COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Štyri chotáre
Dátum konania:
05.03.2016
Cieľ:
Štyri chotáre - Pod stĺpom - Žiar
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Nedožery Brezany, horný koniec - Pod stĺpom - Štyri chotáre - Kanie pysky - Nedožery Brezany dolný koniec.


Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 19 km, prevýšenie: 565  m, čas pochodu: 5:15 hod.

 

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor pešej turistiky

Tel.: 0903 575 211, e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Štyri chotáre - Pod stĺpom

Popis

Štyri chotáre (710 m.n.m.) - nachádzajú sa na hlavnom hrebeni pohoria Žiar. Tvoria hranicu medzi oblasťou Hornej Nitry a Turca. Sú križovatkou viacerých turistických trás, cyklotrás i lyžiarských trás a tunajších lesných ciest. Postavená tu bola štýlová zrubová poľovnícka chata. Hoci z tejto horskej čistiny nie je priamy výhľad do okolia, poskytuje možnosť pre oddych, opekanie, posedenie v prírode a pre iné aktivity. Neďaleko chaty sa nachádza lesný prameň.
Určité výhľady sa naskytnú počas výstupu z Kaních pyskov, kde možno obdivovať prírodnú scenériu prievidzskej kotliny.


Kanie Pysky (325 m.n.m.) - križovatka turistických trás a cyklotrás. Nachádzajú sa neďaleko obce Nedožery-Brezanmi, nad miestnou vodnou nádržou. Je východiskovým miestom pre jednu z alternatív výstupu na Štyri chotáre.


Nedožery Brezany (296 m.n.m.) sa nachádzajú v Hornonitrianskej kotline neďaleko Prievidze. Obec sa rozkladá na ľavom brehu rieky Nitry. Z obce pochádza Vavrinec Benedikt z Nedožier, ktorý bol známym slovenským humanistom, básnikom, pedagógom, jazykovedcom, matematikom i hudobníkom, aj profesorom na Karlovej univerzite. Z obce vedú viaceré prístupové chodníky do neďalekého pohoria Žiar.


Pohorie Žiar je jadrové pohorie, ktoré sa nachádza sa medzi Hornonitrianskou kotlinou na západe a Turčianskou kotlinou na východe. Na severe hraničí s Malou Fatrou, na juhovýchode s Kremnickými vrchmi a na juhu s pohorím Vtáčnik. Pohorie má charakter vrchoviny až hornatiny. Na vápencoch a dolomitoch sa objavujú krasové formy reliéfu s bradami a skalnými hranami. Je to veľmi pekné pohorie s väčšinou ihličnatými lesmi, prekrásnymi lúkami a výhľadmi.


Najvyšším vrchom sú Chlieviská (1 024,4 m. n. m.). Jeho súčasťou je aj významný vrch Vyšehrad a známe Vyšehradské sedlo (579 m n. m.).

 

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  August 2022  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  7
  8  91011121314
151617181921
222324252628
293031