COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Zim.výstup na Kubínsku hoľu
Dátum konania:
22.02.2020
Cieľ:
Kubínska hoľa - Minčol - Oravská Magura
CATEGORIES:
Turistika na lyžiach, snežniciach , Pešia turistika

Popis

Náročnosť:

náročné, dĺžka trasy: 13,2 km, prevýšenie: 712 m, čas pochodu: 4:35 h.

Zjazdové lyžovanie:

SKI PARK Kubínska hoľa, v čase 08:30 - 15:30 h.

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor II. stupňa pešej turistiky

e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0903 575 211.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Kubínska hoľa - Minčol

Popis

Kubínska hoľa (1 346,4 m n. m.) je druhý najvyšší vrchol Oravskej Magury, vypínajúci sa priamo nad mestom Dolný Kubín. Mohutný chrbát sa tiahne od sedla Príslop až po Minčol, s ktorým tvoria atraktívnu turistickú lokalitu s lyžiarskym strediskom SKI PARK Kubínska hoľa. Z vrcholových partií Kubínskej hole sa naskytajú krásne výhľady na šíru oravskú krajinu a okolité pohoria - Chočské vrchy, Malú aj Veľkú Fatru, Vysoké, Západné i Nízke Tatry.

Na svahu Kubínskej hole sa nachádza horská chata a tiež pamätník venovaný obetiam veľkého lavínového nešťastia z roku 1968.  Toto nešťastie bolo svojho času považované za jednu z najväčších katastrof v dejinách Československa. Lavína vtedy zasypala 53 ľudí, z ktorých šiesti neprežili.

Chata na Kubínskej holi
(1 089 m n. m.) je horská chata na juhovýchodných svahoch Kubínskej hole v pohorí Oravská Magura. Zariadenie s celoročnou prevádzkou sa nachádza neďaleko lyžiarskeho strediska SKI PARK Kubínska hoľa nad mestom Dolný Kubín. Na chate je k dispozícií reštaurácia.

Minčol (1 394 m n.m.) je najvyšší vrch Oravskej Magury, ktorý sa majestátne vypína nad Dolným Kubínom. Je súčasťou horského podcelku Kubínska hoľa pomenovaného po susednom vrchu. Minčol je známy predovšetkým vďaka lyžiarskemu stredisku, ktoré sa rozprestiera na jeho juhovýchodnom svahu. Vrch však má čo ponúknuť nielen priaznivcom zimných športov. Z jeho vrcholových častí sa otvárajú ďaleké a krásne výhľady. Nad zjazdovkou sa nachádza tabuľa s podrobným popisom panorámy, ktorá umožní bezproblémovú orientáciu vo výhľade i menej znalým turistom. Na severozápadnom svahu Minčola sa rozkladá rovnomenná národná prírodná rezervácia so vzácnymi pralesovitými porastmi, ktorej okrajové časti sú prístupné i turistickými chodníkmi. Severovýchodný svah sa zase pyšní tzv. Minčolským Morským okom“. Pod týmto miestnym názvom sa ukrýva Puchmajerovej jazierko rašelinistého charakteru so vzácnou slatinnou vegetáciou.

Zázrivá (600 m n.m.) je obec na Slovensku nachádzajúca sa v západnej časti Oravy. Obec je charakteristická drevenou architektúrou, ľudovými zvykmi, výrobou Zázrivských korbáčikov s chráneným označením pôvodu, piesňami a tancami, výrobou odevov a inými tradíciami ľudovej tvorivosti. Je tiež východiskom pre turistiku.

Obec bola založená ako valaská obec na území panstva Oravského hradu. Prvá písomná zmienka je z roku 1556. V Zázrivej sa narodil Ján Nepomuk Drengubiak – kňaz, maliar, rezbár, narodený 31. 10. 1781. Pôsobili tu František Tondra – bývalý spišský diecézny biskup a Andrej Imrich – spišský svätiaci biskup. Počas SNP bola v obci partizánska základňa, na ktorej pristáli viaceré spravodajské a diverzné výsadkové partizánske skupiny. Obec bola oslobodená 5. apríla 1945.

Stred územia obce tvorí Zázrivská brázda, v ktorej je stred obce. Zázrivská brázda je na severe lemovaná výraznými kysuckými bradlami, ktoré sú súčasťou Kysuckej vrchoviny. Na juhozápade a juhu územie lemujú horské celky Malej Fatry - Malý Rozsutec a Osnica. Z východu obec lemuje Oravská Magura s podcelkami Kubínska hoľa a Paráč, od juhu Hrčkova Käčka a Čierny vrch.

SKI PARK Kubínska hoľa nazývaná tiež Kubínska, sa nachádza pri Dolnom Kubíne, v pohorí Oravská Magura. Lyžiarske stredisko je situované v nadmorskej výške 720 až 1396 metrov, prevýšenie zjazdoviek dosahuje 676 metrov. Vrchol tratí ponúka výhľad na okolité horstvá, hlavne na Západné Tatry a Chočské vrchy. Svahy s južnou expozíciou obsluhujú dve 4-sedačky (dĺžka 1332 a 1050 m) a osem vlekov, z ktorých polovica je vhodných aj pre začiatočníkov.

Celková kapacita prepravných zariadení je 9000 pasažierov za hodinu. Súčasťou areálu je 9 upravovaných zjazdoviek s celkovou dĺžkou 14 kilometrov, pričom dve tretiny tratí sú technicky zasnežované. Súčasťou strediska je snowpark, ktorý je bezpečne oddelený od lyžiarskych tratí a má samostatný vlek. Nechýba lyžiarska a snowboardová škola, požičovňa a servis lyží a snowboardov, niekoľko reštaurácií, bufetov a bar.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Apríl 2021  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
     1  3  4
  5  6  7  8  911
121314151618
192021222325
2627282930