Chyba
  • JFolder::files: Cesta nie je priečinok:
Upozornenie
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery PRO plugin tags exists and contains valid image files.

COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Otvorenie zim.sezóny - ZRUŠENÉ
Dátum konania:
04.12.2021
Cieľ:
Hrebienok - Sliezsky dom - Vysoké Tatry
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Uvedené podujatie je z dôvodu prijatia opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 zrušené bez náhrady!!!

{gallery}Otvorenie_zim_sezony{/gallery}

Trasa:

Trasa na pešo: Starý Smokovec - Hrebienok - Pod Slavkovským štítom - Sliezsky dom - Velická poľana - Velický most - Tatranská Polianka.

Trasa pre bežecké lyžovanie: v areáli Štrbského Plesa, na upravených bežeckých tratiach.

Náročnosť:

Trasa na pešo: stredne náročné, dĺžka trasy: 13,4 km, prevýšenie: 890 m, čas pochodu: 4:45 hod.

Vedúci podujatia:

Mária Šulková, inštruktor pešej turistiky II. stupňa

Kontakt: 0918 056 249.


UPOZORNENIE! Každý účastník sa podujatia zúčastňuje na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite si vziať so sebou zdravotný preukaz.


POZOR!!! Počas prepravy autobusom je každý účastník povinný mať vhodným spôsobom pokryté horné dýchacie cesty (rúško, šál, šatka).

 

Cieľová oblasť

Cieľ:
Hrebienok - Sliezsky dom

Popis

Starý Smokovec (1 010 m n.m.) bol vybudovaný pod končiarmi Slavkovského štítu a má kúpeľný charakter s prameňom kyselky. Osada je križovatkou železničných tratí úzkorozchodnej tatranskej elektrifikovanej železnice, ktoré vedú do Popradu, Tatranskej Lomnice a na Štrbské pleso. Z osady vedie pozemná lanová dráha na Hrebienok.

Hrebienok (1 285 m n.m.) je významným turistickým a lyžiarskym strediskom. V okolí Hrebienku sa nachádzajú viaceré historicky známe tatranské chaty – Rainerova chata, Bíliková chata a Zamkovského chata. Z Hrebienka vychádzajú mnohé značkované turistické chodníky, hlavne do Malej a Veľkej studenej doliny, na Slavkovský štít, na Skalnaté pleso a do Slavkovskej doliny a sú z neho pekné výhľady na končiare Vysokých Tatier a do Podtatranskej kotliny.

Sliezsky dom (1 670 m n.m.) je horský hotel postavený vo Velickej doline na úpätí Gerlachovského štítu, nad Velickým plesom vo Vysokých Tatrách. Prvá chata nad Velickým plesom bola Blásyho chata, postavená na severovýchodnom brehu iniciatívou Eduarda Blasyho, ktorý bol riaditeľom Starého Smokovca. Budovu, postavenú v roku 1871, o dva roky neskôr zmietla lavína. V roku 1895 Uhorský karpatský spolok na juhozápadnom brehu Velického plesa vybudoval chatu Sliezsky dom. Chata bola stavebne rozšírená v rokoch 1908 a 1943, ale v roku 1962 vyhorela. Na jej miesto bol o šesť rokov postavený súčasný horský hotel. Ide o najvyššie položený horský hotel na Slovensku. Na Sliezskom dome oddychoval aj pápež Ján Pavol II. pri druhej návšteve Slovenska v roku 1995, ktorý pri svojej návšteve vysvätil drevený kríž, osadený na jeho počesť nad Sliezskym domom.

Velická dolina je 6,5 km dlhá terasovitá skalnatá dolina, ktorá sa rozprestiera východne od úpätia rázsochy Gerlachovského štítu vo Vysokých Tatrách. Dolina je národnou prírodnou rezerváciou a pomenovaná podľa osady Veľká, ktorá je súčasťou Popradu. Dolinou preteká Velický potok. Do plesa padá pekný Velický vodopád, ktorý je prezývaný ako „Večný dážď“. V strede Velickej doliny sa nachádza príťažlivá trávnatá časť nazývaná tiež Kvetnica, ktorá vyniká najmä svojou kvetenou alpínskeho vegetačného stupňa. Kvetnica bola kedysi dnom plesa, ktoré postupne zaniklo. Dnes sa v nej nachádza len Dlhé pleso (1 939 m. n. m.). Okrem toho sa vyššie nachádzajú dve Horné Velické plesá.

Jámske pleso (1 447 m.n.m.) sa nachádza vedľa Tatranskej magistrály. Patrí do Važeckej doliny a svoje meno dostalo podľa vrchola Jamy (1572 m.n.m.) na poslednom výbežku Kriváňa. Jazero má veľmi čistú vodu, hlboké je asi 4,2 metra a rozlohu má asi 0,69 ha. Na východnom brehu plesa si známy turista a záchranár Gustáv Nedobrý postavil súkromnú chatu, ktorá v roku 1943 vyhorela. Zvyšok chaty v roku 1944 zničili ustupujúce nemecké vojská. Na pamiatku hrdinov SNP pri západnom brehu plesa správa TANAP-u vysadila limbový háj.

Štrbské pleso (1355 m n. m.) je najvýznamnejšou osadou Vysokých Tatier. Osada sa rozprestiera popri brehu rovnomenného morénového jazera, ktoré je druhých najväčším plesom v slovenskej časti Vysokých Tatier s plochou 19,76 hektárov. Osada je najvyššie položenou tatranskou osadou. Do osady vedie z Popradu úzkorozchodná tatranská elektrifikovaná železnica a zo Štrby ozubnicová železnica. Osada je významným športovým strediskom, hlavne pre lyžiarske disciplíny, pričom boli tu vybudované aj dva skokanské mostíky. Z osady je krásny výhľad na okolité končiare.

Ski areál Štrbské Pleso ponúka na južných svahoch Predného Soliska 9 kilometrov ľahkých a stredne ťažkých zjazdových tratí, ktoré s obľubou využívajú rodiny s deťmi a pokročilí lyžiari. Stredisko láka vynikajúcimi lyžiarskymi podmienkami so skvelými traťami na slalom, zjazd či bežecké lyžovanie, so službami s najvyšším štandardom. Lyžiarsky areál má síce prevýšenie len 400 m, ale vyznačuje sa veľmi dlhou a snehovo spoľahlivou sezónou. Pôvodnú dlhú ľahkú červenú trať pozdĺž expresnej 4-sedačkovej lanovky dopĺňa novšia červená Furkotka v horných partiách, a to s vlastnou modernou 6-sedačkovou lanovkou. Na úpätí areálu sa nachádza krátky, široký a príjemne strmý svah Interski so sedačkovou lanovkou.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Január 2022  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
       2
  3  4  5  7  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31