COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Otvorenie zimnej sezóny
Dátum konania:
09.12.2017
Cieľ:
Hrebienok - Štrbské pleso - Vysoké Tatry
CATEGORIES:
Turistika na lyžiach, snežniciach , Pešia turistika

Popis

Trasa:

Trasa pešia: Starý Smokovec - Hrebienok - Bilíkova chata - Vodopády Studeného potoka - Rainerova chata - Tatranská Lomnica.

Trasa pre bežecké lyžovanie: Štrbské Pleso - Pod Furkotskou dolinou - Nad Bielym Váhom - Jamské Pleso a späť, alebo na upravených bežeckých tratiach.

Zjazdové lyžovanie: v Areály Štrbského Plesa.

Náročnosť:

Trasa pešia: stredne náročné, dĺžka trasy: 11,3 km, prevýšenie: 490 m, čas pochodu: 3:25 hod.

Vedúci podujatia:

Mária Šulková, inštruktor II.triedy pešej turistiky

Tel.: 0918 056 249, e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Hrebienok - Štrbské pleso

Popis

Starý Smokovec (1 010 m n.m.) bol vybudovaný pod končiarmi Slavkovského štítu a má kúpeľný charakter s prameňom kyselky. Osada je križovatkou železničných tratí úzkorozchodnej tatranskej elektrifikovanej železnice, ktoré vedú do Popradu, Tatranskej Lomnice a na Štrbské pleso. Z osady vedie pozemná lanová dráha na Hrebienok.

Hrebienok (1 285 m n.m.) je významným turistickým a lyžiarskym strediskom. V okolí Hrebienku sa nachádzajú viaceré historicky známe tatranské chaty – Rainerova chata, Bíliková chata a Zamkovského chata. Z Hrebienka vychádzajú mnohé značkované turistické chodníky, hlavne do Malej a Veľkej studenej doliny, na Slavkovský štít, na Skalnaté pleso a do Slavkovskej doliny a sú z neho pekné výhľady na končiare Vysokých Tatier a do Podtatranskej kotliny.

Bilíkova chata (1255 m.n.m.) sa nachádza tesne pod Hrebienkom v Studenej doline na úbočí Slavkovského štítu. Na mieste Bilíkovej chaty stála od roku 1875 primitívna Ruženina chata. Roku 1884 pribudol k nej väčší turistický hotel. Po požiari oboch budov v roku 1893 boli postavené dva nové hotely, ktoré však roku 1927 taktiež vyhoreli. Túto historickú osadu volali ako Studenopotocké kúpele. Dnešnú chatu dali do prevádzky roku 1934. Chata je pomenovaná na počesť Pavla Bilíka, príslušníka finančnej stráže v Starom Smokovci, lyžiara, pretekára, ktorého počas 2. svetovej vojny Nemci zajali a popravili na Kežmarskom hrade.

Rainerova chata (1290 m.n.m.) je najstaršia chata vo Vysokých Tatrách. Bola postavená v roku 1863 Jánom Jurajom Rainerom. Po postavení chaty Kamzík v roku 1884 zanikla.    Obnovená bola v roku 1998. Odvtedy slúži verejnosti ako chata s malým občerstvením bez podávania jedál a ubytovania. V chate je aj malá expozícia histórie a súčasnosti horských nosičov, zbierka starého horolezeckého náradia a starých lyží. Je cenným dokladom dobovej architektúry chát. Tradíciou chaty je program "Klaňanie Troch kráľom" pri snehovom Betleheme.

Štrbské pleso (1355 m n. m.) je najvýznamnejšou osadou Vysokých Tatier. Osada sa rozprestiera popri brehu rovnomenného morénového jazera, ktoré je druhých najväčším plesom v slovenskej časti Vysokých Tatier s plochou 19,76 hektárov. Osada je najvyššie položenou tatranskou osadou. Do osady vedie z Popradu úzkorozchodná tatranská elektrifikovaná železnica a zo Štrby ozubnicová železnica. Osada je významným športovým strediskom, hlavne pre lyžiarske disciplíny, pričom boli tu vybudované aj dva skokanské mostíky. Z osady je krásny výhľad na okolité končiare

Jámske pleso (1 447 m.n.m.) sa nachádza vedľa Tatranskej magistrály. Patrí do Važeckej doliny a svoje meno dostalo podľa vrchola Jamy (1572 m.n.m.) na poslednom výbežku Kriváňa. Jazero má veľmi čistú vodu, hlboké je asi 4,2 metra a rozlohu má asi 0,69 ha. Na východnom brehu plesa si známy turista a záchranár Gustáv Nedobrý postavil súkromnú chatu, ktorá v roku 1943 vyhorela. Zvyšok chaty v roku 1944 zničili ustupujúce nemecké vojská. Na pamiatku hrdinov SNP pri západnom brehu plesa správa TANAP-u vysadila limbový háj.

Ski areál Štrbské Pleso ponúka na južných svahoch Predného Soliska 9 kilometrov ľahkých a stredne ťažkých zjazdových tratí, ktoré s obľubou využívajú rodiny s deťmi a pokročilí lyžiari. Stredisko láka vynikajúcimi lyžiarskymi podmienkami so skvelými traťami na slalom, zjazd či bežecké lyžovanie, so službami s najvyšším štandardom. Lyžiarsky areál má síce prevýšenie len 400 m, ale vyznačuje sa veľmi dlhou a snehovo spoľahlivou sezónou. Pôvodnú dlhú ľahkú červenú trať pozdĺž expresnej 4-sedačkovej lanovky dopĺňa novšia červená Furkotka v horných partiách, a to s vlastnou modernou 6-sedačkovou lanovkou. Na úpätí areálu sa nachádza krátky, široký a príjemne strmý svah Interski so sedačkovou lanovkou.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Jún 2021  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
   1  2  3
  7  8  9101113
141516171820
21222324252627
282930