Zobraziť archív

Popis

Teplá dolina je pomerne krátka, ale turisticky veľmi významná dolina v Národnom parku Veľká Fatra. Je ľavo-strannou odbočkou z Revúckej doliny. Začína sa strmými žľabmi vo východnom úbočí Rakytova. Do Revúckej doliny ústi zhruba 2 km na juhovýchod od Liptovskej Osady. V dolnej časti Teplej doliny je vytvorená pekná bralnatá tiesňava a potok vytvára aj viacero kaskád a vodopádov. Práve preto bola táto časť vyhlásená v roku 1984 za chránený prírodný výtvor. Ten sa rozkladá na ploche 20 ha. Ochranu si zaslúži aj jedľa biela, ktorej vek sa odhaduje zhruba na 210 rokov. Výška stromu je až 40 metrov a prsný priemer je okolo 128 cm. A napokon je ešte v doline jedna chránená prírodná pamiatka, ktorou je štvorcový háj o rozlohe 0,20 ha.

Útulňa Limba
(1 210 m n.m.) je malá, ale príjemná útulňa, kde je stále prítomný chatár. Nachádza sa na juhovýchodnom svahu Rakytova vo Veľkej Fatre. Poskytuje možnosť ubytovania pre 15 osôb na matracoch a na poschodí je možnosť ubytovania v spacákoch. Limba je drevená chata stavebnicového typu s murovaným základom a pristavenou krytou verandou, slúžiacou ako vstupná hala, „prezuváreň“ do pripravených papúč, v zime „odkladisko“ lyží, snežníc atď. Z nej sa krátkou chodbičkou vchádza do hlavnej miestnosti, ktorá cez deň slúži ako jedáleň a spoločenská miestnosť, v noci ako núdzová nocľaháreň (spí sa na laviciach i na zemi). Stojí tu nová liatinová piecka, ktorá bez problémov vykúri celú chatu.

Rakytov (1 567 m n. m.) je pôvabný z blízka i z diaľky. Patrí medzi najvyššie vrchy Veľkej Fatry, z ktorých sa naskytnú nádherné výhľady. Samotný masív Rakytova je charakteristický svojím pravidelným pyramídovým tvarom. Túra na Rakytov plná prekrásnych prírodných scenérií vedie rôznymi vegetačnými pásmami, v nižších polohách sa nachádzajú husté, najmä bukové lesy, ktoré vo výške okolo 1300 m n. m. striedajú šíre trávnaté hole. Samotný vrchol Rakytova je obrastený kosodrevinou, ktorá sa tu však nevyskytuje prirodzene, ale bola umelo vysadená. Výstup na vrch Rakytov nie je obzvlášť náročný a pokojne ho môžu absolvovať aj deti. Na vrchole je osadený drevený kríž. Inak trávnaté okolie spestruje aj umelo vysadená kosodrevina. Vrch Rakytov poskytuje prekrásne výhľady na Malú a Veľkú Fatru, a čiastočne aj na Nízke a Západné Tatry. Na južnom úpätí sa nachádza zaujímavý útvar - Skalná brána.

Sedlo Ploskej
(1 390 m n. m.) je široké trávnaté sedlo nachádzajúce sa na hlavnom hrebeni Veľkej Fatry. Rozprestiera sa na začiatku turčianskej vetvy hrebeňa, v závere Ľubochnianskej doliny. Oddeľuje vrchol Ploskej a Čierneho kameňa.

Liptovské Revúce
(670 m n.m.) je obec rozprestierajúca sa na začiatku Revúckej doliny, tvoriacej hranicu medzi Veľkou - Hôľnou Fatrou a predhorím Nízkych Tatier - hôľnatým Zvolenom, v juhozápadnom cípe Liptova. Najstaršia zmienka o slovanskej občine pochádza z roku 1233. Počas 2. svetovej vojny sa obyvateľstvo aktívne zapojilo do Slovenského národného povstania, kedy sa obec stala dôležitou zásobovacou trasou povstalcov a bola bombardovaná a obsadená fašistami až do jej oslobodenia Červenou armádou 4. apríla 1945. V obci bol pôvodne drevený kostol z roku 1694, na ktorého mieste vyrástol v roku 1819 barokovo-klasicistický rímskokatolícky kostol.

  
 
Dátum Názov podujatia Horstvo Kategória
Žiadne podujatie k dispozícií

Najbližšie podujatia

  • Outdoor.sk

Kalendár podujatí

<<  Júl 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
151617181921
222324252627