COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
KST Horná Nitra deťom
Dátum konania:
22.06.2019
Cieľ:
Švogrová - Hradec - Vtáčnik
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Organizácia tohto podujatia bolo podporená použitím prostriedkov z 2% dani z príjmov.

Trasa:

Handlová - Chemika - Tri studničky - Hájenka Švogrová - Hradec.

Náročnosť:

nenáročné, dĺžka trasy: 9,6 km, prevýšenie: 265 m, čas pochodu: 3:30 h.

Stravovanie:

možnosť opekania z vlastných zásob pri hájenke Švogrová, bude sa variť aj guláš.

Sprievodné aktivity:

pre účastníkov podujatia bol na lúke pri hájenke Švogrová pripravený program, súťaže pre deti, guláš a občerstvenie.

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor II. triedy pešej turistiky

e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0903 575 211.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Švogrová - Hradec

Popis

Handlová (420 m.n.m.) je pôvodne nemeckou osadou, ktorá sa v súčasnosti vyznačuje hlavne ťažbou hnedého uhlia. Osada vznikla zakladajúcou listinou kráľa Ľudovíta I. zo 14. storočia a bolo založená na mieste zvanom Krásny Les. Do mesta prišlo z Kremnice asi 200 nemeckých rodín. Mesto sa vyznačuje hlavne ťažbou hnedého uhlia. Prvá zmienka o handlovskom uhlí je z roku 1784. Priemyselná ťažba uhlia začala v roku 1909. Mesto je obklopené pohoriami Vtáčnik, Žiar a Kremnické vrchy.

Tri studničky (561 m n.m.) boli miestom stretávania sa robotníkov pracujúcich v banských dielňach. Svojpomocne boli upravené neďaleké pramene pitnej vody, kde sa uskutočňovali pravidelné letné výlety. V 70. rokoch 20. storočia tu bola postavená chata a zábavné zariadenia pre deti. Postupne však začalo toto oddychové miesto pustnúť, neskôr boli upravené tri prístrešky.

Hájenka Švogrová (550 m n.m.) nachádza sa nad obcou Morovno v Handlovskej doline, neďaleko Jelenieho vrchu. Chata slúži na občasné spoločenské piknikové akcie spojené s poľovníctvom.

Jelení vrch (701,5 m n.m.). Ide o zalesnený skalnatý vrchol vulkanického pôvodu, ktorý je súčasťou pohoria Vtáčnik a geomorfologickej oblasti Slovenské stredohorie. Nachádza sa nad obcami Jalovec, Brusno a Veľká Lehôtka. Na Jelení vrch nevedie značkovaný turistický chodník.

Hradec je miestna časť mesta Prievidza. Prvé osídlenie lokality sa datuje do mladšej doby kamennej, obdobia tzv. lengyelskej kultúry (3900 – 2900 pred Kr.), z ktorého pochádza veľmi dobre zachovalý nález niekoľkých kamenných nástrojov.

Ďalšie osídlenie územia Hradca bolo keltské a dácke, ktoré vystriedalo v 6. - 8. storočí slovanské. Slovanské hradisko bolo postavené na blízkom kopci Hrádok a zrejme využívalo pôvodné časti valu keltského opevnenia. Hradisko však plnilo len funkciu strážneho bodu, keďže sa priamo v priestore opevnenia nenašli pozostatky budov. Prvá písomná zmienka je z roku 1433. Z roku 1723 pochádza pečatidlo ktoré má neidentifikovaný znak a v spodnej časti nápis "Oszada Hradecz".

Najbližšie podujatia

  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  September 2020  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
   2  3  4  6
  7  8  9101113
1416171820
212223242527
282930