COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Kriváň
Dátum konania:
26.08.2023
Cieľ:
Kriváň - Vysoké Tatry
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Bývalá Važecká chata - Tri studničky, Stará horáreň - Rázcestie v Kriváňskom žľabe - Kriváň - Rázcestie v Kriváňskom žľabe - Jamské pleso - Rázcestie pod Furkotou - Štrbské Pleso.

Náročnosť:

veľmi náročné, prevýšenie: 1 475 m, dĺžka trasy: 17,3 km, čas pochodu: 7:45 hod.

Vedúci podujatia:

Ing. Ján Gašparovič, inštruktor pešej turistiky I. kvalifikačného stupňa

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 777 400.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Kriváň

Popis

Tri Studničky (1 140 m.n.m.) sú turistickým rázcestím pri Ceste Slobody medzi Podbanským a Štrbským Plesom. Staršie slovenské pramene ho označujú aj názvom Tri Studne. Nachádzala sa tu stará lesovňa TANAPu. Neskôr tu bola postavená Važecká chata, ktorá bola v roku 1944 vypálená fašistami. V roku 1961 tu postavili Chatu kpt. Rašu, ktorá v roku 1998 vyhorela a momentálne nie je v prevádzke.

Kriváň (2 494 m.n.m.)  je charakteristický impozantný vrchol v západnej časti Vysokých Tatier, vypínajúci sa na konci dlhého hrebeňa krivánskej rázsochy. Je prirodzenou dominantou horného Liptova. Z vrcholu sa vejárovite rozbieha niekoľko hrebeňov, z ktorých pre turistiku je dôležitý len južný a juhozápadný hrebeň. Južný hrebeň prechádza cez Daxnerovo sedlo a Malý Kriváň, nižšie sa rozširuje v široký chrbát a končí sa Nad Pavlovou. Juhozápadný hrebeň spadá dvoma výraznejšími vyvýšeninami - Vyššou a Nižšou Priehybou - k zalesnenému Grúniku, pamätnému miestu partizánov oddielu Vysoké Tatry, k miestu jeho pobytu a bojov.

Na južných a juhozápadných svahoch Kriváňa sú viditeľné stopy po baníčení v 15.-18. storočí. Nachádzajú sa tu vyhĺbené štôlne a posledné pozostatky múrov haviarskych obydlí.  Na pamäť výstupu saského kráľa Fridricha Augusta II. (1840) uhorskí monarchisti vztýčili na štíte obelisk, ktorý zakrátko zničili slovenskí vlastenci, účasníci tzv. národných vychádzok. Prvá z nich sa uskutočnila 16.8.1841 za účasti Ľudovíta Štúra a Michala M. Hodžu. Najväčšiu púť zorganizoval Štefan M. Daxner v memorandovom roku 1861. Od roku 1955 sa na vrchol konajú tradičné výstupy venované pamiatke SNP a jeho hrdinom v krivánskej oblasti. Od 19. storočia je neoficiálnym symbolom Slovenska. Štúrovci naň podnikli niekoľko výstupov. Ako symbolický vrch Slovanov a slobody Slovákov stal sa Kriváň významným motívom poézie štúrovského pokolenia a svoju pozíciu v básnickej a piesňovej tvorbe si s novšou náplňou zachoval až podnes.

Odmenou za namáhavý výstup na vrchol je nádherný kruhový výhľad do širokého okolia, hlavne na Vysoké Tatry, Západné Tatry, Malú Fatru, Veľké Fatru aj Nízke Tatry.

Jámske pleso (1 447 m.n.m.) sa nachádza vedľa Tatranskej magistrály. Patrí do Važeckej doliny a svoje meno dostalo podľa vrcholu Jamy (1572 m.n.m.) na poslednom výbežku Kriváňa. Jazero má veľmi čistú vodu, hlboké je asi 4,2 metra a rozlohu má asi 0,69 ha. Na východnom brehu plesa si známy turista a záchranár Gustáv Nedobrý postavil súkromnú chatu, ktorá v roku 1943 vyhorela. Zvyšok chaty v roku 1944 zničili ustupujúce nemecké vojská. Na pamiatku hrdinov SNP pri západnom brehu plesa správa TANAP-u vysadila limbový háj.

Štrbské pleso (1355 m n. m.) je najvýznamnejšou osadou Vysokých Tatier. Osada sa rozprestiera popri brehu rovnomenného morénového jazera, ktoré je druhých najväčším plesom v slovenskej časti Vysokých Tatier s plochou 19,76 hektárov. Osada je najvyššie položenou tatranskou osadou. Do osady vedie z Popradu úzkorozchodná tatranská elektrifikovaná železnica a zo Štrby ozubnicová železnica. Osada je významným športovým strediskom, hlavne pre lyžiarske disciplíny, pričom nachádzajú sa tu dva skokanské mostíky. Z osady je krásny výhľad na okolité končiare vrcholov Vysokých Tatier a je východiskovým miestom viacerých turistických trás.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Jún 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
       2
  3  4  5  6  7  8  9
101112131416
171819202123
242526