Zobraziť podujatie

Popis

Moravsko-sliezske Beskydy sa rozprestierajú na česko- slovenskom pomedzí. Je súčasťou CHKO Beskydy. Najvyšším vrchol je Lysá hora. Oblasť sa vyznačuje zvýšeným úhrnom zrážok. Významným geomorfologickým prvkom sú pseudokrasové tvary, podobné krasovým, ktoré vznikli vo flyšových pieskovcoch. Túto malebnú krajinu zdobí mozaika lúk, pastvín, rozsiahlych lesov, valašské a goralské chalupy. Hrebene poskytujú pekné výhľady do širokého okolia.

Bumbálka (860 m.n.m.) je osada a horské sedlo na hlavnom hrebeni Turzovskej vrchoviny, na hranici medzi Českom a Slovenskom. Ide o významné turistické a lyžiarske centrum. Je križovatkou viacerých turistických trás a východiskovým bodom pre prechod Javorníkmi a Moravsko-sliezskymi Beskydami. Severovýchodne od sedla sa rozkladá Národná prírodná rezervácie Salajka, ktorú tvorí prales o rozlohe 21,8 ha pozostávajúceho zvyškami pôvodného jedlo-bukového lesa s priemerným vekom 280 rokov, ktorý je ukážkou prirodzeného stavu lesa. Vstup do rezervácie je zakázaný. Sedlom vedie hlavné európske rozvodie.

Masarykova chata ( m n.m.) je horská chata nachádzajúca sa v Moravsko-sliezských Beskydoch, priamo na hranici Českej a Slovenskej republiky. Chatu postavil KČT Moravská Ostrava v rokoch 1923 až 1924. Chatu postihol v roku 1952 požiar, ktorý ju zničil do tla. V 70-tych rokoch došlo neďaleko pôvodnej chaty k výstavbe úplne novej chaty. Chata bola obľúbeným turistickým miestom spisovateľa Petra Bezruča. Okolo chaty vedie červená turistická značka - Beskydská magistrála. Súčasťou chaty je reštaurácia, kde sa dajú objednať regionálne špeciality a iné dobroty inšpirované starými miestnymi receptúrami. Priamo z chaty sa naskytujú krásne výhľady na panorámu Beskýd s Lysou horou.

Chata Kmínek (872 m.n.m.)  je drevená horská chata situovaná na česko-slovenskej hranici na hlavnom hrebeni Kysuckých Beskýd. Horská chata je prístupná návštevníkom, ktorým poskytuje možnosť občerstvenia. Nachádza sa v peknom prostredí plnom rozmanitostí, krás prírody a s nádhernými výhľadmi do širokého okolia. Okolo chaty vedie červená turistická značka označovaná ako Beskydská magistrála.

Bobek (871 m n. m.) je hraničný vrchol v Klokočovskej hornatine v Moravsko-sliezských Beskydoch. Vrchol leží presne na hraniciach Českej republiky a Slovenska. Na českej strane sa neďaleko vrcholu rozkladá osada Bobek, na slovenskej strane osada Ulčáky. Samotný vrchol je zalesnený, ale tesne pod vrcholom sa nachádzajú veľké lúky poskytujúce krásne výhľady. Na križovatke turistických trás pod vrcholom bolo vybudované turistické posedenie, z ktorého sú tiež krásne výhľady na Lysú horu, Smrk, ako aj na slovenské pohoria.

Konečná (710 m n.m.) je horská osada nachádzajúca sa v Zadných horách v Moravsko-sliezskych Beskydoch na oboch stranách hranice Českej republiky so Slovenskom. Na moravskej strane administratívne spadá pod obec Bílá a na slovenskej strane pod obec Klokočov. Vystavaná bola na hrebeni vrcholu Konečná (865 m n. m.). K niektorým slovenským domom sa dá dostať iba po prekročení štátnej hranice, ktorá prechádza medzi ich záhradkou a moravskou časťou miestnej cestnej komunikácie. V zimnom období  bývajú v okolí upravované bežecké trasy.

  
 
Dátum Názov podujatia Horstvo Kategória
26.02.2022
Bumbálka - Konečná Moravsko-sliezske Beskydy Turistika na lyžiach, snežniciach , Pešia turistika

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Júl 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
151617181921
222324252627