COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Za krásami kys. Javorníkov
Dátum konania:
18.05.2019
Cieľ:
Kamenité - Semeteš - Vrchrieka - Javorníky
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Na organizáciu uvedeného podujatia boli použité prostriedky z 2% dane z príjmu, účastníci zájazdu získali zľavu 30 % z ceny zájazdu.

Trasa:

Dlhé Pole, Nad riekou - Nad Vrchriekou - Kamenité - Bielovci - Semeteš - Solíkovci - Vrchrieka - Rozhľadňa Luby - Ovsenovci - Melocík.

Náročnosť:

stredne náročné; dĺžka: 19,3 km; prevýšenie: 845 m; čas pochodu: 5,5 h.

Zodpovedný vedúci:

Ing. Dušan Vakula, inštruktor I. triedy pešej turistiky

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0904 939 330.

 

Cieľová oblasť

Cieľ:
Kamenité - Semeteš - Vrchrieka

Popis

Dlhé Pole (392 m n.m.) je obec nachádzajúca sa v jednom z priečnych údolí pohoria Javorníka. Chotár je od severu chránený zalesneným hrebeňom Javorníkov, ktorý obec oddeľuje od Kysúc.

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1320. už v 9. storočí existovalo n Veľkom vrchu v Divinke staroslovanské župné hradisko, ktoré museli zásobovať okolité osady. Preto možno predpokladať, že malá osada sa nachádzala aj v neďalekom údolí dnešnej rieky Dlhopoľka. Svedčí o tom aj po oboch brehoch povodňovými nánosmi zúrodnená zem. Údolie dostalo názov podľa dlhého zúrodneného lánu zeme Dlhé pole. O trvalom živote a osídlení v tejto oblasti však možno hovoriť až po tatárskom plienení v polovici 13. storočia.

Kamenité (834 m n.m.) je vrchol nachádzajúci sa v Javorníkoch, nad obcou Dlhá nad Kysucou. Na vrchole bola v roku 2005 vybudovaná kamenno-drevená Mikovčákova rozhľadňa v štýle ľudovej architektúry. Autormi rozhľadne sú Stano, Martin a Viktor Mikovčákovci, po ktorých je rozhľadňa pomenovaná. Je najdlhšie stojacou vyhliadkovou vežou pohoria Javorníky a zároveň prvou rozhľadňou na Kysuciach. Stavbu tvorí kruhový kamenný múr so vstupným otvorom, kde sa vychádza na drevené schodíky. Drevená plošina, zastrešená lomenou ihlanovou strechou, je vo výške cca 3 metre nad úrovňou terénu. Približne 6 metrov vysoká rozhľadňa je celoročne voľne prístupná.

Vyhliadková veža umožňuje výhľad na Javorníky a Hostýnsko-vsetínsku hornatinu na západe, na Moravsko-sliezske Beskydy a Turzovskú vrchovinu na severozápade a severe, Kysucké Beskydy na severovýchode, Kysuckú vrchovinu a časť Javorníkov na východe a napokon na Krivánsku časť Malej Fatry na juhovýchode, či Západné Tatry smerom na východ. Výhľad na juh prekrýva lesný porast.

Horské sedlo Semeteš (685 m n.m.) je sedlo v severnej časti Javorníkov, medzi vrchmi Solisko a Galkovo. Sedlo je súčasťou obce Vysoká nad Kysucou. Južné svahy sú pramennou oblasťou Rovnianky tečúcej na juh do Váhu. Je zaujímavé nielen z turistického hľadiska, ale aj vďaka svojej histórii. Bol súčasťou trasy, tzv. Drotárie, po ktorej v minulosti odchádzali za prácou do sveta, neraz až za more, kysuckí drotári. Sedlom prechádza druhá spojnica horných Kysúc s Považím, cesta medzi Turzovkou a Kotešovou.

Semeteš sa zapísal do slovenských dejín aj veľkou tragédiou na sklonku 2. svetovej vojny, kedy tu ustupujúci fašisti postrieľali 21 tunajších obyvateľov. Do týchto miest siahajú korene viacerých osobností. Sú rodiskom predkov významného amerického astronauta, Eugena Cernana, ktorý bol veliteľom Apolla 17 a posledným človekom na Mesiaci. Narodila sa tu tiež legenda slovenského výtvarného a kultúrneho života – Miroslav Cipár. V sedle je motorest. Priamo pod sedlom na južnej strane leží osada Semeteš.

Vrchrieka (750 m n.m.) je osadou vo Vysokej nad Kysucou. Nachádza sa na hrebeni Javorníkov. Osada Vrchrieka je rodiskom „drotárskeho kráľa“ Štefana Hunčíka, ktorý tu dal postaviť zvonicu a neďaleko od nej sa nachádza jeho rodný dom. Osadou prechádza hlavná turistická trasa Javorníkmi.

Rozhľadňa Luby (910 m n.m.) bola vybudovaná v roku 2012 na vrchole Luby, ktorý patrí do pohoria Javorníky. Samotný vrch má dva vrcholy. Vyšší je východný, ktorý leží vo výške 910 m n. m.. Nižší na západe je o dva metre nižší a zdobí ho 19 m vysoká drevená rozhľadňa. Nejde o rozhľadňu turistickú, lež protipožiarnu, a nepovolaným osobám je na ňu – ako oznamuje tabuľka – vstup zakázaný. Na jej mieste stál triangulačný bod, známy ako „víza“ a bol súčasťou triangulačnej siete Rakúsko-Uhorskej monarchie. Už i z miesta pod rozhľadňou sa však otvára pekný výhľad, pretože časť vrchu je odlesnená. Z nej sa naskytá kruhový pohľad, severným smerom na najvyššie vrcholy Moravsko-sliezskych Beskýd, Kněhyně, Smrk, Lysá hora, Travný. Ďalej na severovýchode vidieť hraničný beskydský hrebeň s Veľkým Polomom. Kúsok od rozhľadne vedie turistický chodník spájajúci roztrúsené osady obce Veľké Rovné, východiskom túry môžu byť osady Vrchrieka či Záblatie.

Melocík (790 m n.m.) je sedlo v Javorníkoch, cez ktoré prechádza hlavný ťah z Bytče do Makova a ďalej do Česka. Sedlo je častým nástupným miestom pre bežecké lyžovanie smerom na Kasárne, ktorá patrí medzi najobľúbenejšie v rámci celej magistrály. V sedle bola postavená reštaurácia.

Najbližšie podujatia

  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Júl 2020  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
    1  2  3  4
  6  7
20212223242526
2728293031