Chyba
  • JFolder::files: Cesta nie je priečinok:
Upozornenie
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery PRO plugin tags exists and contains valid image files.

COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Zimný výstup na Zvolen
Dátum konania:
28.01.2017
Cieľ:
Zvolen - Donovaly - Veľká Fatra
CATEGORIES:
Turistika na lyžiach, snežniciach , Pešia turistika

Popis

Člen klubu mal zľavu 30 % na dopravu. Použili sa prostriedky z 2 % dane z príjmov.

Trasa:

Trasa na pešo a snežnice: Donovaly - Zvolen - Malý Zvolen - a späť.

Trasa na bežky: Korytnica - Hiadeľské sedlo - Sedlo Hadlanka - Kečka - Polianka - Donovaly.

Zjazdové lyžovanie: PARK SNOW Donovaly, v čase od 8:30 do 15:30 hod.

 

Náročnosť:

Trasa na pešo a snežnice: stredne náročné, dĺžka trasy: 9,6 km, prevýšenie: 550 m, čas pochodu: 3:45 hod.

Trasa na bežky: náročné, dĺžka trasy: 14,5 km, prevýšenie: 538 m, čas pochodu: 4:20 hod.

 

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor pešej turistiky

Tel.: 0903 575 211, e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

{gallery}Zvolen{/gallery}

Cieľová oblasť

Cieľ:
Zvolen - Donovaly

Popis

Korytnica, kúpele (850 m.n.m.) sú súčasťou Liptovskej osady. Sú známe kúpeľníctvom zo 16. storočia a atypickou minerálnou vodou, ktorá získala viacero ocenení. Z prameňa Vojtech v kúpeľoch Korytnica vyviera najchladnejšia minerálna voda na Slovensku (5,4°C).

Do roku 1974 premávala do kúpeľov úzkorozchodná želežnica, ktorá bola demontovaná. Kúpele v súčasnosti chátrajú a sú zatvorené. Minerálna voda sa dá nabrať z prameňa Štefan, ktorý je ako posledný prístupný pre verejonosť.

 

Hiadeľské sedlo (1.099 m.n.m.) sa nachádza na hlavnom hrebeni a tvorí hranicu medzi Nízkymi Tatrami a Starohorskými vrchmi, medzi Kozím chrbtom a Prašivou. Sedlo spája Hiadeľskú a Korytnickú dolinu. Neďaleko sedla je horský prameň a bivakovacia búda pre turistov prechádzajúcich hrebeňom Nízkych Tatier.

 

Kečka (1.225 m.n.m.) je plochý, travnatý vrchol na hrebeni Nízkych Tatier. Vrchol sa nachádza v blízkosti Kozieho chrbta a poskytuje pekné kruhové rozhľady na okolité vrcholy Nízkych Tatier, Veľkej Fatry, Chočských vrchov, Slovenského rudohoria a za priaznivého počasia aj na vrcholy Západných Tatier.

 

Donovaly (980 m.n.m.) sa nachádzajú v sedle medzi Starohorskými vrchmi, Nízkymi Tatrami a Veľkou Fatrou. Táto obec jeznáma hlavne ako východiskové miesto pre turistiku a ako lyžiarske stredisko. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1702. V 17. storočí tu vznikali osady, ktorých obyvatelia sa zaoberali výrobou dreveného uhlia. Pri potláčaní SNP ustupovala povstalecká armáda, ktorá tu zanechala väčšinu svojej ťažkej výzbroje.

 

Zvolen (1 402 m n.m.) je hôľnatý vrchol, nachádzajúci sa vo Veľkej Fatre nad Donovalmi. Je najvyšším vrchom v geomorfologickom podcelku Zvolen a spolu s Novou hoľou patrí k turisticky najobľúbenejším cieľom. Z vrcholu vybieha východným smerom rázsocha Novej hole, ktorú od masívu Zvolena oddeľuje nevýrazné horské sedlo. Zo západu vedúci hlavný hrebeň sa tu stáča na sever a pokračuje k vrcholu Malého Zvolena.

Zvolen je charakteristický svojim rozložitým vrcholom, podobným, ako má Stoh v Malej Fatre. Celý vrchol je zatrávnený, len kde-tu náhodne pohodená skala. V južnejšej časti sa nachádza už z diaľky viditeľný drevený kríž.

 

PARK SNOW Donovaly patrí medzi najznámejšie lyžiarske strediská na Slovensku. Obec Donovaly sa rozprestiera na rozhraní Národných parkov Nízke Tatry a Veľká Fatra. Celková dĺžka zjazdoviek v stredisku je 11 km. Zjazdovky sú sústredené do dvoch areálov – Záhradište a Nová hoľa, tieto prepájajú tri krátke vleky.

Záhradište je vhodné pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov. Premáva tu 4-sedačková lanovka (dĺžka 600 m, prevýšenie 117 m) a 12 lyžiarskych vlekov. Nová hoľa spolu s Patočinami ponúka červeno-čierne zjazdovky pre stredne pokročilých a pokročilých lyžiarov. Prepravu zabezpečuje expresná kombinovaná 6-sedačka s 8-miestnymi kabínkami (dĺžka 1312 m, prevýšenie 444 m) a jeden lyžiarsky vlek.

Ponuku dopĺňa vlek Mišúty s modrou zjazdovkou v blízkosti parkoviska. Nachádza sa tu 18,4 km tratí pre fanúšikov bežeckého lyžovania. Trate sa pravidelne upravujú pre korčuliarsku techniku.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Jún 2021  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
   1  2  3
  7  8  9101113
141516171820
21222324252627
282930