COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Hnilická Kýčera
Dátum konania:
09.03.2024
Cieľ:
Hnilicku Kýčera - Malá Fatra
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Na podporu organizácie podujatia boli použité prostriedky z 2 % dane z príjmov.

Trasa:

Zámok Kunerad - Sedlo Majbiková - Grúň - Hnilická Kýčera - Velebná - Javorina - Pod Skalkou - Pivnica - Valčianska dolina.

Náročnosť:

náročné, dĺžka trasy: 15,6 km, prevýšenie: 862 m, čas pochodu: 5:05 hod.

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor pešej turistiky II. kvalifikačného stupňa.

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0903 575 211.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Hnilicku Kýčera

Popis

Kuneradský zámok (600 m n.m.) sa nachádza v Svitačovej doline pri Rajeských Tepliciach. Stavba je postavená v štýle modernej secesie podľa francúzskej architektúry. Kaštieľ dopĺňajú nárožné veže, vikiere, terasy s arkádami, vonkajšie schodiská a park. K kaštieľu bola postavená kaplnka svätej Terezky Ježiškovej. Pôvodne bol kaštieľ moderne zariadený a pripojený na vlastnú vodnú elektráreň. Stavba mala pôvodne slúžiť ako rekreačný lovecký kaštieľ pre vtedajších cisárov Rakúsko-Uhorska a Nemecka – Františka Jozefa a Viliama II. Po vypuknutí 1. svetovej vojny sa tento zámer neuskutočnil. Slúžil ako rodinné sídlo. Neskôr počas SNP mala v zámku sídlo 2. partizánska brigáda M. R. Štefánika. Preto ho 25. septembra 1944 nemecké jednotky vypálili. Dnes tu je osadená pamätná tabuľa.
Po rekonštrukcii v roku 1959 zámok slúžil na liečenie ochorení dýchacích ciest ako Liečebňa SNP Kunerad. Ďalšia rekonštrukcia prebehla v roku 1974. Počas rekonštrukcie, 10. marca 2010 zasiahol strechu kaštieľa veľký požiar. Po ôsmych rokoch, 20. októbra 2018 chátrajúci zámok opäť vyhorel.

Sedlo Majbiková (990 m n.m.) alebo Sedlo Maríková je horské sedlo ležiace na hlavnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry. Je križovatkou turistických chodníkov a lokalitou prechádza Medzinárodná diaľková turistická trasa E3. Sedlo oddeľuje časti Lúčanské Veterné hole a Kýčery. Hrebeň v okolí sedla je pokrytý súvislým lesným porastom.

Hnilická Kýčera (1 217,6 m n.m.) je vrch nachádzajúci sa na hlavnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry, ktorý vedie od severu z Martinských holí cez sedlo Majbíková a pokračuje južným smerom cez Skalky na Kľak. Vrchol je pomerne výrazný, nakoľko susedné vrchy v hlavnom hrebeni sú nižšie a menej mohutné. Jeho okolie je síce husto zalesnené, samotný vrchol pokrýva horská lúka poskytujúca kruhový rozhľad. Výstupový chodník z južného sedla patrí medzi najstrmšie výstupy v Malej Fatre. Južný smer sčasti obmedzuje hlavný hrebeň a mohutný masív Kľaku, inak ponúka Hnilická Kýčera zaujímavé výhľady na veľkú časť Lúčanskej Fatry, Žilinskú i Turčiansku kotlinu. Pri vhodných podmienkach sú pozorovateľné pohorie Vtáčnik, Kremnické vrchy, Veľká Fatra, Západné Tatry, časť Nízkych Tatier, Moravsko-sliezske Beskydy a Javorníky. Lokalitou prechádza Medzinárodná diaľková turistická trasa E3.

Valčianska dolina je dolina rozprestierajúca sa vo východnej časti Lúčanskej Malej Fatry, v extraviláne turieckej obce Valča. Dolinou preteká rovnomenný chodník. Pri jej ústí sa nachádza známe lyžiarske stredisko, ktoré patrí medzi pomerne nové lyžiarske strediská.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Júl 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
151617181921
222324252627