COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Jakubiná
Dátum konania:
13.07.2019
Cieľ:
Jakubina - Západné Tatry
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Podujatie sa pre nedostatočný záujem neuskutočnilo.

Trasa:

Račkova dolina, ústie - Rázcestie Jamnickej a Račkovej doliny - Ostredok - Jakubiná - Hrubý vrch - Račkovo sedlo - Pod Klinom - Račkova dolina - Rázcestie Jamnickej a Račkovej doliny - Račkova dolina, ústie.

Náročnosť:

veľmi náročné, dĺžka trasy: 20,7 km, prevýšenie: 1 565 m, čas pochodu: 8:30 h.

Zodpovedný vedúci:

Ján Mikula, inštruktor I. triedy pešej turistiky

e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 598 785
.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Jakubina

Popis

Račková dolina (895 m.n.m) je turisticky známa a významná dolina v liptovskej časti Západných Tatier. Je dlhá viac ako 5 kilometrov a je východiskovým miestom pre výstup na viaceré vrcholy Západných Tatier. Dolná časť doliny je porastená smrekovým lesom a nachádza sa tu malý vodopád.

Jakubiná (2194 m.n.m.) je druhým najvyšším vrcholom Západných Tatier. Je hôľneho charakteru a má pyramídový tvar. Leží v južnej rázsoche Hrubého vrchu. Oddeľuje Jamnícku a Račkovú dolinu. Severné a východné steny sú veľmi strmé, postupne prechádzajú až do kolmých zrazov. Poskytuje pekný kruhový výhľad do Račkovej aj Jamníckej doliny, na masív Bystrej, Baranca a Ostrého Roháča. Masív vrcholu je obľúbenou lokalitou kamzíkov.

Hrubý vrch (2137 m.n.m.) je významný plochý trávnatý vrchol, ktorý sa nachádza na hlavnom hrebení Západných Tatier, na štátnej hranici Slovenska a Poľska. Iba západné svahy sú pokryté väčšími kamennými poľami, podľa ktorých je vrchol ľahko rozpoznateľný z diaľky. V vrcholu smerom na juh vybieha rázsocha Jakubinej. Z vrcholu sa otvárajú krásne pohľady na záver Jamníckej doliny s plesami, na Baranec a množstvo ďalších vrcholov Západných Tatier.

Jamnická dolina je mohutná 7 km dlhá dolina pomenovaná podľa liptovskej obce Jamník. Nachádza sa v Západných Tatrách. V závere doliny pod Ostrým Roháčom (2084m) a Volovcom sú dve Jamnícke plesá. Preteká ňou Jamnický potok. Spolu s Račkovou dolinou vytvárajú krátku Úzku dolinu. Dolina je z hľadiska množstva zrážok považovaná za najbohatšiu oblasť Tatier. Spolu s Tichou a Žiarskou dolinou patria medzi najlavinóznejšie doliny v Tatrách.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza
  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  September 2020  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
   2  3  4  6
  7  8  9101113
1416171820
212223242527
282930