastlinných druhov obľubujúcich chladné a vlhké ekosystémy.

Sedlo Medzirozsutce (1 225 m. n. m.) je trávnaté horské sedlo v severnej časti hlavného hrebeňa Krivánskej Malej Fatry. Nachádza sa medzi Veľkým a Malým Rozsutcom. Povrch sedla je oblý a trávnatý, v minulosti bol odlesnený a využívaný na pasenie dobytka. Okolie sedla je významné výskytom viacerých chránených rastlín, ktoré sú chránené v rámci NPR Rozsutec. Sedlo je významnou križovatkou turistických trás. Neďaleko je postavený drevený prístrešok. Zo sedlo sú krásne výhľady na oba Rozsutce i do Vrátnej a Bielej doliny.

Veľký Rozsutec (1 610 m. n. m.) je charakteristický rozorvaný dolomitový skalnatý vrch v Krivánskej Malej Fatre. Je považovaný za jeden z najkrajších vrchov na Slovensku. Veľký Rozsutec Rozsutec svojou formou a výškou dominuje celému okoliu a stal sa symbolom pohoria. V minulosti sa tradovalo, že v okolí vrcholu sa nachádza zlato a legenda o ukrytom Jánošíkovom poklade. Je výborným vyhliadkovým bodom so širokým kruhovým výhľadom.

Sedlo Medziholie (1 185 m n. m.) je horské sedlo na začiatku hlavného hrebeňa Krivánskej Malej Fatry. Nachádza sa medzi výraznými a povrchovo rozdielnymi vrcholmi Stoh a Veľký Rozsutec. Na východnom svahu sedla pramení potok Biela. V minulosti sa tu nachádzala Chata pod Rozsutcom. Asi 250 metrov juhovýchodne od sedla leží vo východných úbočiach Stohu ďalšie, o niečo nižšie sedlo Osnica.

Povrch sedla je trávnatý, v minulosti bol odlesnený a využívaný na pasenie dobytka. Po vzniku národného parku bolo pasenie dobytka ukončené. Okolie je významné výskytom množstva chránených druhov rastlín.

Štefanová (633 m.n.m.) je bývalá pastierska osada, ktorá patrí do obce Terchová. Leží pod horským masívom Boboty a Veľký Rozsutec v závere Vrátnej doliny. Nachádza sa tu niekoľko ubytovacích a stravovacích zariadení a informačné stredisko NP Malá Fatra. V roku 1848 osadu zasiahla prívalová povodeň, ktorá zničila väčšiu časť obce a mala za následok 14 obetí, ktorým je venovaná pamätná tabuľa na neďalekom Symbolickom cintoríne vo Vrátnej doline.

Najbližšie podujatia

  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  September 2020  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
   2  3  4  6
  7  8  9101113
1416171820
212223242527
282930