COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Baníkov
Dátum konania:
19.09.2020
Cieľ:
Baníkov - Tri kopy - Západné Tatry
Kategória:
Pešia turistika

Popis


UPOZORNENIE!  PODUJATIE SA PRE MALÝ ZÁUJEM NEUSKUTOČNÍ! 

Cieľová oblasť

Cieľ:
Baníkov - Tri kopy

Popis

Žiarska dolina sa nachádza na južnej strane Západných Tatier, medzi rázsochami Baranec a Ráztoka. Leží nad obcou Žiar, v strednej časti Liptova. Obec Žiar bola už oddávna miestom, kde sa ťažilo drevo z lesov, pričom haluze sa často vypaľovali, preto dostala názov Žiar. Dolina je dlhá 7 km a je jednou z najznámejších a najnavštevovanejších dolín v Západných Tatrách. Zo severu je ohraničená hlavným hrebeňom Západných Tatier. Záver doliny tvoria mohutné ľadovcové kotly Veľké Závraty a Malé Závraty, ktoré sú oddelené Prostredným grúňom. Pri pohľade do záveru doliny sa ponúka nádherný výhľad na Baníkov a Tri Kopy nad Veľkým Závratom a Plačlivé týčiace sa nad Malým Závratom. Dolinu volali pôvodne Smrečianska dolina podľa potoka, ktorý ňou preteká.

Žiarska chata (1 324 m n.m.) stojí v strednej časti Žiarskej doliny, ktorá je južnou vstupnou bránou do Západných Tatier a Roháčov. Jediná vysokohorská horská chata v tomto pohorí je prístupná od regiónu Liptova, kde sa nachádza obec Žiar. Slúži pre turistov ako miesto na oddych a zároveň ako vynikajúci východiskový bod na horské túry. Do roku 1939 sa v doline objavilo veľmi málo turistov. Obrat nastal po výstavbe chaty, ktorá vo vojnových rokoch poskytovala útočisko aj ľuďom prenasledovaným režimom.

Po vyhlásení SNP sa na chate ubytovalo povstalecké vojsko a po odchode posledných turistov, ktorí boli na chate ubytovaní do 12. septembra 1944, obývali chatu už len partizáni. Po silnom útoku nemeckých vojsk v decembri roku 1944 partizáni chatu opustili. Nemeckí vojaci chatu obsadili a vydrancovali. Keď sa 11. decembra 1944 partizáni na chatu vrátili, našli už len tlejúce zvyšky deň predtým vypálenej chaty a do vzduchu vyhodené základy. Po vojne sa podarilo chatu obnoviť a tá sa postupne rozširovala. V roku 2006 bola zborená a na jej mieste bola postavená nová chata. V chate je možnosť občerstvenia, ubytovania, predaja suvenírov a vypožičania si kolobežky, s ktorou sa dá pohodlne zviesť po asfaltovej ceste do ústia doliny. Pri chate je aj parkovisko, ale nie je použiteľné pre bežných turistov.

Baníkov (2 178 m.n.m.)  je najvyšší vrch v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Nachádza sa nad Žiarskou, Roháčskou, Bobroveckou a Jaloveckou dolinou. Budujú ho granitoidné horniny, ostré formy vznikli podťatím niváciou a tiež činnosťou horských ľadovcov. Je jedným z najnebezpečnejších, ale zároveň najnavštevovanejších vrcholov Roháčov. Nazýva sa aj ako Kráľ Roháčov alebo Zradný krásavec, keďže každoročne zaplatí počas jeho zdolávania priemerne jeden človek životom.

Výstup na vrchol je pomerne náročný, hlavne úsek Tri kopy, kde sa nachádzajú úseky s rozorvaným hrebeňom vedúce cez úzke štrbiny a šikmé pláne. Niektoré úseky sú istené reťazami. Zvýšenú pozornosť je potrebné venovať pri zostupe do Baníkovského sedla. Z Baníkova je nádherný výhľad na okolité vrcholy, ako sú napr. Pachoľa, Spálená, Hrubá kopa, Plačlivé, Ostrý Roháč, Baranec, ale aj Kriváň a ďalšie vrcholy Západným a Vysokých Tatier. Zo severnej strany zostupujú strmé svahy asi 350 m smerom do Spálenej doliny. V spodnej časti svahov sú veľké sutinové polia.

Tri kopy (2 154 m n. m.) sú výrazný a ľahko identifikovateľný skalný útvar na hlavnom hrebeni Západných Tatier. Jeho masív je pomerne exponovaný a prechod ním je technicky aj fyzicky náročný. Mnohé z trás sú zabezpečené reťazami, rebríkmi či stúpačkami. Skalný útvar sa skladá z troch samostatných vrcholov vzdialených asi 5 minút od seba. Najvyšší má výšku 2 154 m n. m., prostredný 2 152 m n. m. a ten najnižší 2 136 m n. m.. Vedie cez neho hrebeňová červená turistická značka od Sivého vrchu po Pyšné sedlo. Zo všetkých troch sú pekné výhľady na obe strany Tatier, na Liptov, tak aj na Oravu.

Smutné sedlo (1 965 m n. m.) je pomerne výrazné, široké horské sedlo v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Prechádza cez neho červená turistická značka od Pyšného sedla po horáreň Biela Skala a modrá turistická značka vedúca od ústia Žiarskej doliny po Ťatliakovu chatu v Roháčskej doline. Sedlo je významným turistickým bodom. Cez neho turisti uskutočňujú mnohé výlety do oblasti Roháčov, najmä na Ostrý Roháč, Plačlivé, Volovec, Tri kopy, Hrubú Kopu a Baníkov. Hneď blízko sedla sa nachádza exponovaný skalný útvar Smutný zvorník. Zo sedla sa naskytá pôvabný výhľad do dvoch značne odlišných dolín – do Smutnej doliny, ktorá je ľadovcovým kotlom alpského rázu a do Žiarskej doliny charakteristickej lesmi a trávnatými lúkami. Tiež z neho spadajú lavínové žľaby do Smutnej doliny a do kotliny Veľké Závraty.

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Máj 2021  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
       2
  3  4  5  6  7
10111213
17181920212223
24252627282930
31