COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Vajskovský vodopád
Dátum konania:
01.08.2020
Cieľ:
Vajskovský vodopád - Nízke Tatry
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Trangoška - Srdiečko - Kosodrevina - Odb. na Chopok - Sedlo Príslop - Drevenica pod Derešmi - Pálenice - Vajskovský vodopád - Pálenice - Dve vody, poľovnícka chata - Črmné - Krpáčovo.

Náročnosť:

náročné, dĺžka trasy: 23,7 km, prevýšenie: 845 m, čas pochodu: 6:55 h.

Zodpovedný vedúci:

Ján Mikula, inštruktor I. stupňa pešej turistiky

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 598 785.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Vajskovský vodopád

Popis

Chata Trangoška (1 100 m.n.m.) sa nachádza na úpätí horského masívu Nízkych Tatier, v závere doliny Bystrá v lokalite Chopok – juh. Priamo od chaty vedú značené turistické chodníky na najvyšší vrchol Ďumbier (2043 m) a druhý najvyšší vrchol Nízkych Tatier Chopok (2024 m). Chata bola uvedená do prevádzky v roku 1983 a je prevádzkovaná celoročne.

Horská chata Kosodrevina (1 510 m n.m.) sa nachádza v blízkosti kabínkovej lanovky, ktorá prepojuje južnú stranu Chopku Krupová so severnou stranou Biela Púť. Situovaná je nad turistickým strediskom Bystrá dolina (Tále), na južnom svahu Chopku v Nízkych Tatrách. V blízkosti chaty sa nachádza štvorsedačková lanovka, ktorou sa dá dostať na Srdiečko. Je vhodným východiskom na túry na vrcholy Chopok, Ďumbier a hrebeň Nízkych Tatier. Chata má celoročnú prevádzku a ponúka služby turistického ubytovania aj občerstvenia.

Sedlo Príslop (1 518 m n.m.) sa nachádza pod vrcholom Dereše v Nízkych Tatrách v pásme kosodreviny a poskytuje pekný výhľad do okolia. Vyniká predovšetkým výhľad na najvyšší vrchol Nízkych Tatier - Ďumbier. 

Vajskovský vodopád (1 315 m n.m.) je krásny, avšak málo známy vodopád ľadovcového pôvodu nachádzajúci sa vo Vajskovskej doline v Nízkych Tatrách. Vodopád zurčí v samotnom závere doliny, odkiaľ už cesta nepokračuje z dôvodu ochrany. Voda mohutne padá z výšky 9 metrov po divokom skalnom zráze. Vodopád je pomerne dobre ukrytý v náručí bohatej vegetácie. Je trvalý, ale najväčšiu silu dosahuje prirodzene po dažďoch a keď sa topí sneh z okolitých vrcholov. K vodopádu vedie jedna z najkrajších dolín Nízkych Tatier, ktorou preteká Vajskovský potok prameniaci pod vrcholom Kotliská. Pri vodopáde v súčasnosti z dôvodu ochrany prírody zelená turistická trasa končí.

Vajskovská dolina patrí k najčarovnejším dolinám Nízkych Tatier. Táto 9 km dlhá dolina sa nachádza na južnej strane pohoria. Je charakteristická skutočne panenskou prírodou a božským tichom a preto je to vyhlásenou zónou ticha. Možno aj práve preto sa v doline vyskytujú medvede v hojnom počte. Nakoľko leží mimo hlavných turistických trás, je veľmi málo navštevovaná a tak dolina, ako aj Vajskovský vodopád nachádzajúci sa v jej závere zostávajú väčšine ľudí neznámy. V doline platí zákaz kladenia ohňa a zberu lesných plodov v záujme ochrany prírody. Z tejto doliny boli do voľnej prírody vypustené prvé kamzíky, privezené z Vysokých Tatier. V roku 2018 bol v doline otvorený náučný chodník s prírodovedným, lesníckym, baníckym a historickým zameraním.

Krpáčovo ( m n.m.) je pôvabné podhorské turistické stredisko ležiace na úpätí hlavného hrebeňa Nízkych Tatier, v blízkosti vyústenia Vajskovskej doliny, v katastroch obcí Dolná a Horná Lehota. V centre strediska je situovaná umelá vodná nádrž, ktorá sa v lete využíva ako kúpalisko. Predstavuje ideálne osvieženie pre výletníkov vracajúcich sa z niektorej z početných túr po okolí, ako aj pre hostí niektorého z ubytovacích zariadení v stredisku. Pri jazere sa nachádza možnosť stravovania. Nádrž je obkolesená prekrásnou prírodou. Krpáčovo je od roku 1978 súčasťou Národného Parku Nízke Tatry. V tichom ihličnatom lese je vybudovaný veľký počet hotelov, penziónov a súkromných chát.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  August 2022  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  7
  8  91011121314
151617181921
222324252628
293031