COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Silvester na Vyšehrade
Dátum konania:
31.12.2017
Cieľ:
Vyšehrad na Silvestra - Žiar
CATEGORIES:
Turistika na lyžiach, snežniciach , Pešia turistika

Popis

Trasa:

Vyšehradské sedlo - Vyšehrad - Žiare - Pod stĺpom - Pravenec.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 12 km, prevýšenie: 400 m.

Zodpovedný:

Výbor KST Horná Nitra Prievidza.

Informácie podá: Stanislav Vakula

Tel: 0903 575 211; e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Vyšehrad na Silvestra

Popis

Vyšehradské sedlo (579,0 m n. m.) spája Hornonitriansku a Turčiansku kotlinu. Leží pod vrcholom Vyšehradu a je východiskovým miestom pre viaceré turistické trasy. Cez sedlo vedie červená turistická značka označovaná aj ako „Cesta hrdinov SNP“.


Vyšehrad (829 m n. m.) je lesnatý, na vrchole čiastočne odlesnený strmý skalnatý vrchol ležiaci na hrebeni pohoria Žiar. Nachádza sa na hranici okresov Turčianske Teplice a Prievidza, v geomorfologickom podcelku Vyšehrad. Na východnom úpätí sa nachádza obec Jasenovo, na západnom obec Vyšehradné.

Vďaka svojej výhodnej polohe - neďaleko Vyšehradského sedla spájajúceho Hornonitriansku a Turčiansku kotlinu - sa stal miestom záujmu viacerých kultúr, vrátane Keltov a Slovanov. Sedlo pod Vyšehradom bolo strategickým prechodom z Ponitria do Turca, ktorý sa využíval už v počiatkoch osídľovania Slovenska. Na vrcholovej plošine sa zachovali pozostatky slovanských predkov, pričom možno tu badať stopy osídlenia od mladšej doby kamennej, kedy sa tu nachádzalo veľké hradisko. Výrazné stopy sa spájajú s bronzovou dobou a ľudom Lužickej kultúry, ako aj s neskoršou Železnou dobou, z ktorých sa tu našlo množstvo nálezov. V rannom stredoveku bolo mohutné hradisko prebudované na drevený hrad s mohutným opevnením. Najvýznamnejšiu úlohu zohralo hradisko v období Veľkej Moravy, kedy bolo centrom slovenského regiónu Hornej Nitry a Turca. Obrannú a obchodnú funkciu hradiska postupne preberali okolité osady a po zániku Veľkej Moravy upadol i jeho význam.

Územie na vrchole Vyšehrad je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Vyšehrad. Z vrcholu sú pekné výhľady do okolia, hlavne do Turčianskej doliny, Hornonitrianskej doliny, Žiar, Veľkú Fatru a Malú Fatru. Na vrchol vedie viacero značkovaných turistických chodníkov z obce Jasenovo, Nitrianske Pravno a Nedožery- Brezany, ako aj náučný turistický chodník. Najjednoduchší prístup je po červenom turistickom chodníku označovanom aj ako „Cesta hrdinov SNP“ z Vyšehradského sedla (579,0 m n. m.).

Ide o tradičné turistické podujatie.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Jún 2021  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
   1  2  3
  7  8  9101113
141516171820
21222324252627
282930