COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Ďurovie vrch - Makytová
Dátum konania:
26.03.2022
Cieľ:
Javorie - Makytová - Javorie
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Na podporu organizácie tohto podujatia boli použité prostriedky z 2 % dane z príjmov.

Trasa:

Stará Huta, Poľana - Ďurovie vrch - Makytová - Blýskavica - Polomy - Zaježová - Sása.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 21,1 km, prevýšenie: 475 m, čas pochodu: 5:20 hod.

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor pešej turistiky II. kvalifikačného stupňa.

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0903 575 211.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Javorie - Makytová

Popis

Pohorie Javorie je sopečné pohorie rozpínajúce sa neďaleko Zvolena. Ohraničené je na severe Kremnickými vrchmi a Zvolenskou kotlinou, na juhu Ostrôžkami a Krupinskou planinou a západným smerom Pliešovskou kotlinou. Zo severu má strmý nástup, smerom na juh sa pomaly zlieva s nížinou. Najvyšší vrch je Javorie (1 043,7 m n. m.) na okraji vojenského obvodu Lešť. Pohorie má oválny tvar, čo je asi jediný viditeľný znak toho, že je sopečného pôvodu. Reliéf má prevažne vrchovitý až hornatinový charakter. Vyššia časť pohoria, hornatina, je budovaná andezitami. Zaujímavým prvkom krajiny je roztratené osídlenie. Juhovýchodne od Starej Huty v lokalite Podjavor sa nachádza prírodný úkaz - kamenné more. Najmä v jarnom období počuť tlmený zvuk vody, tečúcej dnom "mora".

Ďurovie vrch
(933 m n.m.) je najvyšší vrchol sprístupnenej časti pohoria Javorie (najvyšší vrchol Javorie na nachádza vo vojenskom obvode Lešť). Nachádza sa nad obcou Stará huta v okrese Detva, ktorá vznikla ako skláreň s výrobou matného tabuľového, zeleného a bieleho okenného skla. Vrchol je čiastočne zalesnený. Z okolitých horských lúk a pastvín sa naskytujú výhľady na ďalšiu časť pohoria. Cez vrchol prechádza červená turistická značka "Rudná magistrála".

Makytová (922 m n.m.) je zalesnený vrchol, ktorý leží neďaleko Ďurovieho vrchu, v pohorí Javorie. Výhľady sa nenaskytujú priamo z vrcholu, ale z okolitých horských lúk. Cez vrchol prechádza červená turistická značka "Rudná magistrála".

Zaježová (590 m n.m.) je časť obce Pliešovce. V minulosti bola súčasťou tzv. Pliešovských lazov. Od konca 50. rokov do roku 1991 samostatná obec. Od uvedeného roka opäť súčasť obce Pliešovce. V okolí sa nachádza viacero lazov. V osade stále stojí viacej ako desať slamených domov. Pôsobí tu občianske združenie Pospolitosť pre harmonický život, ktoré sa okrem iného zameriava aj na rozvoj zaježovských a okolitých lazov.

Sása (350 m n.m.) je obec nachádzajúca sa v okrese Zvolen. Je súčasťou Pliešovského mikro-regiónu. Vznikla v polovici 13. storočia. O dávnom osídlení hovorí aj bronzová sekera, ktorú našli pred niekoľkými rokmi asi kilometer juhozápadne od Sásy, na svahu Červenín, ktorá patrí do neskorej doby bronzovej. V obci sa nachádza katolícky kostol z 13. storočia a niektoré pramene udávajú rok 1254. Kostol je zasvätený sv. Kataríne Alexandrijskej. Jeho dĺžka je 75 metrov, šírka 26 a výška 21. Postavený je na vŕšku Kašteľ. Neskôr tu bol v roku 1894 vybudovaný evanjelický kostol ako modlitebňa s vežou, na ktorú boli v roku 1896 namontované vežové hodiny.

Najbližšie podujatia

Kalendár podujatí

<<  Február 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  911
12131415161718
19202122232425
26272829