Zobraziť archív

Popis

Tiesňava Veľký Sokol sa nachádza v centrálnej časti Slovenského raja, na západnom okraji krasovej planiny Glac. Spolu s neprístupnou tiesňavou Malý Sokol tvoria národnú prírodnú rezerváciu Sokol, ktorá je jednou z najzachovalejších častí Slovenského raja. Tiesňava sa vyznačuje svojou mohutnosťou, je dlhá 4,5 km, čím je najdlhšou roklinou Slovenského raja a prekonáva spád 350 m. Súčasťou tiesňavy sú viaceré vodopády, kaskády, pričom tiesňavou pretečie najväčšie množstvo vody spomedzi všetkých dolín Slovenského raja.

Tiesňava je prístupná celý rok, vstup je spoplatnený, pričom prechod cez ňu je len jednosmerný, v smere zdola nahor. Prechod cez tiesňavu je zabezpečený zabudovanými kovovými rebríkmi, mostíkmi, drevenými lavičkami, stúpačkami a reťazami. Najkrajšie miesto tiesňavy sa nazýva Kamenná brána, ktorá svojimi zvislými skalnými stenami zviera tiesňavu na šírku. Priľahlé skalné zrázy dosahujú miestami výšku až 300 m, zužujú sa a tým vytvárajú impozantnú roklinu. Tiesňava končí Rothovou roklinou, ktorá je zároveň najužšou časťou tiesňavy a jej súčasťou sú viaceré kaskády.

Glac (1 061 m n.m.) je najrozsiahlejšia planina v Slovenskom raji. Nachádza sa nad bývalou horárňou Glac. V jej svahoch su vyerodované najatraktívnejšie tiesňavy Slovenského raja - Kyseľ, Sokolia dolina, Veľký Sokol, Piecky, Suchá Belá, Kláštorská roklina a Zelená dolina. Okrem množstva povrchových krasových útvarov na poľanách sa vo východných svahoch nad údolím Bieleho potoka nachádzajú najznámejšie jaskyne planiny Glac - Medvedia jaskyňa a Zlatá diera.

Sokolia dolina je jedna z najdivokejších tiesňav Slovenského raja. Turisticky bola objavená medzi poslednými dolinami. Roklina dlhá asi 4 km ústi do Bieleho potoka v údolí Tomášovskej Belej a jej vrchol sa nachádza na úpätí Veľkej Poľany. V období 1979-1981 sa prechodová trasa úplne prestavala, najvýznamnejšou je úprava prechodu Závojovým vodopádom (najvyšší v Slovenskom raji vysoký 75 metrov). Na rozdiel od pôvodného obchádzania exponovaným traverzom, sa dnes úsekom prechádza priamo, vyše 80 m dlhou sústavou rebríkov, mostíkov a stúpačiek. V doline sa nachádza Bočný, Skalný, Závojový, Vyšný vodopád. Sokolia dolina je súčasťou štátnej prírodnej rezervácie Kyseľ.

Čingov (520 m n.m.) je jedno z najstarších a najznámejších stredísk cestovného ruchu v Slovenskom raji. Leží v severovýchodnej časti Národného parku Slovenský raj v rozšírenej časti údolia Prielomu Hornádu. Nájdené pamiatky na lokalite, Hradisko potvrdzujú osídlenie z mladšej doby kamennej. Prvé turistické objekty tu vznikajú v r. 1932. Nachádza sa tu  Dom Horskej služby Slovenský raj, terénna stanica Správy Národného parku Slovenský raj.

  
 
Dátum Názov podujatia Horstvo Kategória
Žiadne podujatie k dispozícií

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Jún 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
       2
  3  4  5  6  7  8  9
101112131416
171819202123
242526