COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Veľký Javorník - Portáš
Dátum konania:
14.10.2023
Cieľ:
Javorníky -
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Podťaté - Světlá, bus – Kasárne, chaty – Butorky – Veľký Javorník – Sedlo Gežov – Stratenec – Sedlo pod Stratencom – Sedlo Bukovina – Malý Javorník – Frňovské sedlo – Pod Stolečným vrchom – Portáš, chata – Pod Portášem – Vranča, točňa bus.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka:17,8 km, prevýšenie: 595 m, klesanie: 627 m, čas pochodu: 6:00 h.

Zodpovedný vedúci:

Ing. Dušan Vakula, inštruktor pešej turistiky I. kvalifikačného stupňa E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0904 939 330.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Javorníky

Popis

Veľký Javorník (1 071m n. m.) je najvyšším vrcholom flyšového pohoria Javorníky. Najvyšší bod sa nenachádza presne na vrchole, ale leží asi 1 km severovýchodne od vrcholu v zalesnenom teréne tiahleho hrebeňa, v blízkosti česko-slovenskej štátnej hranice. S výnimkou plochého vrcholového temena je Veľký Javorník zo všetkých strán zalesnený. Vrchol je trávnatý a nachádza sa na ňom starý hraničný kameň a drevený dvojkríž. Na severovýchodnom svahu tohto vrchu sa rozkladá najstaršia prírodná rezervácia na Kysuciach, rezervácia Veľký Javorník. Predmetom ochrany rezervácie sú vzácne lesné spoločenstvá pralesovitého charakteru.

Z vrcholu Veľkého Javorníka je pekný kruhový rozhľad. Najkrajšie výhľady sú smerom na juh, kde možno obdivovať kopanice okolitých obcí, dolinu Váhu, ako aj Súľovské a Strážovské vrchy. Smerom na východ je možné obdivovať ďalšie vrcholy Javorníkov, ako aj vrcholy Malej Fatry a Kysuckej vrchoviny. Severozápadný smer ponúka výhľady na Moravu.

Stratenec (1 055 m n. m.) je plochý vyhliadkový vrchol ležiaci v odlesnenej časti hlavného hrebeňa Javorníkov. Ide o najzápadnejší vrchol pohoria Javorníky. Pod vrcholom pri rázcestníku sa nachádza pamätník neznámych a známych padlých bojovníkov z roku 1969, ktorí padli v oslobodeneckých bojoch v roku 1945. Pamätník tvoria tri betónové kríže, vedľa ktorých sa nachádza popisná mapa. V roku 2008 bola na vrchole postavená malá drevená rozhľadňa, ktorá ponúka návštevníkom nádherné panoramatické výhľady do okolia na slovenskú aj moravskú stranu.

Malý Javorník (1 021 m n. m.) nazývaný tiež "Chotárna" sa nachádza na slovensko-českej štátnej hranici. Predstavuje najvyšší vrchol a jedinú tisícovku českej časti Javorníkov. Ide o vrchol s núdzovým prístreškom ležiaci medzi Kohútkou a Veľkým Javorníkom. Pokrývajú ho zmiešané lesy s prevahou smreku, ktoré do veľkej miery obmedzujú výhľad z kopca. Miestami sa síce niekoľko pekných výhľadov naskytne, ale to nemení nič na fakte, že tento vrch nepatrí k obzvlášť vychyteným vyhliadkovým miestam. Na južných svahoch Malého Javorníka sa rozprestiera prírodná rezervácia Adamkov, ktorá chráni tunajšie vzácne zachované lesné porasty.

Hotel Portáš (915 m.n.m.) sa nachádza v pohorí Javorníky, na slovensko-moravskom pomedzí, v blízkosti lyžiarskeho stredisko Kohútka. Ide o drevenú chatu z roku 1932, ktorá si dodnes zachovala svoj štýl tradičnej horskej stavby. Pomenovanie dostala podľa valašských strážcov hraníc – portášov. Výhodná poloha na striedavo lesnatolúčnom hrebeni ho zaraďuje k populárnym cieľom.

Za pekného počasia poskytuje nádherný výhľad na panorámu Moravsko-sliezských Beskýd (od Radhošťa cez Pustevny až po Lysú horu), ako aj na druhú stranu hraničného hrebeňa na slovenské Kysuce a Malú Fatru. Pri priaznivej viditeľnosti je dohľad až na Praded v Jeseníkoch. Hotel je prakticky na samote, takže ponúka ideálne podmienky k nenarušenej relaxácii uprostred horskej prírody.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Jún 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
       2
  3  4  5  6  7  8  9
101112131416
171819202123
242526