Zobraziť archív

Popis

Krpeľany, vodná nádrž (410 m n.m.) sa nachádzajú na východnom okraji Turčianskych nív, v podcelku Turčianskej kotliny. Severne sa dvíha Šútovské podhorie, juhovýchodne za korytom Váhu strmo stúpa masívom Kopy Šípska Fatra. Poloha v údolí Váhu a v trase starodávnych ciest predpokladá osídlenie už v praveku. Potvrdili to nálezy z doby železnej, presnejšie z obdobia lužickej kultúry na terasách Váhu, ako aj mladšie artefakty z doby rímskej. Práve v rímskej dobe bol neďaleko obce a dôležitej cesty vybudovaný hrádok Pohanovo, ktorý bol osídlený aj po príchode Slovanov. V blízkosti sa spájala považská cesta na Liptov s cestou z Ponitria cez Blatnicu. Najstaršia písomná zmienka o osade pochádza z roku 1430, kedy Krpeľany patrili pod sučianske panstvo. Od roku 1932 chránila Krpeľany pred veľkou vodou hrádza.

Kopa (1 187 m n.m.) je vrchol nachádzajúci sa v severozápadnej časti pohoria Veľká Fatra, v geomorfologickom podcelku Šípska Fatra. Vypína sa nad obcami Stankovany a Ľubochňa a dvíha sa veľmi strmo od doliny Váhu, vďaka čomu je prirodzenou dominantou kraja. Hustý porast zamedzuje výhľadu z vrcholu Kopy, no z vhodných čistín je možné pozorovať množstvo okolitých vrchov. Pozorovať je možné napríklad časť Veľkej Fatry a Nízkych Tatier, Vysoké Tatry, Chočské vrchy, Oravskú Maguru, Malú Fatru, Žiar i Vtáčnik. Južnou časťou masívu v budúcnosti povedie diaľničný tunel Korbeľka. Scenéria, kde vrch Kopa majestátne stojí a Váh sa prediera úzkym „prielivom“ pomedzi Veľkú a Malú Fatru, je vskutku čarovná. Vrch Kopa je celkom porastená lesom a ako také výhľady sa naskytujú len na jeseň a v zime, keď sú stromy bez lístia. O to viac je možné vychutnať si krásy lesnej scenérie, ktoré sú občasne popretkávané rôznymi skalnými útvarmi. Nechýbajú ani zurčiace potôčiky či nádherná kvetena.

Hustý porast zamedzuje výhľadu z vrcholu, no z vhodných čistín je možné pozorovať množstvo okolitých vrchov. Pozorovať je možné napríklad časť Veľkej Fatry a Nízkych Tatier, Vysoké Tatry, Chočské vrchy, Oravskú Maguru, Malú Fatru, Žiar i Vtáčnik. Poniže vrcholu Kopy je odbočka k vyhliadkovej skalnej plošine s krížom, z ktorej sa naskytá celkom pekný výhľad na rieku Váh, obec Stankovany, Šípsku Fatru a tiež na Veľký Choč a vrcholce Malej Fatry.

Korbeľka je prírodná rezervácia ležiaca vo Veľkej Fatre, v katastrálnom území obce Ľubochňa. Nachádza sa na severozápadnom svahu vrchu Vysoký grúň (883 m n. m.). Bola vyhlásená v roku 1973 pre ochranu lesných porastov a striedania lesných spoločenstiev na vápencovom a dolomitovom podloží. Celková výmera chráneného územia je 86,16 ha.

Ľubochňa (460 m n.m.) je známym liečebným miestom endokrinologických ochorení, nachádza sa tu Národný endokrinologický a diabetologický ústav. Je to obec nachádzajúca sa na severných svahoch Veľkej Fatry, v údolí rieky Váh, na sútoku s Ľubochniankou. Na východe susedí s obcou Hubová, oproti nej leží Švošov a severozápadne ležia Stankovany. Ľubochnianska dolina je najdlhšia dolina na Slovensku. Tiahne sa pohorím Veľká Fatra. Súčasťou obce je najväčšia Ľubochnianska dolina Veľkej Fatry s dĺžkou 25 km. Medzi pamätihodnosti patrí Kollárov dom - historický kúpeľný dom, dvojpodlažná historická stavba s prvkami secesie z polovice 19. storočia. V súčasnosti je kúpeľný dom obnovený a slúži svojmu účelu. V obci sa nachádza súbor secesných kúpeľných víl z prelomu 19. a 20. storočia. Pamiatkovo chránené sú Vila Jaiser z roku 1896, Vila Vécsey z roku 1893 a Vila Jahn-Bazovský z roku 1897. V obci sa nachádza aj historická hydroelektráreň - trojpriestorový obdĺžnikový neoklasicistický objekt z roku 1904.

  
 
Dátum Názov podujatia Horstvo Kategória
Žiadne podujatie k dispozícií

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Júl 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
151617181921
222324252627