Zobraziť archív

Popis

Fačkovské sedlo (802 m.n.m.) tvorí prirodzenú hranicu medzi Malou Fatrou a Strážovskými vrchmi. Pomenované je podľa obce Fačkov, ležiacej pod sedlom severným smerom. Vystupuje medzi vrchmi Homôľka v Strážovských vrchoch a Reváň v hlavnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry. Neďaleko sedla, na južných svahoch Reváňa pramení rieka Nitra. Nachádza sa tu známe turistické a lyžiarske stredisko. Sedlo je východiskovým bodom pre výstup na okolité horstvá, okrem iného aj na Kľak. Cez sedlo prechádza červená turistická značka označovaná aj ako „Cesta hrdinov SNP“.

Reváň (1 204 m n.m.)
je vrchol ležiaci na hlavnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry. Nachádza sa v južnej časti pohoria, v geomorfologickom podcelku Lúčanská Fatra a jej časti Kľak. Vrch leží na rozhraní okresov Žilina, Martin a Prievidza. Reváň je považovaný za posledný, najjužnejší vrch hlavného malofatranského hrebeňa. Patrí tak medzi hojne navštevované vrcholy, čomu však vďačí i relatívne dobrej dostupnosti.

Veľkú časť vrchu pokrýva zmiešaný les, vrcholová časť s riedkym porastom a vrcholovou lúkou ponúka zaujímavý výhľad. Mimo severného horizontu, ktorému kraľuje mohutný Kľak, ponúka Reváň panoramatický rozhľad. Pozorovateľné sú niektoré okolité vrchy Lúčanskej Fatry, no veľmi dobre vidieť veľkú časť Veľkej Fatry, Kremnické vrchy, Žiar, Vtáčnik i Strážovské vrchy. Pri vhodných podmienkach možno dovidieť na Lysú horu v Moravsko-sliezskych Beskydoch, Inovec v Považskom Inovci, Veľký Choč či hrebeň Západných a Vysokých Tatier.

Kľak (1351 m n. m.)
je výrazný hôľnato-skalnatý, vápencový vrchol na hlavnom hrebeni južnej časti Lúčanskej Malej Fatry, ktorý má svoj typický tvar ľahko rozpoznateľný z okolitých pohorí. Kľak sa nachádza v centre rovnomennej národnej prírodnej rezervácie Kľak, ktorá zaberá svahy okolo bralnatého dolomitového vrcholu v nadmorskej výške 1050 – 1351 m. Rezervácia má rozlohu 85,7 hektára a jej súčasťou je zachovalá vápencová vegetácia na vrchole kopca a zachovalé lesné spoločenstvá okolo vrcholu. V rezervácii sa vyskytuje mnoho chránených druhov rastlín, ako horec Clusiov, soldanelka karpatská, kortúza Matthiolova, ľalia zlatohlavá, vemenník dvojlistý, jelení jazyk celistvolistý a pod.

Vrchol Kľaku je fantastickým vyhliadkovým bodom s kruhovým ďalekosiahlym výhľadom. Na vrchole sa nachádza kríž. Na Kľak vedú viaceré značkované turistické chodníky: z Fačkovského sedla, z Fačkova, z Čičmianskeho rázcestia, z Vrícka a Rajeckej Lesnej. Hrebeňom Kľaku vedie vyhľadávaný značkovaný turistický chodník označovaný aj ako „Cesta hrdinov SNP“. Pod vrcholom vo výške 990 m n. m. sa nachádza Kľacký vodopád.

  
 
Dátum Názov podujatia Horstvo Kategória
Žiadne podujatie k dispozícií

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Jún 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
       2
  3  4  5  6  7  8  9
101112131416
171819202123
242526