COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Závozy - Hadviga
Dátum konania:
05.03.2022
Cieľ:
Hadviga - Zavozy - Malá Fatra
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Vyšehradské sedlo - Hadviga - Závozy - Vrícke sedlo.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 10,6 km, prevýšenie: 565 m, čas pochodu: 3:25 h.

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor pešej turistiky II. kvalifikačného stupňa.

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0903 575 211.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Hadviga - Zavozy

Popis

Vyšehradské sedlo (579,0 m n. m.) spája Hornonitriansku a Turčiansku kotlinu. Leží pod vrcholom Vyšehradu a je východiskovým miestom pre viaceré turistické trasy. Cez sedlo vedie červená turistická značka označovaná aj ako „Cesta hrdinov SNP“.

Hadviga (560 m n. m.) je bývalou nemeckou obcou, ktorá bola založená v roku 1392 v rámci prvej vlny nemeckej kolonizácie. Obec tvorila približne stovka domov, v ktorých bývalo okolo 350 obyvateľov, prevažne roľníkov a drevorubačov. Obec mala vlastnú poštu, obchod, krčmu, kultúrny dom, školu i kostol. Počas vojny ušli z obce jej pôvodný obyvatelia pred partizánmi, keďže boli Nemci.
V súčasnosti už v osade nežijú žiadni pôvodní obyvatelia. Hadviga je už len malou chatársku osadou, bez napojenia na elektrické vedenie a vodovod. Tvorí ju približne desiatka chalúp, kostol a zo škody ostali len schody. Nachádza sa blízko obcí Brieštie a Slovenské Pravno.

Závozy (912 m.n.m.) je bývalá nemecká obec, ktorá bola založená v roku 1392 v rámci prvej vlny nemeckej kolonizácie. Obec mala vlastnú poštu, obchod, krčmu, kultúrny dom, školu i kostol. Počas vojny ušli z obce jej pôvodný obyvatelia pred partizánmi. V súčasnosti je Hadviga malou chatársku osadou, bez napojenia na elektrické vedenie a vodovod. Tvorí ju približne desiatka chalúp, kostol a zo škody ostali len schody.

Vrícke sedlo
alebo Vríčanské sedlo (665,6 m n. m.) je sedlo na rozhraní Malej Fatry a pohoria Žiar. Názov je odvodená podľa obce Vrícko ležiacej v údolí severne od sedla.Sedlo oddeľuje podcelky Lúčanská Fatra na západe a Sokol (pohorie Žiar) na východe. Nachádza sa medzi vrchmi Baran a Závozy. Juhozápadne od sedla sa nachádza menšia krasová oblasť.

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Jún 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
       2
  3  4  5  6  7  8  9
101112131416
171819202123
242526