COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Volia veža
Dátum konania:
13.07.2019
Cieľ:
Volia veža - Vysoké Tatry
Kategória:
Vysokohorská turistika

Popis

Trasa:

Štrbské Pleso - Popradské pleso - Nad Žabím potokom - Žabie plesá - Volia veža - a späť.

Náročnosť:

VhT podujatie, náročné, dĺžka trasy: 18 km, prevýšenie: 1 050 m.

Zodpovedný vedúci:

Mária Šulková, inštruktor II. triedy VhT.

e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 056 249.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Volia veža

Popis

Štrbské pleso (1355 m n. m.) je najvýznamnejšou osadou Vysokých Tatier. Osada sa rozprestiera popri brehu rovnomenného morénového jazera, ktoré je druhých najväčším plesom v slovenskej časti Vysokých Tatier s plochou 19,76 hektárov. Osada je najvyššie položenou tatranskou osadou. Do osady vedie z Popradu úzkorozchodná tatranská elektrifikovaná železnica a zo Štrby ozubnicová železnica. Osada je významným športovým strediskom, hlavne pre lyžiarske disciplíny, pričom boli tu vybudované aj dva skokanské mostíky. Z osady je krásny výhľad na okolité končiare.

Popradské pleso (1 494 m n.m.) s plochou 6,88 hektára sa kedysi nazývalo aj Rybným plesom, keďže bolo jedným z mála prirodzene zarybnených plies. Jazero sa vytvorilo po ústupe ľadovcov v poslednej dobe ľadovej. Údolie zaplnila voda stekajúca z okolitých dolín a štítov. V súčasnosti nesie meno vzdialeného mesta Poprad pravdepodobne preto, lebo cez neho preteká rieka Poprad, ktorá "vyviera" z plesa pod Ostrvou. Nachádza sa v Mengusovskej doline pred ústím Zlomísk pod zrázmi Ostrvy a Kôpok. Má rozlohu 6,88 ha, hĺbku 17 m. Pri plese stojí Chata pri Popradskom plese. Popradské pleso je svojou rozlohou štvrté najväčšie jazero.

Neďaleko plesa sa v limbovom háji nachádza Symbolický cintorín, ktorý bol vybudovaný „mŕtvym na pamiatku a živým na výstrahu“. S v ňom umiestnené viaceré kríže a tabule na pamiatku obetiam Vysokých Tatier. Pri plese bola postavená turistická Chata pri Popradskom plese s celoročnou prevádzkou.

Mengusovská dolina je 8 km dlhá, rozvetvená, turisticky príťažlivá dolina, ktorá je jednou z najväčších a najkrajších dolín vo Vysokých Tatrách. Jej vody vytvárajú riečku Poprad. Pri Popradskom plese sa dolina člení na severovýchodnú Zlomiskovú a na severozápadnú samotnú Mengusovskú dolinu. Ňou chodník stúpa do Hincovej kotliny a do bočnej kotliny Žabích plies. Hincovu kotlinu lemuje skalný amfiteáter Mengusovských štítov, Kôprovského štítu a Čubriny. V závere dominuje Veľké Hincovo pleso, najväčšie a najhlbšie na slovenskom území Tatier, ako aj  Malé Hincovo pleso a Hincove oká. V Kotline Žabích plies sú Veľké, Malé a Vyšné Žabie pleso mengusovské.

Cez Vyšné Kôprovské sedlo je možný prechod do Kôprovej doliny alebo výstup na Kôprovský štít s výhľadmi do okolitých dolín a na susedné vrcholy. Kotlinu Žabích plies oddeľuje od Hincovej kotliny južný hrebeň dominantného pyramídového vrcholu Volovca. Okolo Žabích plies chodník stúpa mohutným skalným prahom do Dolinky pod Váhou ku Chate pod Rysmi, ktorá je najvyššie položenou vysokohorskou chatou v Tatrách.

Kotlina Žabích plies je západný úval Žabej doliny ohraničený od západu vedľajším južným hrebeňom Hincovej vežičky, od severu úsekom hlavného hrebeňa Vysokých Tatier po Žabiu vežu a od východu jej krátkym južným hrebeňom.

V hornej časti kotliny sa nachádza Veľké Žabie pleso mengusovské je pleso (1 919 m n. m.). Stále bezprítokové pleso má hĺbku 7 m. Má rozlohu 2,65 ha. Jeho občasný odtok napája Malé Žabie pleso mengusovské, ktoré sa od svojho veľkého suseda oddelilo po úbytku vody. Od seba ich delí pol metra vysoká kamenná hrádza. Pleso patrí do skupiny troch Žabích plies v Mengusovskej doline. V strede sa nachádza skupina veľkých balvanov vytŕčajúcich nad hladinu, ktorá pri pohľade z prahu Dolinky pod sedlom Váha pripomína žabu s vystretou pravou nohou. Voda z Veľkého Žabieho plesa preteká do Malého žabieho plesa (1 918 m n.m.) krátkym asi 70 m dlhým potokom. To je hlboké 12,8 m, leží najnižšie a vyteká z neho Žabí potok, ktorý ústi do Hincovho potoka. Okrem toho sa tu nachádza aj Vyšné Žabie pleso (2 040 m n.m.), ktoré leží v kotlinke pod stenami Volej veže.

Volia veža (2 370,5 m n.m.) je pohraničný štít v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. V skupine zvanej Volí chrbát je najvýraznejší a dominantný. Medzi našimi horolezcami je veľmi populárna 200 metrová juhozápadná stena s pevnou platňovitou skalou. Od Žabej veže ju oddeľuje Východná Volia štrbina, od Rohatej vežičky na západe Veľká Volia štrbina. Juhozápadnou stenou kolmo spadá do Žabej doliny, 400 metrovou severo-severovýchodnou stenou do Kotla Morského Oka. Obomi stenami vedie množstvo ťažkých ciest.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza
  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Február 2020  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
     
  3  4  5  6  7  9
1011121316
171819202123
2425262728