COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Chodníkom K. Matúšku na Vtáčnik
Dátum konania:
14.05.2022
Cieľ:
Bystričany - Vtáčnik - Vtáčnik
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Doprava:

linkovým spojom smer Nováky, žel.st. a prestup v Novákoch na autobus v smere Podhradie.

Odchod:

o 8:05 hod., z nástupišťa č. 3, Autobusová stanica Prievidza.

Prestup:

o 8:45 hod. na zastávke Nováky, žst. st. na autobus v smere Podhradie.

Prihlasovanie:

na podujatie sa vopred neprihlasuje.

Účastnícky poplatok:

finančné náklady spojené s dopravou si hradí každý samostatne.

Trasa:

Podhradie - Jarabá skala - Tri chotáre - Vtáčnik - Kláštorská skala - Horný dom - Bystričianska dolina - Sekaniny - Gepňárova dolina - Kamenec pod Vtáčnikom.

Náročnosť:

stredne náročné, prevýšenie: 1 011 m, dĺžka trasy: 21,5 km, čas pochodu: 7:50 hod.

Vedúci podujatia:

Ing. Ján Gašparovič, inštruktor pešej turistiky I. kvalifikačného stupňa

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 777 400.

 

UPOZORNENIE! Každý účastník sa podujatia zúčastňuje na vlastnú zodpovednosť. Nezabudnite si so sebou vziať zdravotný preukaz.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Bystričany - Vtáčnik

Popis

Bystričany (239 m.n.m.) sa nachádzajú v južnom cípe Hornonitrianskej kotliny, na najjužnejších výbežkoch Strážovských vrchov a západných svahoch pohoria Vtáčnik. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1388, predpokladá sa staršie osídlenie lokality. V časti Chalmová sa zachoval pôvodne románsky kostol svätej Anny z 12. storočia, neskoršie rozšírený, tu sa nachádzajú aj kúpele. V parku dominuje starobylý kaštieľ z prvej polovice 17. storočia, dnes jedna z mála obývaných kultúrnych pamiatok na hornej Nitre.

Kláštorská skala (1 279 m.n.m.)  je tretí najvyšší vrch v pohorí Vtáčnik. Nachádza sa v centrálnej, najvyššej časti pohoria nad obcou Kľak a pokrýva ho zmiešaný les. Nadväzuje na masív najvyššieho vrchu Vtáčnik a v podobe hrebeňa vedie juhozápadným smerom. Ide o najvýznamnejšie skalné mesto Vtáčnika. Tvorí ju skupina skalných pilierov prečnievajúcich vysoko nad okolitý terén. Ponúka výhľady na Pohronie a na Hornonitriansku kotlinu. Pomenovanie dostala podľa tvaru otvoru v skale pripomínajúceho kríž.

Vtáčnik (1 346 m n. m.) je výrazný bralnatý vrchol vulkanického pôvodu na hlavnom hrebeni rovnomenného pohoria Vtáčnik. Je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Vtáčnik. Nachádza sa v centrálnej časti pohoria. Je najvyšším vrchom celého pohoria Vtáčnik. Vrchol pokrýva zmiešaný ihličnato-listnatý les. Samotný vrchol je čiastočne odlesnený a umožňuje kruhový výhľad na okolité horstvá, ako sú Štiavnické vrchy, Kremnické vrchy, Strážovské vrchy, Veľká Fatra, Malá Fatru, ale aj Žiarska a Hornonitrianska kotlina.

Vtáčnik je významným cieľom turistov v tejto oblasti a je tiež významnou križovatkou viacerých turistických chodníkov. Vrchol je zároveň ôsmou zastávkou náučného chodníka Vtáčnik, začínajúceho v Gepňárovej doline neďaleko obce Bystričany. Vtáčnik predstavuje typické vulkanické pohorie tvorené andezitom. Vývoj v pohorí Vtáčnik je úzko spätý s vývojom v Kremnických vrchoch. V riečnom prostredí sa uložili vrstvy polymiktných zlepencov s pieskovcami a pokračujúca subsidencia umožnila vznik jazero-močiarneho prostredia. Tu došlo k vzniku uhoľných slojov ako sú Handlová a Nováky, ktoré sú bádenského veku.

Najbližšie podujatia

  • ZAJO CAMP Outdoor Prievidza
  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Marec 2023  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
131415161719
202122232426
2728293031