COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Spomienka na tur.rok 2021
Dátum konania:
13.11.2021
Cieľ:
Malá Magura, Boškovie laz - Strážovské vrchy
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Trasa A: Temeš - Temešská skala - Malá Magura - Nad Veľkou lúkou - Magura - Polianky - Boškovie laz - Panský háj - Šútovské sedlo - Bohatka - Bojnice, Dubnica.

Trasa B: Liešťany - Chotá hora - Boškovie laz - Panský háj - Šútovské sedlo - Bohatka - Bojnice, Dubnica.

Náročnosť:

Trasa A: stredne náročné, dĺžka trasy: 18,8 km, prevýšenie: 874 m, čas pochodu: 6:05 hod.

Trasa B: stredne náročné, dĺžka trasy: 16,8 km, prevýšenie: 825 m, čas pochodu: 5:10 hod.

Zodpovedný vedúci:

 

Stanislav Vakula, inštruktor pešej turistiky II. kvalifikačného stupňa

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0903 575 211.

 

Cieľová oblasť

Cieľ:
Malá Magura, Boškovie laz

Popis

Nevidzany (400 m n.m.) je obec, ktorá leží na výbežku Hornonitrianskej kotliny pri juhozápadnom úpätí Malej Magury. Obec bola založená začiatkom 14. storočia, prvá písomná zmienka je z roku 1332. Obec sa po smrti kráľa Matúša Čáka v r. 1332 dostala do rúk potomkov Kozmu I. Tí vymývali zlato z potokov v obci a potom ho dolovali povrchovo v lokalite Zlatnô. V 17. storočí bola poplatná Turkom. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom a chovom oviec. V r. 1924 obec vyhorela, zhorelo 42 zo 46 domov obce. Zaujímavosťou obce je kaplnka Panny Márie, pomník padlým v SNP, budova panského domu z 18. - 19. storočia, ako aj nález 98 ks 3-6 grajciarov z doby Leopolda I.

Temešská skala (910 m.n.m.) je dolomitovo vápencový bralnatý vrchol, ktorý sa týči nad obcou Temeš v Strážovských vrchoch. Na severozápadnom úpätí Temešskej skaly sa rozprestiera rovnomenná prírodná rezervácia so zachovalými lesnými spoločenstvami, najmä bučinami, a mnohými vzácnymi druhmi rastlín a živočíchov. Ponúka pekné výhľady do okolia, hlavne možno obdivovať Vtáčnik, Rokoš, Homôlku, Vápeč, Strážov i Kľak v Lúčanskej Malej Fatre.

Malá Magura (1101 m.n.m.) je podcelok Strážovských vrchov. Ide o jadrové pohorie tvorené hlavne premenenými a magmatickými horninami. Jeho najvyšším vrcholom je Magura (1 141 m.n.m.). Na vyvreté horninové typy v Malej Magure sa geneticky viažu ložiská rúd zlata, olova, železa ťažených v stredoveku v okolí Nitrianskeho Pravna, v Malinovej, Chvojnici, Diviakoch nad Nitricou, Čavoji a v iných lokalitách, o čom svedčia dodnes zachované pozostatky ryžovísk v ich okolí. Najväčší rozmach ťažby bol vo období rokov 1340 až 1650, hlavná oblasť ryžovania bola v ústí Chvojnickej kotliny medzi obcami Malinová a Chvojnica (lokalita Roboty). Vo svojej dobe to boli (po kremnických a štiavnických ložiskách) tretie najvýznamnejšie náleziská zlata v Uhorsku.

Boškov laz (935 m.n.m.) je zalesnený vrchol ležiaci v geomorfologickom podcelku Strážovských vrchov. Z vrcholu nie sú priame výhľady do okolia. Výhľad je možný len z okolitých starých stromov nachádzajúcich sa na vrchole, pričom vidieť Nitrické vrchy. Okrem toho sú výhľady možné aj z okolia pod vrcholom. Smerom od Poruby je pekný výhľad na celú Veľkú Fatru, Kremnické vrchy, Žiar, Malofatranský Kľak a Martinské hole. Pri dobrej viditeľnosti vidieť aj Západné Tatry. Druhý pekný výhľad poskytuje miesto nachádzajúce sa medzi Magurou a Boškovým lazom. Poskytuje pekný výhľad na Rokoš, Suchý, Čierny vrch a Rudniansku dolinu. Z rúbaniska situovaného hneď vedľa možno obdivovať Valaskú Belú a okolie.

Šútovské sedlo (529 m n.m.) je sedlo ležiace v Malej Magure, podcelku Strážovských vrchoch nad mestom Bojnice. Ide o významnú turistickú a cykloturistickú križovatku. Zo sedla nie sú výhľady do okolia. Je tu však možnosť opekania a oddychu na okolitých lúkach.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Máj 2022  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  8
  91011121315
16171819202122
2324252627
3031