COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Zimný výstup na Zniev
Dátum konania:
24.02.2024
Cieľ:
Hrad Zniev - Žiar
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Doprava:

zájazdovým autobusom.

Odchod:

o 08:00 hod., z nástupišťa č.5, Autobusová stanica Prievidza.

Prihlasovanie:

v TIK-u, Námestie slobody Prievidza, najneskôr do 19.02.2024.

Účastnícky poplatok:

člen KST Horná Nitra: 6,35 €

nečlen: 7,85 €

deti do 15 rokov (členovia klubu): 4,85 €.

Trasa:

Kláštor pod Znievom - Kalvária, kostol - Výklenková kaplnka - Zrúcanina hradu Zniev - Zniev, vrchol - Kláštor pod Znievom.

Náročnosť:

stredne náročné, prevýšenie: 489 m, dĺžka trasy: 8,2 km, dĺžka trasy: 2:40 hod.

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor pešej turistiky II. kvalifikačného stupňa.

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0903 575 211.

 

UPOZORNENIE! Každý účastník sa podujatia zúčastňuje na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite si so sebou vziať zdravotný preukaz.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Hrad Zniev

Popis

Kláštor pod Znievom (494 m n.m.) je obec nachádzajúca sa na Turci. Okolie Znieva bolo osídlené v dobe bronzovej. Dokladajú to zlomky dvoch medených sekeromlatov zo staršej doby bronzovej, ako aj hromadný nález bronzových predmetov z mladšej doby bronzovej.  V roku 1869 v Kláštore pod Znievom bolo, ako tretie v poradí spomedzi slovenských gymnázií, založené katolícke patronátne gymnázium. V učebnom pláne najmodernejšom a najpriebojnejšom zo slovenských patronátnych gymnázií sa kládol dôraz na prírodovedné predmety. Gymnázium vychovalo viacerých predstaviteľov slovenského národného života. Študovali tu i spisovatelia Ferko Urbánek a Anton Bielek. Gymnázium bolo zrušené v roku 1874.

V obci sa nachádza kláštor a kostol bývalej premonštrátskej prepozitúry s barokovým hlavným oltárom z konca 17. storočia, ranogotický kostol z 2. polovice 13. storočia, ktorý bol prestavbou zbarokizovaný, ranogotická kamenná krstiteľnica, budova bývalého kláštorného gymnázia, baroková kaplnka na kalvárii z roku 1728, ako aj budova bývalej papierne z konca 18. storočia.

Kultové miesto sv. Margity Uhorskej je múrikom ohradený oltár so svietnikmi, nad ktorým je obraz sv. Margity Uhorskej. Pred oltárom sú lavičky a vedľa je tabuľa, ktorá návštevníkov informuje o živote sv. Margity Uhorskej.

Zniev (985 m n. m.) je najsevernejší vrchol pohoria Žiar, nadväzujúce na Lúčanskú časť Malej Fatry. Nachádza sa v geomorfologickom podcelku Sokol, v najvyššej severovýchodnej časti pohoria, nad obcou Kláštor pod Znievom. Na vrchole sa nachádzajú zrúcaniny Znievskeho hradu.

Hrad Zniev (985 m n.m.) je zrúcanina na vápencovom vrchu Zniev. Vznikol pravdepodobne pri staršej osade, ktorá v roku 1113 patrila zoborským benediktínom. Od polovice 13. storočia bol komitátnym hradom a preto sa volal Turčianskym. V 14 storočí začal upadať Význam hradu a z tohto obdobia pochádza aj jeho nové pomenovanie - hrad Zniev. Horný hrad chránila šijová priekopa a vežová stavba. Ďalej tu boli pravdepodobne hospodárske budovy a obytné budovy stráží. Dolná novšia budova bola pravdepodobne typu palácovej stavby, ale mala aj obranné prvky. Hrad bol vystavaný na ťažko dostupnom vrchu a bol klasickým stredovekým hradom.

Z hradu dnes ostali poškodené základy budov a stavieb v hornom hrade. Poschodová budova, situovaná nižšie, je zo 14. storočia. Má zachované nárožné kamenné kvádre a na severe, smerom do priekopy, sú zvyšky smolného nosa. Z neskorších stavieb stojí len torzo malej vežičky, pristavanej ku gotickej pozdĺžnej budove na jej východnej strane.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Jún 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
       2
  3  4  5  6  7  8  9
101112131416
171819202123
242526