Zobraziť archív

Popis

Pútnické miesto Kohútovo (350 m n.m.) sa nachádza v horskej dolinke pri meste Nová Baňa, v podhorí Pohronského Inovca. V roku 1863, v období, keď obyvateľov Novej Bane sužovalo nesmierne sucho, vyhrabala miestna ovca na vŕšku nad mestom výdatný prameň pitnej vody, u ktorého sa zistili liečivé účinky. Novobančania považovali objav za prejav Božej milosti. Onedlho sa začalo rozprávať o zjaveniach, ku ktorým malo v blízkosti prameňa dôjsť. Známy biskup a národný buditeľ Štefan Moyzes vyhlásil v roku 1866 miesto za milostivé. Zakrátko tu bola vystavaná nádherná neogotická kaplnka. Ku kaplnke sa začali konávať dvakrát do roka mariánske púte. Pútnické miesto Kohútovo je i dnes nádherným a pokojným miestom, ktoré zaujme nielen pútnikov, ale i bežných turistov. Kaplnku obkolesuje malá botanická záhrada s viacerými nevšednými druhmi drevín. Tunajším najvýznamnejším exemplárom je 34 m vysoký sekvojovec mamutí. Pútnické miesto Kohútovo predstavuje jednu zo zastávok okružného náučného chodníka Zvonička, ktorého východiskom je železničná zastávka Nová Baňa.

Rozhľadňa Háj (624 m n.m.) sa nachádza na rovnomennom kopci a je jedným z najkrajších vyhliadkových bodov v okolí Novej Bane. Nachádza sa v príjemnom a tichom prostredí, v lokalite bývalého kameňolomu, v pohorí Pohronský Inovec. Postavená bola v roku 2014 pod vrcholom, v blízkosti miesta, kde počas SNP stála vojenská pozorovacia veža. Turistická rozhľadňa bola postavená z dreva a ryolitu spájajúceho stavbu s kamenárskou tradíciou mesta. Vyhliadka má celkovú výšku 21 metrov. Na jej vrchole sa nachádza dvojkríž. Rozhľadňu tvoria celkovo 3 poschodia, pričom najvyššie sa nachádza vo výške 12 metrov. Na vyhliadkovej plošine je umiestnený vyhliadkový ďalekohľad s 35-násobným priblížením. Ponúka výhľad takmer na celú Novú Baňu, ďalej na Štiavnické vrchy, Pohronský Inovec, Novobanskú kotlinu a Vtáčnik. Vo výraznej južnej rázsoche čnejú dve skalnaté vyhliadkové plošinky – Červená skala (aj vrch Gupňa) a Havrania skala. K rozhľadni vedie náučný chodník Zvonička, ktorý okrem rozhľadne zahŕňa aj Záhradný les, vysadený okolo Zvoničky a vedúci do areálu Kohútovo, či výhľady na Červenej a Havranej skale. V okolí sa nachádza kameňolom a v minulosti sa tu vyrábali mlynské kamene, ktoré sa dodnes nachádzajú v Novej Bani.

Šachta Klingsbittner (449 m n.m.) je jedna z najstarších šácht v Novej Bani. Spomína sa koncom 14. storočia v súvislosti so štôlňou Reissenschuch, ktorej dĺžka údajne siahala až po nárazisko šachty. Bola razená ako vetracia a ťažná šachta. V súčasnosti sa v mieste šachty nachádzajú dve jamy vzdialené od seba asi 5 m. Ústie väčšej jamy má rozmery asi 3 x 2 m, menšia jama približne 1 x 2 m. V okolí šachty je nápadná halda, viditeľná z lesnej cesty. Podľa archívnych údajov bola šachta hlboká asi 130 m a mala údajne dosahovať až po výškovú úroveň dobývok v štôlňach Reissenschuch, Finer a Ringl. Medzi miestnymi obyvateľmi je známa ako „Kamenná šachta“, ktorá bola stáročia „využívaná“ tiež ako veľká odpadková jama, často aj pre uhynuté domáce zvieratá. Areál šachty je v súčasnosti ohradený a zabezpečený proti možnému pádu, pohyb v blízkosti jám je napriek tomu nebezpečný.

Havrania skala (429 m n.m.) je súčasťou mohutného masívu Háj ležiaceho v pohorí Pohronský Inovec. Návštevníka zaujme zaujímavými skalnými odkryvmi červenkasto sfarbeného ryolitu a predovšetkým nádherným výhľadom na meandre Hrona, panorámu Štiavnických vrchov či časť Novej Bane, ktorý sa naskytá sponad jej 30 – 40 m vysokého kamenného zrázu. V oblasti kedysi prebiehala intenzívna ťažba rúd, do dnešných čias tu možno natrafiť na vchody do starých štôlní a iné pozostatky banskej činnosti. Havrania skala predstavuje jednu zo zastávok okružného náučného chodníka Zvonička, ktorého východiskom je železničná stanica v Novej Bani.

Červená skala (458 m n.m.) sa vypína nad novobanskou oblasťou. Za svoj názov vďačí červenkastej farbe horniny – ryolitu, ktorým je bralo budované. Červená skala poskytuje krásny výhľad na mesto, do údolia Hrona až po Slovenskú bránu, na Štiavnické vrchy s hrebeňom Veľkého Žiaru a Priesilu a na stráne Pohronského Inovca. Nachádza sa tu aj informačná tabuľa s názvami okolitých kopčekov. Samostatný panel prezradí zaujímavosti o Červenej skale. Pri skale bola osadená drevená lavička, z ktorej je možné si vychutnávať výhľady a okolité prírodné krásy. Červená skala poskytuje aj horolezecké výstupové cesty, ktoré sú zaistené skobami, kruhmi a nitmi. Lokalitou zároveň prechádza aj okružný Náučný chodník Zvonička súbežného so žltou turistickou značkou.

Zvonička (348 m n.m.) je rekreačný areál nachádzajúci sa nad mestom Nová Baňa, neďaleko pútnického miesta Kohútovo. V roku 1874 bola v tejto lokalite postavená malá zvonička ako súčasť pútnického miesta Kohútovo. Postavená bola na kopci priľahlom ku kalvárii, aby bol zvuk zvonov počuť až do mesta, keďže z pútnického miesta ho počuť nebolo. V roku 2020 boli v lesoch osobitného určenia s rekreačným významom medzi Kohútovom a areálom pri Zvoničke vysadené ako Záhradný les domáce i cudzokrajné stromy a kry, označené menovkami.

  
 
Dátum Názov podujatia Horstvo Kategória
Žiadne podujatie k dispozícií

Najbližšie podujatia

Kalendár podujatí

<<  Marec 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
      1  3
  4  5  6  7  810
111213141517
18192021222324
252627283031