COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Zim.výstup na Javorový
Dátum konania:
27.01.2024
Cieľ:
Javorový vrch - Moravsko-sliezske B eskydy
CATEGORIES:
Turistika na lyžiach, snežniciach , Pešia turistika

Popis

Trasa:

Javorový, horní stanice lanovky - Javorový, tur. chata - Javorový, vrchol - Pod Javorovým - Šindelná - Šindelná sedlo - Ropice, rozc. -- Kalužný rozc. - U Kalužného - Ostrý, tur. chata - Biernač - Tyra, pod Ostrým, hájenka.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 14,5 km, prevýšenie: 300 m, čas pochodu: 4:20 hod.

 

Cieľová oblasť

Cieľ:
Javorový vrch

Popis

Lyžiarske stredisko Javorový vrch (968 m.n.m.) sa nachádza v oblasti Tešínskych Beskýd, asi 40 km od Ostravy a 10 km od Trinca. Z Javorového sú nádherné rozhľady do širokého okolia na poľskú stranu Beskýd a za pekného počasia je možné obdivovať Tatry a Jeseníky. Pre lyžiarov a snowboardistov sú k dispozícií 3 zjazdovky, 300 m dlhá je určená pre začiatočníkov, 750 m dlhá je vhodná pre pokročilých, k dispozícií je aj extrémne prudký svah dlhý 400 m. Skiareál je vhodný aj pre všetkých milovníkov bežeckého lyžovania. Okolie lyžiarske areálu poskytuje niekoľko zaujímavých bežeckých trás. Niektoré z nich spájajú miestne chaty, a tak prechádzka po okolí na bežkách má to potrebné osobité čaro. Niektoré bežecké trate sú pravidelne upravované špeciálnou rolbou. Pre bežkárov je Javorový vrch výborným východiskovým a cieľovým miestom na pohodlné hrebeňovky na Ostrý, Kamenitý, Bystrý, Velký Lipový, Morávku, Řeku, Horní Lomnou.

Turistická chata Javorový (947 m.n.m.) sa nachádza na vrchole Malý Javorový, v areáli lyžiarskeho strediska Javorový vrch. Postavená bola v roku 1895 a patrí k beskydským pamätniciam. Slúži k individuálnej rekreácii. V prízemí turistickej chaty je umiestnená štýlová reštaurácia pre 90 osôb, ktorá ponúka výbornú kuchyňu. Z jej okien možno pri priaznivom počasí obdivovať blízke Sliezské Beskydy, ako aj Oravské Beskydy, Malú Fatru, Roháče a Vysoké Tatry.

Javorový vrch (1 031 m.n.m.) je najvyšší vrchol pohoria týčiaceho sa nad sliezskou nížinou v povodí rieky Olša, juhozápadne od Třinca. Vrchol tvorí vrstevnatý godulský pieskovec. Názov je odvodený od javorov, ktoré tvorili podstatnú časť svahu vrcholu. Rastie tu kosodrevina i alpská kvetena.

Horská chata Ostrý (954 m. n.m.) sa nachádza na južnom svahu vrcholu Ostrý v samostnom srdci Beskýd, v krásnom a pokojnom prostredí, na rozmedzí civilizácie a divokej prírody, priamo pod úpätím vrchu Ostrá. Postavená bola v roku 1935. Počas 2. svetovej vojny pripadla nemeckej armáde, čo ju dosť poškodilo, keďže v nej boli aj kone. Po vojne prešla chata rekonštrukciou. Ďalšia oprava zahŕňajúca aj rozšírenie prebehla v roku 1963. Chata patrí k najmenším turistickým chatám v Tešínskych Beskydách. Okolie chaty je odlesnené a pri dobrej viditeľnosti možno obdivovať vrcholy Malej Fatry, Belianskych Tatier, Roháčov i Vysokých Tatier.

Ostrý (1 044 m .n.m) je dominantný vrchol Jablunkovskej brazdy nachádzajúci sa na území CHKO Beskydy. V okolí vrcholu možno obdivovať zachované staré bizardne rastúce staré buky. V okolí vrcholu prebiehala do roku 1870 ťažba rudy. Vrcholom prechádza Prírodná rezervácia, vyhlásená v roku 1999.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Máj 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  91012
13141516
202122232426
2728293031