Zobraziť archív

Popis

Vtáčnik (1 346 m n. m.) je výrazný bralnatý, plochý a značne rozložitý vrchol vulkanického pôvodu na hlavnom hrebeni rovnomenného pohoria Vtáčnik. Je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Vtáčnik. Nachádza sa v centrálnej časti pohoria. Je najvyšším vrchom celého pohoria Vtáčnik. Vrchol pokrýva zmiešaný ihličnato-listnatý les. Zo živočíchov stojí za zmienku výskyt rysa ostrovida, muflóna či medveďa hnedého. Samotný vrchol je čiastočne odlesnený a umožňuje kruhový výhľad na okolité horstvá, ako sú Štiavnické vrchy, Kremnické vrchy, Strážovské vrchy, Veľká Fatra, Malá Fatru, ale aj Žiarska a Hornonitrianska kotlina.

Vtáčnik je významným cieľom turistov v tejto oblasti a je tiež významnou križovatkou viacerých turistických chodníkov. Vrchol je zároveň ôsmou zastávkou náučného chodníka Vtáčnik, začínajúceho v Gepňárovej doline neďaleko obce Bystričany. Vtáčnik predstavuje typické vulkanické pohorie tvorené andezitom. Vývoj v pohorí Vtáčnik je úzko spätý s vývojom v Kremnických vrchoch. V riečnom prostredí sa uložili vrstvy polymiktných zlepencov s pieskovcami a pokračujúca subsidencia umožnila vznik jazerno-močiarneho prostredia. Tu došlo k vzniku uhoľných slojov ako sú Handlová a Nováky, ktoré sú bádenského veku.

Jarabá skala (1 169 m n. m.) sa nachádza v hlavnom hrebeni pohoria Vtáčnik a patrí k najvyšším vrchom v tomto pohorí. Pokrývajú ho zmiešané lesy, miestami, najmä vo vrcholových častiach, i zaujímavé skaliská. Na vrchole sa vypína vysoký vysielač. Jarabá skala je súčasťou červeno značenej hrebeňovky po Vtáčniku, možno na ňu však vystúpiť i po žlto označenom turistickom chodníku z obce Podhradie. Vrch pokrýva zmiešaný les a prechádza ním hranica Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie.

Podhradie (549 m.n.m.) je obec nachádzajúca sa na Hornej Nitre, na úpätí vrcholu Vtáčnik. Vznik obce je úzko spojený s existenciou hradu Sivý Kameň, ktorý sa prvýkrát spomína v roku 1352 ako kráľovský hrad. Požiar v roku 1524 hrad značne poškodil. Hrad odolával náporu viacerých vojsk, zničený bol v 18. storočí. Jeho ruiny sa využívali ako väzenie. V súčasnosti možno obdivovať iba ruiny hradu. Z hradného kopca je pekný panoramatický výhľad na hornonitriansku kotlinu a okolitú prírodu, ktorá spolu s viacerými skalnými útvarmi poskytuje veľa príležitostí pre pešiu i cyklistickú turistiku.

  
 
Dátum Názov podujatia Horstvo Kategória
Žiadne podujatie k dispozícií

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Júl 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
151617181921
222324252627