Chyba
  • JFolder::files: Cesta nie je priečinok:
Upozornenie
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery PRO plugin tags exists and contains valid image files.

COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Zimný výstup na Osnicu
Dátum konania:
11.02.2017
Cieľ:
Osnica - Malá Fatra
CATEGORIES:
Turistika na lyžiach, snežniciach , Pešia turistika

Popis

Trasa:

Trasa na pešo a snežnice:  Biela - Pod Rozsutcom - Sedlo Medziholie - Sedlo Osnice - Osnica - a späť.

 

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 11 km, prevýšenie: 800  m, čas pochodu: 3:45 hod.

Zjazdové lyžovanie: v areáli Športcentrum Lučivná.

 

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor pešej turistiky

Tel.: 0903 575 211, e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

{gallery}Osnica{/gallery}

Cieľová oblasť

Cieľ:
Osnica

Popis

 

Sedlo Medziholie  (1 185 m n. m.) je horské sedlo na začiatku hlavného hrebeňa Krivánskej Malej Fatry. Nachádza sa medzi výraznými a povrchovo rozdielnými vrcholmi Stoh a Veľký Rozsutec. Na východnom svahu sedla pramení potok Biela. V minulosti sa tu nachádzala Chata pod Rozsutcom. Asi 250 metrov juhovýchodne od sedla leží vo východných úbočiach Stohu ďalšie, o niečo nižšie sedlo Osnica.

Povrch sedla je trávnatý, v minulosti bol odlesnený a využívaný na pásenie dobytka. Po vzniku národného parku bolo pásenie dobytka ukončené. Okolie je významné výskytom množstva chránených druhov rastlín.

 

Sedlo Osnica (1 150 m n.m.) sa nachádza v Kriváňskej Malej Fatre. Oddeľuje bočný hrebeň Osnice od mohutného Stohu. Sedlo je traverzom veľmi dobre prepojené so sedlom Medziholie a sú významným uzlom turistických trás v tejto časti pohoria.

 

Osnica (1 363 m n. m.) je trávnatý vrchol vo východnej časti Krivánskej Malej Fatry. Nachádza sa v rázsoche, vybiehajúcej v sedle Medziholie z hlavného hrebeňa a masívu Stoh. Má tvar oblého temena tiahnucého sa asi 1 km západo-východným smerom. Západné svahy klesajú do doliny Bystrička, východné sa zvažujú do Zázrivskej doliny.

V minulosti bol vrchol používanie na pásenie dobytka. Z vrcholu sú pekné výhľady na časť Oravy a východnú časť pohoria. Krásny a impozantný je aj pohľad smerom na Rozsutce a Stoh, ktoré sa týčia v tesnej blízkosti vrcholu.

 

Športcentrum Malá Lučivná sa nachádza v pohorí Malá Fatra, v Zázrivskej doline medzi obcami Párnica a Zázrivá, 13 km od Dolného Kubína. Nachádzajú sa tu upravované terény všetkých obtiažností, z ktorých však vyniká čierna zjazdovka pri 2-sedačke, jedna z najstrmších na Slovensku. Zjazdovka Čierna je ťažkej náročnosti a má dĺžku 1400 metrov pri prevýšení 504 metrov. Priemerný sklon tak dosahuje až 36%.

Kvalitu tejto zjazdovky podčiarkuje fakt, že spĺňa kritériá Medzinárodnej lyžiarskej federácie pre obrovský slalom. Zjazdovku obsluhuje 2-sedačková lanovka a je technicky zasnežovaná.

K službám v stredisku patrí lyžiarska škôlka, lyžiarska škola a požičovňa lyží a snowboardov. Technickým zasnežovaním sú vybavené dve tretiny zjazdoviek. Celková dĺžka zjazdoviek je 3,1 km, z toho je technicky zasnežovaných 2,1 km.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Jún 2021  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
   1  2  3
  7  8  9101113
141516171820
21222324252627
282930