COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Dám.výstup na Urpín
Dátum konania:
07.05.2022
Cieľ:
Urpin - Poľana
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Na podporu organizácie tohto podujatia boli použité prostriedky z 2 % dane z príjmov.

Trasa:

Horná Mičiná - Mičinské lúky - Vartovka, hvezdáreň - Urpín, odb. k vyhliadke - Urpín, vyhliadka - Urpín, odb. k vyhliadke - Banská Bystrica, mesto.

Náročnosť:

nenáročné, dĺžka trasy: 9,5 km, ; Prevýšenie: 370 m; Čas pochodu: 2:55 hod.

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor pešej turistiky II. kvalifikačného stupňa.

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0903 575 211.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Urpin

Popis

Horná Mičiná (432 m n.m.) je obec, ktorá leží v západnej časti Slovenského Rudohoria, na ceste do Podpoľania. Obec sa v historických záznamoch po prvý raz spomína v roku 1293. V roku 1883 tu bola otvorená prvá bryndziareň podnikateľom Brukhartom, ktorý v pivnici v kaštieli vyrábal plesnivý syr, ktorý konkuroval roquefortu. Pôsobil tu národný buditeľ a náboženský spisovateľ Adam Chalupka. Na hornomičinskej evanjelickej fare pôsobil Samuel Rožnay, prekladateľ z gréckej ruskej a poľskej literatúry, Samuel Hoič autor národných apológii a osvetových prác. Narodil sa tu Ján Chalupka, známy slovenský dramatik, publicista, prozaik a evanjelický kňaz. Známy je veselohrou Kocourkovo, aneb: Jen abychom v hanbě nezůstali.

Hvezdáreň na Vartovke (565 m n.m.) sa týči na vrchole na juhovýchod od mesta Banská Bystrica. Postavená bola v 16. storočí ako protiturecká strážna veža – vartovka. Ako dlho plnila svoj pôvodný účel nevedno, isté však je, že na vŕšku, ktorému časom dala i svoje meno, zostala až do prelomu 50-tych a 60-tych rokov 20. storočia, kedy ju prebudovali na hvezdáreň. Svoju činnosť zameriava najmä na šírenie poznatkov z astronómie a príbuzných vied. Tieto aktivity vykonáva predovšetkým v priestoroch pozorovateľne na Vartovke. Návštevníci tak majú možnosť pozorovať objekty na oblohe, prípadne si rozšíriť vedomosti prostredníctvom prednášok a besied, ktoré sú doplnené videoprojekciou s astronomickou tematikou. V areáli hvezdárne sa nachádza verejnosti voľne prístupné ohnisko a oddychová terasa.

Urpín (500 m n.m.) je vrchol nachádzajúci sa v Slovenskom stredohorí, nad mestom Banská Bystrica. Ide od bývalú sopku. Názov je starobylý a nemá jednoznačné vysvetlenie. Po prvý raz sa týmto menom označil Urpín už pred vyše 700 rokmi v roku 1287. Urpín sa nachádza blízko centra a je viditeľný z mnohých častí mesta. Používa sa preto aj ako synonymum pre samotné mesto Banská Bystrica, „Mesto pod Urpínom“. Vrch dal meno viacerým organizáciám, firmám či produktom napr. folklórny súbor Urpín, pivo Urpiner a pod..

Cestou možno vidieť vzácne druhy rastlín a zvierat. Žije tu nádherne sfarbený pavúk Stepník červený, ktorý ale patrí medzi najjedovatejšie pavúky našich lesov. Rastú tu tiež vzácne rastlinky, ako napríklad Pribilovka červená, či Poniklec prostredný. V útrobách vrchu Urpín sa nachádzajú dve síce malé, ale veľmi pozoruhodné kvapľové jaskyne. V útrobách vrchu bol v 60. rokoch 20. storočia vybudovaný protiatómový kryt pre 600 osôb. Z vrcholu sa otvárajú výhľady na Kremnické vrchy, Malachov a Fončordu. Vyhliadka je ukrytá v lese, kde sa skala vypína nad riekou Hron.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Jún 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
       2
  3  4  5  6  7  8  9
101112131416
171819202123
242526