COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Hrebeňom Vtáčnika
Dátum konania:
25.05.2019
Cieľ:
Hrebeň Vtáčnika - Vtáčnik
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Oslany - Žarnov - Buchlov - Rúbaný vrch - Vtáčnik - Pod Bielym kameňom - Veľký Grič - Uhlisko - Veľká Lehôtka - Prievidza.

Náročnosť:

veľmi náročné, dĺžka trasy: 47,5 km, prevýšenie: 2 033 m, čas pochodu: 14:05 h.

Zodpovedný vedúci:

Mária Šulková, inštruktor II. triedy pešej turistiky

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 056 249.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Hrebeň Vtáčnika

Popis

Žarnov (840 m n.m.) je skalnatý vrchol, ktorý leží na hrebeni pohoria Vtáčnik, v geomorfologickej oblasti Slovenské stredohorie. Vrchol sa týči nad obcou Oslany a Horná Ves a je súčasťou prírodnej rezervácie Buchlov. Návšteva vrcholu sa oplatí, pretože sú z neho výhľady do priľahlej Hornonitrianskej kotliny.

Buchlov (1 040 m n.m.) je bralnatý vrchol, ktorý sa nachádza západne od hlavného hrebeňa pohoria Vtáčnik, v geomorfologickej oblasti Slovenské stredohorie. Je súčasťou rovnomennej prírodnej rezervácie. Z vrcholu sú pekné výhľady na okolité vrcholy Hornonitrianskej kotliny a pohoria Vtáčnik. Výstup na samotný vrchol je mierne náročný, pričom z východnej strany vedie medzi skalami a na uľahčenie jeho prechodu je tu situovaný pomocný rebrík. Na vrchol vedie náučný turistický chodník.

Kláštorská skala (1 279 m n.m.)  je tretí najvyšší vrch v pohorí Vtáčnik. Nachádza sa v centrálnej, najvyššej časti pohoria nad obcou Kľak a pokrýva ho zmiešaný les. Nadväzuje na masív najvyššieho vrchu Vtáčnik a v podobe hrebeňa vedie juhozápadným smerom. Ide o najvýznamnejšie skalné mesto Vtáčnika. Tvorí ju skupina skalných pilierov prečnievajúcich vysoko nad okolitý terén. Ponúka výhľady na Pohronie a na Hornonitriansku kotlinu. Pomenovanie dostala podľa tvaru otvoru v skale pripomínajúceho kríž.

Vtáčnik (1 346 m n. m.) je výrazný bralnatý vrchol vulkanického pôvodu na hlavnom hrebeni rovnomenného pohoria Vtáčnik. Je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Vtáčnik. Nachádza sa v centrálnej časti pohoria. Je najvyšším vrchom celého pohoria Vtáčnik. Vrchol pokrýva zmiešaný ihličnato-listnatý les. Samotný vrchol je čiastočne odlesnený a umožňuje kruhový výhľad na okolité horstvá, ako sú Štiavnické vrchy, Kremnické vrchy, Strážovské vrchy, Veľká Fatra, Malá Fatru, ale aj Žiarska a Hornonitrianska kotlina.

Vtáčnik je významným cieľom turistov v tejto oblasti a je tiež významnou križovatkou viacerých turistických chodníkov. Vrchol je zároveň ôsmou zastávkou náučného chodníka Vtáčnik, začínajúceho v Gepňárovej doline neďaleko obce Bystričany.

Jarabá skala (1 169 m n.m.) - skalný vrchol ležiaci na hlavnom hrebeni pohoria Vtáčnik, ktorý sa týči nad Kľackou dolinou. Vrchol pokrýva zmiešaný les a neposkytuje výhľady do okolia.

Biely kameň (1 136 m n.m.) predstavuje zvyšok andezitového lávového prúdu nachádzajúceho sa v severozápadnej časti sopečného pohoria Vtáčnik. Tento bralnatý vrchol preukazuje prebiehajúce erózne aktivity v tejto lokalite a preto je potrebné venovať pri pohybe na vrchole zvýšenú opatrnosť a dodržiavať značenie. Vrchol pokrýva zmiešaný les, severné a východné svahy tvorí strmo sa zvažujúci skalnatý ráz. Veľká časť vrcholu patrí do prírodnej rezervácie Biely kameň, ktorá chráni rozpadávajúce sa lávové prúdy.

Veľký Grič (972 m n.m.) sa nachádza na hrebeni pohoria Vtáčnik, v geomorfologickej oblasti Slovenské stredohorie. Ide o impozantný skalnatý masív vulkanického pôvodu. Vrcholovú časť Veľkého Griča tvorí andezit. Masív Veľkého Griču sa vypína nad banským mestom Handlová a poskytuje pekný polkruhový výhľad do širokého okolia, od Veľkej Fatry, cez Handlovskú kotlinu až po Štiavnické vrchy. Veľký Grič je jedným z východiskových bodov pre turistické trasy prechádzajúce hrebeňom sopečného pohoria Vtáčnik. Cez vrchol vedie Ponitrianska magistrála. Na skalnom masíve Veľkého Griča je vybudovaná cvičná horolezecká trasa.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza
  • Black Friday CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Júl 2020  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
    1  2  3  4
  6  7
20212223242526
2728293031