COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Kráľova studňa
Dátum konania:
10.06.2023
Cieľ:
Kráľova studňa - Krížna - Veľká Fatra
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Sedlo Malý Šturec - Košarisko - Kráľova studňa, hotel - Kráľova studňa, prameň - Krížna - Pod Líškou - Majerova skala - Staré Hory.

Náročnosť:

veľmi náročné, dĺžka trasy: 23 km, prevýšenie: 1 132 m, čas pochodu: 7:35 hod.

Zodpovedný vedúci:

Ján Mikula, inštruktor pešej turistiky I. kvalifikačného stupňa.

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 598 785.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Kráľova studňa - Krížna

Popis

Sedlo Malý Šturec (890 m n. m.) je sedlo na rozhraní Veľkej Fatry a Kremnických vrchov. Leží medzi Holým kopcom (1 054,6 m n. m.) a Priečnym vrchom (1 047,6 m n. m.). Sedlom vedie významná cestná spojnica Turca s Pohroním. Železničná trať Vrútky - Zvolen prechádza popod sedlo Harmaneckým tunelom (najdlhší železničný tunel na Slovensku - 4 698 m). Sedlom prechádza značkovaná Cesta hrdinov SNP (E8), ktorá prechádza aj okolo neďalekej Búdy pri Malom Šturci. Ide o menšiu búdu, ktorá slúži ako malá útulňa pre turistov.

Krásny kopec
(1 237 m.n.m.) sa nachádza v južnej časti pohoria Veľká Fatra. Neďaleko smerovníka sa nachádza stavba prístrešku v nadmorskej výške 1 190 m. n. m., ktorý je sprístupnený turistom.

Kráľova studňa (1 384 m n. m.) je vrch ležiaci v pohorí Veľká Fatra, na jej hlavnom hrebeni, západne od Krížnej. Oblasť bola obľúbeným revírom už za čias Mateja Korvína. Okolie sa vyznačuje hôľnatým reliéfom. Jedinečnú faunu a flóru s výskytom aj niekoľkých endemitov oceňujú turisti už celé desaťročia. Okolie poskytuje jedny z najkrajších výhľadov do Bystrickej, Gaderskej alebo Blatnickej doliny.
Na južných svahoch je postavený Horský hotel Kráľova Studňa, ktorý je významnou križovatkou viacerých turistických trás. Nachádza sa na známej Ceste hrdinov SNP. Hotel je celoročne sprístupnený a poskytuje možnosť občerstvenia. Neďaleko pramení číri prameň potoka Bystrica, ktorý ako jediný ústi do rieky Hron.

Krížna (1 574 m. n. m.) je po Ostredku a Frčkove tretí najvyšší vrch Veľkej Fatry. Leží v závernej časti jej hlavnom hrebeni. Je to rozsialy hôlnatý masív s typickými horskými lúkami, pričom jej svahy sú silne lavinózne. Niekedy je tiež nazývaná ako matka lavín, keďže z jej svahov padajú najväčšie lavíny vo Veľkej Fatre. Na severovýchodných svahoch je pokrytý súvislými porastami kosodreviny. Z vrcholu Krížnej je kruhový výhľad na Veľkú Fatru, Malú Fatru, Chočské vrchy, Západné Tatry, Nízke Tatry, Poľanu, Vtáčnik, Žiar i Kremnické vrchy. Prechádza cez ňu Cesta hrdinov SNP. Na vrchole stojí vojenský objekt a vojenské navigačné zariadenie pre riadenie leteckej prevádzky. Vrch Krížna je raritou, lebo sa na nej stretávajú tri červené turistické značky.

Majerova skala (1 283 m.n.m.) sa nachádza na konci bočného hrebeňa Veľkej Fatry, nad pútnickym miestom Staré Hory. Tento jedinečný prírodný výtvor poskytuje domov pre rôzne druhy vzácnych rastlín, ale žije tu aj množstvo chránených živočíchov – od motýľov a vtákov až po veľké šelmy ako mačka divá, rys, či medveď. Svojimi hranatými skalnými tvarmi ostro kontrastuje s neďalekými hôľnatými hrebeňmi. Ponúka nádherné výhľady na Starohorské Vrchy, Starohorskú dolinu a časť hrebeňa Veľkej Fatry s Krížnou ako dominantou. Pod skalou leží Hornojelenská dolina, ktorá je z minulosti smutne známa veľkou zimnou tragédiou. V roku 1924 sa zo strmých, nezalesnených juhovýchodných svahov Krížnej zosunula veľká, až 4 kilometre dlhá snehová lavína a zasypala horný koniec dedinky Rybô.

Staré Hory (480 m n.m.) je obec nachádzajúca sa v údolí Starohorského potoka v Starohorských vrchoch, severne od Banskej Bystrice. Sú deliacou líniou medzi Starohorskými vrchmi a Veľkou Fatrou. Nad obcou sa týči skalný prírodný výtvor Majerova skala. Obec sa prvýkrát spomína ako sídlo v roku 1517, dokladá to písomná správa k baníckemu povstaniu pod názvom Antiquam Montem. Pozostáva z osád Horný Jelenec, Dolný Jelenec, Valentová, Rybô a Polkanová, roztrúsených po dolinách. Osady vznikli v 14.-15. storočí, buď pri baniach alebo uhliskách, pracujúcich pre miestnu hutu. Baníctvo tu zaniklo v 19. storočí. Z obce je možné peši sa dostať na Španiu Dolinu a to baníckou štôlňou z roku 1614.
Staré Hory sú na Slovensku známe ako katolícke pútnické miesto s históriou pútí, siahajúcou do 15. storočia, dominantným pôvodne gotickým kostolom Navštívenia Panny Márie. Nachádzajú sa tu aj ďalšie cirkevné stavby: Kaplnka Svätej Anny, matky Panny Márie, z roku 1794. Krížová cesta aj s kaplnkou Svätej trojice z 19. storočia. Na mieste údajného zjavenia v 15. storočí, v údolí nazývanom Studnička, sa nachádza prameň a tiež kaplnka so sochou Panny Márie z kararského mramoru, ktoré sú hojne navštevované pútnikmi. Ďalšia Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie je na vrchole kalvárskeho vrchu pri obecnej škole.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Máj 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  91012
13141516
202122232426
2728293031